Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?
29-09-2023

Gdy pies nie je, może to sygnalizować różne problemy. Brak apetytu u psa jest często pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak. Przyczyny braku apetytu u psa są różnorodne i mogą wynikać zarówno z kłopotów zdrowotnych, jak i zmian w otoczeniu zwierzaka.

Spis treści:

1. Czy problemem jest dieta psa?

2. Jakie są inne przyczyny braku apetytu u psa?

3. Czy zmiana otoczenia może wpływać na apetyt psa?

4. Co zrobić, gdy pies ma problemy zdrowotne, a to powoduje brak chęci do jedzenia?

5. Jakie są skuteczne metody zachęcenia psa do jedzenia?

6. Czy stres i lęki mogą wpływać na apetyt psa?

7. Czy zbyt częste podawanie przekąsek może wpływać na apetyt psa?

8.  Co zrobić, gdy pies odmawia jedzenia, a nie ma problemów zdrowotnych?

9. Kiedy należy udać się do weterynarza, jeśli pies dalej nie chce jeść?

 

Czy problemem jest dieta psa?

Problem diety. zbliżenie na psa siedzącego na drewnianej podłodze przed miska pełną karmy suchej. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Właściwa dieta dla psa jest kluczowa dla jego zdrowia i samopoczucia. Problemy żywieniowe u psa, takie jak niewłaściwie zbilansowana karma czy alergie pokarmowe, mogą powodować brak apetytu. Pies, który jest alergikiem, nie będzie po prostu jadł karmy, po której czuje się źle. Jeśli masz psa, którego podejrzewasz o nietolerancję pokarmową, sięgnij po posiłek, który pozbawiony jest najczęstszych alergenów. Zwykle to sucha karma bezzbożowa dla psa jest na początek najwłaściwszym wyborem, bo właśnie zboża często są przyczyną kłopotów trawiennych.

Zmiana karmy dla psa może również wpłynąć na apetyt – niektóre psy są wybredne i mogą nie akceptować nowego smaku czy konsystencji nowego posiłku.

Może też okazać się, że pies senior traci z wiekiem węch i stąd nie interesuje się jedzeniem. W takim przypadku pamiętaj, by kupować najwyższej jakości karmę, taką, której aromat jest dość wyraźny, by pies senior go poczuł.

Zdarza się również, że utrata wzroku jest przyczyną problemów z jedzeniem. Choć ślepota nie ma bezpośredniego wpływu na apetyt, to fakt, że psu trudno znaleźć miskę jest zniechęcający. Zadbaj więc o komfort swojego psa, pomagając mu w ten sposób w jak najlepszym funkcjonowaniu.

Pamiętaj również, by nigdy nie wprowadzać psu diety z dnia na dzień, a robić to stopniowo. Pies nie lubi radykalnych zmian w misce i może na nie zareagować utratą apetytu lub problemami trawiennymi. Zawsze nową karmę wprowadzaj stopniowo, mieszając ja z dotychczasową karmą, każdego dnia zwiększając proporcje nowej, aż do całkowitej zamiany starej na nową. W ten sposób organizm zdąży się przyzwyczaić do zmiany i najprawdopodobniej pies nie odczuje negatywnie wprowadzenia nowej diety. 

 

Jakie są inne przyczyny braku apetytu u psa?

Nagła utrata apetytu u psa może sygnalizować rozmaite problemy zdrowotne. Może to być błahostka taka jak zmiana pogody, protest przeciw karmie, która psu nie smakuje, ale może niestety oznaczać bardzo poważne schorzenie jak zapalenie trzustki, zapalenie jelit, a nawet nowotwór. Jeśli pies naprawdę cierpi, poza brakiem apetytu zaobserwujesz osowiałość, skomlenie, biegunkę lub wymioty. Trzeba wykluczyć najgorsze lub upewnić się, że to przejściowa głodówka, którą łatwo zakończyć obłaskawieniem psa czymś naprawdę smacznym, ale o tym musi zadecydować specjalista.   

Powodem braku apetytu może być pierwotne zaburzenie łaknienia, które jest związane z chorobami neurologicznymi, utratą węchu lub silnym stresem.

Za brak apetytu może też odpowiadać wtórny brak łaknienia, czyli np. zatrucie pokarmowe, choroby narządów wewnętrznych, ból.

 Do tzw. rzekomych przyczyn braku łaknienia należą problemy w jamie ustnej (zęby, dziąsła), z układem oddechowym lub podrażnienia w obrębie gardła i przełyku.

 

Czy zmiana otoczenia może wpływać na apetyt psa?

 

Tak, psy są wrażliwe na zmiany w swoim otoczeniu. Przeprowadzka, zmiana członków rodziny np. pojawienie się dziecka w domu, czy stresujące sytuacje takie jak radykalny remont mieszkania mogą powodować niechęć psa do jedzenia.

 

Co zrobić, gdy pies ma problemy zdrowotne, a to powoduje brak chęci do jedzenia?

Zdrowie psa a apetyt są ściśle ze sobą powiązane. Jeśli pies jest dobrze zdiagnozowany i właściwie leczony, jedyne co pozostaje, to poszukać karmy, która naprawdę zasmakuje psu. Można też sięgnąć po smaczki, które zwykle psy uwielbiają. To trochę jak z chorym dzieckiem, kiedy nie ma apetytu, rodzic próbuje podawać to, co mały pacjent lubi najbardziej. Oczywiście uwaga i miłość pomagają. Może w zabawie pies zainteresuje się posiłkiem. Najlepiej znasz swojego psa, z pewnością będziesz wiedział czym zachęcić go do jedzenia.

 

Czy stres i lęki mogą wpływać na apetyt psa?

Lęk i stres. Zbliżenie na śpiącego psa na białej podłodze, przed którym stoi miska pełna karmy suchej. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Owszem, stres i lęki są jednymi z głównych przyczyn braku apetytu u psa. Stresory skutecznie hamują pracę ośrodka głodu. Pies nie je, gdy czuje się zagrożony, smutny czy zestresowany np. po stracie opiekuna lub towarzysza, z którym się zżył. Pies również nie je, kiedy się boi. Warto zidentyfikować źródło stresu i pomóc psu się zrelaksować, np. poprzez zabawę czy spacery.

 

Jakie są skuteczne metody zachęcenia psa do jedzenia?

By zachęcić psa do jedzenia, sięgnij po jego ulubione przysmaki.  Zmiana karmy dla psa na bardziej apetyczną lub po prostu wprowadzenie do menu czegoś atrakcyjnego, czego pies będzie ciekawy i co urozmaici jego jadłospis, może być wystarczającym posunięciem.

Może Twojemu psu potrzebna jest inna tekstura jedzenia, może dotychczasową się znudził, albo proces starzenia spowodował, że np. pies nie chrupie już tak chętnie suchej karmy, bo słabe zęby mu na to nie pozwalają. Zmień wówczas proporcje posiłków na korzyść karmy mokrej.

Zadbaj, by pies do jedzenia miał cichy, odosobniony kąt. Nie stawiaj miski w miejscu, gdzie ciągle ktoś przechodzi.  Zachęcanie i pochwały również mogą pomóc wzmocnić apetyt.

Zapewnij psu aktywność fizyczną, ruch wzmaga apetyt. Po zabawie lub spacerze pies je znacznie chętniej, choć pamiętaj, by nie karmić psa bezpośrednio po wysiłku, bo grozi to śmiertelnie niebezpiecznym skrętem żołądka.

 

Czy zbyt częste podawanie przekąsek może wpływać na apetyt psa?

Za dużo przysmaków. Zbliżenie na psa z otwartą mordką, w który wpada przysmak. Pies jest na białym tle. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Tak, zbyt duża ilość przekąsek może prowadzić do problemów żywieniowych u psa i spowodować, że pies nie będzie chciał jeść regularnych posiłków. Psy szybko się uczą, że grymaszenie na widok karmy, martwi opiekuna i skutkuje częstowaniem smaczkami. To zły nawyk, bo kaloryczne przekąski podawane jako zamiennik posiłku, a nie incydentalnie, prowadzą do problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi psa. Warto zwrócić uwagę na zbilansowanie diety i unikać nadmiernego podawania przysmaków. Jeśli chcesz zachęcić psa do jedzenia i wykorzystać do tego trening lub zabawę, nie musisz sięgać po smakołyki. Świetnie się również do tego nadaje dobra karma sucha dla psa, po którą możesz sięgać w formie zachęty.  Zbilansuj ją jednak z podstawowymi posiłkami, dzięki czemu nie narazisz  Pupila na nadmierne przybieranie na wadze. Ważne, by nie popaść z jednego problemu związanego z niejedzeniem psa, w drugi dotyczący nadwagi. We wszystkim jak zwykle najważniejszy jest zdrowy rozsadek.

 

Co zrobić, gdy pies odmawia jedzenia, a nie ma problemów zdrowotnych?

 

Jeśli pies nie je, a nie ma żadnych widocznych problemów zdrowotnych, warto spróbować różnych metod zachęcania do jedzenia i obserwować zachowanie zwierzaka.

Czasami w upalne dni pies nie je, bo podobnie jak ludzie podczas wysokich temperatur nie ma apetytu, za to pije znacznie więcej. Zapewnij więc dostęp do świeżej wody, posiłek zanieś w chłodne zacienione miejsce i przeczekaj czas gorączki, a psu apetyt z pewnością wróci.

Może też problem tkwi w ilości spożywanego jedzenia. Jeśli przekarmiasz Pupila, ten może zwyczajnie nie czuć się głodny po zbyt dużej porcji wcześniej spożytego pokarmu. Sprawdzaj dokładnie dawkowanie zalecane przez producenta karmy, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zgłoś się do lekarza weterynarii lub psiego dietetyka. 

 

Kiedy należy udać się do weterynarza, jeśli pies dalej nie chce jeść?

Wyklucz drobiazgi i udaj się do specjalisty. Zdjęcie dużego ciemnego psa leżącego u lekarza weterynarii. Głowę psu trzyma opiekunka, lekarz przyczepia do psa kabelki od aparatury. po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Jeśli Twój pies zawsze był łasuchem i nagle przestał jeść, a do tego nie ma ochoty na zabawę lub spacer, to zdecydowanie sygnał, że coś jest nie tak.  Mowa jednak o zachowaniu różniącym się znacząco od normalnego. Dorosły zdrowy pies bowiem, w odróżnieniu od szczeniaka, nie pochłania bez ograniczeń i jeśli odchodzi od miski, zwykle oznacza to, że zwyczajnie już się nasycił. Czasami opiekunowie martwią się psem niejadkiem, tymczasem ich Pupil jest okazem zdrowia o nienagannej sylwetce i prawidłowej aktywności.

Sprawdź, czy ktoś z domowników nie nakarmił psa wcześniej lub, czy pies nie zjadł poprzednio zbyt dużej porcji, a może pies czeka na Twój posiłek i okazję, w której coś dobrego mu ze swojego obiadu do miski podrzucisz? Być może zwierzak czymś się zestresował lub zwyczajnie jest osowiały z powodu fatalnej pogody? Znasz swojego psa najlepiej, wiesz dobrze, jakie ma nawyki, czego nie lubi, więc obserwuj go bacznie, a z pewnością uchwycisz moment, kiedy ewidentnie coś psu dolega.

Jeśli pies np. nie je przez więcej niż 24 godziny lub jeśli brak apetytu u psa jest połączony z innymi objawami, takimi jak wymioty, biegunka czy letarg, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Obserwacje i szybka reakcja na problemy związane z brakiem apetytu są kluczowe dla rozwiązania zagadki i przyjścia z odpowiednim rozwiązaniem, które pomoże psu znów cieszyć się pysznymi posiłkami.

 

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź