Udar cieplny - postępowanie i konsekwencje

Udar cieplny - postępowanie i konsekwencje
28-05-2018

Okres wakacyjny przed nami, ale pogoda już od dawna rozpieszcza nas letnimi temperaturami. Dla właścicieli czworonożnych Pupili wraz z Panią weterynarz, Katarzyną Paluszkiewicz przygotowaliśmy artykuł na temat udaru cieplnego.

Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny inaczej nazywany także przegrzaniem to wzrost temperatury wewnętrznej organizmu psa, który może być spowodowany aktywnością fizyczną i/lub wzrostem temperatury otoczenia, która przekracza możliwości fizjologiczne układu termoregulacji. Czym jest układ termoregulacji? To układ, który odpowiada za wytwarzanie ciepła i utratę ciepła z organizmu. JEST TO STAN ZAGRAŻAJĄCY ŻYCIU ZWIERZĘCIA! Po przyjeździe do lecznicy weterynaryjnej nie należy czekać w kolejce, tylko zawiadomić personel lecznicy lub lekarzy dyżurujących o stanie psa, aby uzyskał on natychmiastową pomoc.

Objawy udaru cieplnego

Objawami udaru cieplnego u psa są apatia, ziajanie (dyszenie), drżenia, omdlenia oraz oczywiście wysoka temperatura wewnętrzna. Temperatura maksymalna u psa mierzona w prostnicy nie może przekroczyć 39,2 stopni C.

Kiedy możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym?

Najczęściej przypadki udaru cieplnego zdarzają się wiosną/latem i jesienią, gdy nieodpowiedzialni właściciele zostawiają swoje psy („tylko na chwilkę!!”) w rozgrzanym aucie. Nawet jeśli dzień nie jest upalny, w zamkniętym aucie temperatura może wzrosnąć. Pamiętajmy także o tym, aby w upały nie wychodzić z naszym czworonożnym przyjacielem na spacery i aby zawsze miał dostęp do świeżej i chłodnej wody.

Jak postępować?

Psa z udarem cieplnym należy schłodzić, ale nie gwałtownie. To bardzo ważne, by zapobiec dalszym uszkodzeniom narządów, ponieważ gorączka przekraczająca 41,1 C powoduje ich stałe uszkodzenie. Możemy okrywać psa mokrymi ręcznikami lub wykąpać go w chłodnej wodzie. Należy przestać schładzać psa w momencie, gdy temperatura ciała osiągnie 39,4 C, by nie dopuścić do zbyt niskiej temperatury (hipotermii). Nie należy bagatelizować stanu naszego psa i pojechać z nim do lekarza weterynarii, który oceni jego stan kliniczny, wdroży odpowiednie leczenie oraz wykona odpowiednie badania diagnostyczne. Rokowanie jest zróżnicowane i zależy od uszkodzeń poszczególnych narządów wewnętrznych, które wystąpią, zanim zwierzę zostanie prawidłowo schłodzone. Na temat udaru cieplnego opowiedziała nam Pani Katarzyna Paluszkiewicz, lekarz weterynarii w Przychodni Weterynaryjnej Stabłowicka Wojciech Bernacki.

Podziel się na:
Powrót