Zwichnięcie rzepki u psa

Zwichnięcie rzepki jest częstym problemem, szczególnie u małych psów, ale tak naprawdę może powodować problemy u psów dowolnej wielkości. Może ono prowadzić nawet do uszkodzenia chrząstki, zapalenia, bólu, a nawet zerwania więzadła. Wiedząc, jak rozpoznać oznaki zwichnięcia rzepki u psa i mając świadomość niebezpieczeństwa, właściciele zwierząt domowych mogą pomóc chronić kolana swojego pupila.

Do zwichnięcia rzepki dochodzi , kiedy kostka kolanowa wysuwa się z rowka, w którym ma pozostać. Kość udowa, która jest dużą kością górnej nogi, ma rowek w środku, w którym osadzona jest nakrywka kolana i związane z nią więzadła. Nakolannik wysuwa się z tego rowka w kości nogi, często dlatego, że rowek jest płytszy niż powinien. Problem ten może być widoczny już u szczeniąt w wieku ośmiu tygodni. Często rzepka wymyka się, a następnie wraca na swoje miejsce, ale w niektórych przypadkach wyskakuje i nie chce wracać do rowka. Zwichnięcia mogą występować albo przyśrodkowo (w kierunku wnętrza kolana), albo bocznie (w kierunku na zewnątrz kolana). Na jednej lub obu nogach.

Pies ze zwichnięciem rzepki często trzyma niesprawną nogę w górze podczas chodzenia. Może się to zdarzyć przez kilka kroków, po których normalnie używa nogi. Może również unosić nogę zgiętą pod nietypowym kątem. Jeśli przewlekła, rozluźniona rzepka z czasem spowodowała uraz kolana, pies może wykazywać oznaki bólu. Widać cierpienie, lizanie kolana, utykanie i niechęć do chodzenia na uszkodzonej nodze.

Prawie wszystkie psy, u których zdiagnozowano ruchomość rzepki, urodziły się z wadą kolana, która – warto dodać – jest dziedziczna. Może się to nie ujawnić w późniejszym okresie życia, ale w większości przypadków problem się pojawia. Inną przyczyną zwichnięcia rzepki jest uraz. U psa, który został potrącony przez samochód lub doznał innego urazu kolana, może z czasem nasilać się problem zwichnięcia rzepki.

W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości lekarz weterynarii może zalecić przeprowadzenie operacji w celu utrzymania rzepki w odpowiednim miejscu. Istnieje kilka różnych procedur chirurgicznych. Ponieważ operacje kolana są poważnymi procedurami, nie od razu podejmowana jest decyzja o operacji. Jeśli jednak pies wykazuje oznaki bólu, doznał urazu lub ma trudności z chodzeniem, operacja będzie konieczna.

Chociaż nie ma innego sposobu niż korekcja zwichnięcia rzepki, możesz wesprzeć zdrowie kolan psa za pomocą suplementów stawowych. Suplementy mogą pomóc chrząstce zachować zdrowie i zmniejszyć stan zapalny w stawach. Konieczne może być również złagodzenie bólu i inne leczenie.

Poza robieniem wszystkiego, co możliwe, aby zapobiec poważnemu urazowi, jedynym sposobem na uniknięcie problemu rzepek jest zaniechanie wykorzystywania psów z taką dolegliwością do celów hodowlanych. Dolegliwość ta jest bowiem dziedziczna i jeśli rodzice mają problem z ruchomą rzepką, z dużą dozą prawdopodobieństwa, będzie ją miało także ich potomstwo.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów

Jak wprowadzić nową karmę swojemu zwierzakowi?