Kot w nowym domu [część 1]
W jakim wieku najlepiej jest wziąć kotka do domu?
Najbardziej odpowiedni wiek dla przyjęcia kotka do nowego domu to 8-10 tydzień jego życia. Wówczas kotek jest na tyle rozwinięty fizycznie i emocjonalnie, że bez przeszkód zaadaptuje się w nowym otoczeniu. Pamiętajmy, że kotek jest dopiero po 1 szczepieniu i aby otrzymał pełną odporność przeciw podstawowym chorobom zakaźnym powinien być doszczepiony (zgodnie z programem szczepień). Nie zaleca się również nagłej zmiany karmy, gdyż może ona wywołać przejściową biegunkę. Dlatego biorąc kotka do domu zapewnijmy mu w pierwszych tygodniach tą samą karmę, którą jadł poprzednio, a wszelkie zmiany wprowadzajmy stopniowo co 2-4 dni. Zalecane szczepienia dla kotów. Planując kalendarz szczepień dla młodych kotów należy pamiętać o przeciwciałach siarowych przekazanych przez matkę, które mogą neutralizować szczepionki. Z tego względu najbezpieczniej jest zacząć szczepienia kociąt w wieku 7 – 8 tygodni.
Szczepionki, które powinny być podane kotu to:
- szczepionka przeciwko herpes i kaliciwirozie
- szczepionka przeciwko pan leukopenii
- szczepionka przeciwko białaczce
- szczepionka przeciwko zakaźnemu zapaleniu otrzewnej
- szczepionka przeciwko chlamydiozie
- szczepionka przeciwko wściekliźnie ( koty wychodzące i wystawiane na wystawach)
Odrobaczanie kota
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Do ukończenia przez naszego Pupila jednego roku, należy odrobaczać go co 3 miesiące, później wystarczy raz na 6 miesięcy (częściej jeżeli kontaktuje się z obcymi kotami).
- pierwsze odrobaczenie: 2-3 tydzień życia
- drugie odrobaczenie: 4-5 tydzień życia
- trzecie odrobaczenie: 3 miesiąc życia
- czwarte odrobaczanie: 6 miesiąc życia
Koty dorosłe: 2 razy w roku.
Pierwsze dni kota w naszym domu
Pierwsze dni nowego kota, szczególnie dorosłego nie są łatwe dla nikogo z domowników, włączając już obecnego mieszkańca – starego kota i ludzi. Zazwyczaj jeżeli nowym domownikiem jest młody kociak stary kot go toleruje, nie wyrządzając mu żadnej krzywdy. Natomiast w przypadku dwóch dorosłych kotów należy wziąć pod uwagę, że niekoniecznie przypadną sobie od razu do gustu. I zazwyczaj możemy obserwować wzajemne próby przestraszenia drugiego osobnika: syczenie i prychanie, wyginanie grzbietu, stroszenie włosa, odganianie z „ulubionych miejsc”. Niekiedy aklimatyzacja wymaga od nas oddzielnego karmienia kotów oraz przygotowania dwóch osobnych kuwet. Aby zminimalizować stres warto zakupić preparat, włączamy do kontaktu, wydzielający kocie feromony policzkowe lub specjalną karmę. Wspólna zabawa myszką na wędce, piłeczką itp. również dobrze rozładowuje stres. Niemniej jednak pamiętajmy, żeby nie faworyzować nowego kota, żeby nasz „stary” nie poczuł się odrzucony. I łączmy koty rozsądnie, tzn. jeżeli mamy kota to weźmy mu do towarzystwa kotkę i na odwrót. Zazwyczaj to przyspiesza czas wzajemnej akceptacji i ogranicza stres u tych wrażliwych zwierząt. Przeczytaj tutaj: kot w nowym domu [część 2]
Komentarze