Padaczka u psa — jak rozpoznać i leczyć?

Padaczka u psa — jak rozpoznać i leczyć?
30-06-2023

Napad padaczkowy u psa jest bez wątpienia przykrym i jednocześnie strasznym doświadczeniem — zarówno dla Pupila, jak i jego opiekuna. Niestety, spośród wszystkich chorób układu nerwowego gnębiących czworonogi, to właśnie padaczka występuje najczęściej. Na szczęście obecna medycyna oraz odpowiednie podejście do zwierzaka  pozwalają mu prowadzić szczęśliwe życie.

 

Padaczka u psa, nazywana również epilepsją, jest chorobą wymykającą się schematom. Wywołać ją mogą całkowicie odmienne czynniki, przez co pełne poznanie genezy bywa kłopotliwe.

Na szczęście nie wpływa to na metody leczenia, które w obecnych czasach są skuteczne.

Pośród licznych objawów padaczki u psa, największy niepokój właścicieli wzbudzają drgawki połączone z utratą przytomności zwierzaka.

Ważne, żeby w takich chwilach wykazać się opanowaniem — panika jest najgorszym doradcą. Niezwłocznie udaj się z czworonogiem do lekarza weterynarii, który przeprowadzi dokładne badania i rozpocznie leczenie pieska.

Spis treści:

1. Padaczka u psa — choroba o podłożu neurologicznym

2. Objawy padaczki u psa — jak rozpoznać chorobę?

3Leczenie padaczki u psa — rola neurologa weterynarii

4. Dieta i suplementacja — wsparcie w leczeniu padaczki u psa

5. Podsumowanie

Padaczka u psa — choroba o podłożu neurologicznym

Padaczka bywa objawem różnych schorzeń. Zdjęcie głowy psa leżącego na zielonej poduszce. Na głowie psa dłoń ludzka z kawałkiem rękawa niebieskiego swetra. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Lekarze weterynarii wskazują, że na padaczkę cierpi nawet co dwudziesty pies.

Epilepsja jest chorobą układu nerwowego. Neurony znajdujące się w mózgu Pupila mają tendencję do nadmiernej aktywności, co wywołuje szereg problemów z funkcjonowaniem organizmu zwierzęcia.

Choć choroba ta jest nieustannie badana i zgłębiana przez naukowców, nie zawsze istnieje możliwość określenia jej bezpośrednich przyczyn — mowa wtedy o padaczce pierwotnej lub idiopatycznej.

Epilepsję u psa ponadto dzieli na:

  • wrodzoną — otrzymaną w genach po przodkach. Jest to najczęściej występujący rodzaj padaczki. Daje o sobie znać na wczesnym etapie życia Pupila: najczęściej w pierwszych 12 miesiącach. Niektóre rasy, np. border collie czy beagle, są narażone w większym stopniu. Dla chorych zwierzaków specjaliści zalecają kastrację;
  • wtórną/symptomatyczną — tego typu padaczka pojawia się w trakcie życia Pupila na wskutek choroby, np. guza mózgu lub odniesionego urazu głowy;
  • nabytą/reaktywną — wywołuje ją bezpośredni kontakt zwierzęcia ze szkodliwymi substancjami, np. środkami owadobójczymi, nawozami, nadmierną dawką leków lub alergenami (mogą to być użądlenia przez owady).

 

Objawy padaczki u psa — jak rozpoznać chorobę?

Objawy są niejednorodne. Pies śpi pod niebieskim ręcznikiem. Z prawej strony niebieski pas i logo pupilkarma.

 

Objawy padaczki u psa są niejednolite, przez co choroba ta powszechnie jest mylona z innymi. Nie za każdym razem występują silne drgawki ogarniające ciało Pupila, utrata przytomności i samoczynne oddawanie kału i moczu.

Zdarza się, że epilepsja objawia się w delikatniejszy sposób. Czworonóg miewa problemy z koordynacją: trudno zachować mu równowagę, często upada, jest niestabilny. Współwystępują z tym zawroty głowy, nudności, wymioty, duszności, pogorszenie wzroku.

Zmianie ulega również usposobienie psa. Stroni od pieszczot i ogólnego kontaktu z człowiekiem, bywa przestraszony bez powodu, a czasami nawet agresywny.

Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące symptomy, bezzwłocznie udaj się z Pupilem do lekarza weterynarii.

 

Leczenie padaczki u psa — rola neurologa weterynarii

Pies do końca życia będzie przyjmował leki. Zdjęcie fragmentaryczne psa, któremu człowiek podaje tabletki. Po prawej kolorowy pas i logo pupilkarma.

 

Tak naprawdę leczenie zwierzaka powinno się rozpocząć już w momencie pojawienia się objawów padaczki.

Kluczowa jest Twoja reakcja i udzielenie Pupilowi pierwszej pomocy.

Jeśli pies dostał drgawek, upewnij się, że może swobodnie oddychać, a ewentualny ślinotok lub wymiociny nie spowodują zadławienia.

Ułóż czworonoga na miękkim podłożu, gdzie w spokoju i ciszy dojdzie do siebie — z dala od przedmiotów mogących wyrządzić mu krzywdę. Atak drgawek może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut (w przypadkach szczególnie ciężkich utrzymuje się dłużej, koniecznie wezwij wtedy lekarza weterynarii do domu).

Postępuj spokojnie i z czułością. Twój stres udziela się zwierzęciu.

Pierwsze dni po napadzie są trudne dla opiekuna oraz jego psiaka, który zostanie poddany dokładnej obserwacji. Lekarz będzie podawał mu leki dożylnie, aż jego stan ulegnie poprawie.

Niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie padaczki u psa. Pupil do końca życia musi przyjmować leki, które zminimalizują częstotliwość napadów (wskazana jest również specjalistyczna karma weterynaryjna dla psa).

 

Dieta i suplementacja — wsparcie w leczeniu padaczki u psa

Ważna jest dieta. Zdjęcie głowy psa i metalowej miski z karmą. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

Opieka nad psem cierpiącym na padaczkę wymaga odpowiedzialnego podejścia i systematyczności. Co ważne, jesteś w stanie zagwarantować czworonogowi normalne, szczęśliwe i niekoniecznie krótsze życie.

Ściśle stosuj się do zaleceń lekarza weterynarii. Przepisze on zwierzęciu leki i wskaże prawidłowe dawkowanie (po czasie może się ono zmienić).

Istnieją okoliczności, zwłaszcza gdy piesek zmaga się dodatkowo z innymi chorobami, kiedy specjalista zaleca suplementacje witamin i minerałów. Nigdy nie wprowadzaj ich na własną rękę, nie chcąc zaszkodzić pieszczochowi.

Dobrym pomysłem jest też wizyta u zwierzęcego dietetyka. Podawane psu leki w znacznym stopniu wpływają na działanie jego organizmu, w tym przyswajanie składników odżywczych.

Dietetyk zarekomenduje odpowiednią i co najważniejsze — bezpieczną dietę dla czworonoga. Składają się na nią wysokiej jakości suche i mokre karmy dla psa.

 

Podsumowanie

 

Szybkie rozpoznanie padaczki u psa jest niezbędne do udzielenia zwierzęciu trwałej i skutecznej pomocy.

Nie jest to zadanie łatwe, objawy nie zawsze przybierają charakterystyczną postać drgawek. Równie dobrze mogą pojawić się zaburzenia koordynacji ruchu, osłabiony wzrok lub zmiana usposobienia Pupila.

Zachowuj nieustanną czujność i natychmiast reaguj na pierwsze symptomy epilepsji, zwłaszcza, jeśli Twój piesek należy do jednej z ras obciążonych genetycznie.

Dostosuj dietę do potrzeb chorego Pupila — przyjmowane przez niego leki bezpośrednio wpływają na układ trawienny.

Wszelkie wątpliwości i obawy konsultuj z lekarzem weterynarii, którego psiak powinien regularnie odwiedzać.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót