Podtopienie psa - jak sobie poradzić

Podtopienie psa - jak sobie poradzić
30-07-2018

Ukochane Pupile towarzyszą Wam podczas wakacji i nierzadko pływają w jeziorach i rzekach. Nawet jeśli jesteście przekonani, że Wasz pies świetnie pływa upewnijcie się, że jest bezpieczny.

Nie zezwalajcie swoim Pupilom na kontakt z bardzo zimnymi, wartkimi wodami, w których sami nie zdecydowalibyście się na pływanie. Psy nie stronią od wody. Wręcz przeciwnie, większość czuje się w niej bardzo dobrze. Dlatego też nadmierna czujność i uwaga nie będą przesadą. Od miłej zabawy w orzeźwiającej wodzie do wypadku dzieli nas tylko krok. Prądy i zimno są równie niebezpieczne dla psa, jak dla nas. Nierzadko bywa, że nasze Pupile przez chwilę nieuwagi zaplączą się w roślinność, z której trudno samemu jest się wydostać. Niezwykle niebezpieczne dla zwierzęcia są zbiorniki o stromych, śliskich i gładkich ścianach. Jeśli zabierasz swojego psa na łódkę koniecznie załóż mu kamizelkę ratunkową. Po każdym wypadku podtopienia szukajcie pomocy weterynaryjnej. Pamiętajcie, że do kilku godzin od podtopienia u psów rozwijają się poważne problemy.

Ratowanie psa po podtopieniu

Postaraj się najszybciej jak to możliwe wyciągnąć psa z wody. Jeśli twój pies jest przytomny okryj go kocem lub ręcznikiem, by utrzymać ciepło. Jeśli twój pies jest nieprzytomny pamiętaj, że najważniejsze jest oczyszczenie płuc. Jak to zrobić? Złap swojego Pupila za tylne kończyny i unieś go na około 15 sekund, lekko potrząsając. Ułóż psa tak, aby głowa leżała niżej niż klatka piersiowa. To spowoduje, ze woda będzie opuszczała płuca. W celu udrożnienia dróg oddechowych wyciągnij język i koniecznie usuń z jamy ustnej zanieczyszczenia. Jeśli zwierzę nie oddycha wykonaj resuscytację krążeniowo – oddechową i nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.

Resuscytacja krążeniowo –  oddechowa jest niezbędna w następujących sytuacjach:

  • Podtopienie
  • Zadławienie
  • Wstrząs
  • Zatrucie
  • Utrata krwi
  • Niewydolność serca
  • Podduszenie dymem
  • Porażenie prądem

Pamiętajcie, jeśli w akcji ratunkowej uczestniczą dwie osoby to pierwsza z nich masuje serce przez około 5 sekund, a druga wtłacza oddech. Resustytację wykonuje się do chwili, gdy jedna z osób bez ryzyka dla życia zwierzęcia może wezwać pomoc weterynaryjną.

Podziel się na:
Powrót