Odrobaczanie psa - jak często to robić?

Odrobaczanie psa - jak często to robić?
27-02-2024

Odrobaczanie psa jest nieodłącznym elementem opieki nad naszym czworonożnym przyjacielem. Regularne usuwanie pasożytów wewnętrznych nie tylko przyczynia się do lepszego zdrowia i samopoczucia psa, ale także zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób pasożytniczych wśród zwierząt i ludzi. W tym artykule przyjrzymy się, jak często należy przeprowadzać odrobaczanie, jakie preparaty wybrać oraz jakie są zalecenia dla szczeniąt, młodych oraz dorosłych psów.

 

Spis treści:

1. Na czym polega odrobaczanie?

2. Jak często należy odrobaczać psa?

3. Odrobaczanie szczeniąt i młodych psów

4. Program odrobaczania dla dorosłych psów

5. Wybór odpowiedniego preparatu do odrobaczania. Co wybrać?

6. Ile kosztuje odrobaczenie psa?

7. Ile kosztuje odrobaczenie psa?

 

Na czym polega odrobaczanie?

Na czym  polega. Mały pies dostaje tabletkę  w gabinecie weterynaryjnym. Po prawej kolorowy pas.

 

Odrobaczanie psa to proces eliminacji pasożytów wewnętrznych, takich jak tasiemce, glisty czy włosogłówki, za pomocą leków przeciwpasożytniczych. Podając preparat odrobaczający, zmniejsza się ryzyko wystąpienia pasożytów w kale zwierzęcia. Pasożyty te mogą powodować u psów szereg problemów zdrowotnych, od lekkich dolegliwości żołądkowych po poważne choroby zagrażające życiu. Odrobaczanie zapobiega nie tylko problemom zdrowotnym u naszych Pupili, ale również zmniejsza ryzyko zakażenia ludzi, zwłaszcza dzieci. Odrobaczanie to profilaktyka zdrowotna, bardzo prosta do przeprowadzenie, a może ustrzec psa przed wieloma kłopotami. Zwykle pies dobrze znosi odrobaczanie i właściwie nie ma żadnych niepokojących objawów. Bardzo rzadko zdarza się jednak, że pies jest uczulony na lek i występuje u niego reakcja alergiczna, albo zostaje podrażniony układ trawienny i u zwierzęcia występuje biegunka lub wymioty. W takich wypadkach oczywiście należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli dotyczy to szczeniaka, biegunka jest dla niego bardzo niebezpieczna. Wymioty podobnie jak biegunka bywają normalnym objawem po odrobaczaniu. Jeśli pies miał w sobie pasożyty, zobaczysz je w wymiocinach. Bez względu jednak na intensywność wymiotów lub biegunki konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Przy okazji odrobaczania możesz zweryfikować dietę psa. Jeśli ewidentnie ma problemy z wrażliwym żołądkiem, sięgnij po specjalistyczne produkty, takie jak karma weterynaryjna dla psa, ale tez  suplementy dla psa, które uzupełnią niedobory będące wynikiem sensacji trawiennych, z którymi pies traci witaminy i minerały.  

Sięgnij po suplementy. Na białym tle suplementy.

 

Podanie tabletki jest bardzo skuteczne, zabija bowiem pasożyty, które już bytują we wnętrzu psa, ale też działają prewencyjnie, chroniąc zwierzaka przed robaczycą. Leki odrobaczające nie działają jednak jak szczepionka, czyli nie uodporniają psa, dlatego trzeba odrobaczanie powtarzać.

Jeśli pies nie miał robaków, niczego w jego kale po podaniu tabletki nie zauważysz. Jeśli jednak pies miał robaki, po podaniu leku, w kale będą widoczne pasożyty i to oznacza, że należy proces odrobaczenia powtórzyć po 2 tygodniach.

Jak często należy odrobaczać psa?

Jak często odrobaczać. Pies u weterynarza.

 

Częstotliwość odrobaczania psa zależy od wielu czynników, w tym wieku zwierzęcia, jego stylu życia oraz środowiska, w którym przebywa. Zazwyczaj zaleca się odrobaczanie dorosłych psów co 3 do 4 miesięcy. Jednak psy, które spędzają dużo czasu na zewnątrz, zwłaszcza w obszarach z wysokim ryzykiem zarażenia, mogą wymagać częstszego odrobaczania.

Odrobaczanie szczeniąt i młodych psów

Szczenięta są szczególnie narażone na infekcje pasożytnicze, rodząc się, są narażone na zainfekowanie larwami glist przekazanymi im przez sukę, odrobacza się więc maluchy lekiem w formie pasty. Pierwsze odrobaczanie powinno nastąpić już w wieku 2-3 tygodni, a następnie należy je powtarzać co 2 tygodnie, aż do 12 tygodnia życia. Po osiągnięciu 3 miesięcy życia szczenięta powinny być odrobaczane co miesiąc aż do pół roku, a potem można przejść na standardowy program odrobaczania dla dorosłych psów.

Program odrobaczania dla dorosłych psów

Dla dorosłych psów zaleca się przeprowadzanie odrobaczania co 3 do 4 miesięcy, w zależności od ich trybu życia i oceny ryzyka zarażenia przez weterynarza. Program odrobaczania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb psa, uwzględniając czynniki takie jak częstość kontaktu z innymi zwierzętami, dostęp do surowego mięsa czy częstość wychodzenia na zewnątrz.

Jeśli więc pies głównie przebywa w domu, na spacery chodzi prowadzony na smyczy i nie odżywia się surowym mięsem, to zwykle odrobaczanie wystarczy przeprowadzać co 6 miesięcy.

Jeśli pies sporo przebywa na zewnątrz i ma duży kontakt z innymi psami, ale nie je surowego mięsa, to odrobaczanie należy zapewnić psu co 3 miesiące.

Jeśli pies chodzi bez smyczy, zjada surowe mięso, ma styczność z padliną, odrobaczanie musisz stosować co 2 miesiące.

Jeśli pies ma stały kontakt z innymi psami, padliną, surowym mięsem lub z dzikimi zwierzętami, czyli np. psy myśliwskie lub żyjące na farmach trzeba odrobaczać co miesiąc. 

Wybór odpowiedniego preparatu do odrobaczania. Co wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwpasożytniczych, zarówno w formie tabletek, jak i kropli na skórę (te działają na pchły i kleszcze, ale nie na pasożyty wewnętrzne), a dla szczeniaków w formie pasty. Tabletki są już produkowane w smakowych wersjach, zwykle więc nie ma problemu z podaniem preparatu psu, który zjada tabletkę jak smaczki. Wybór odpowiedniego preparatu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju pasożytów, przed którymi chcemy chronić psa, wieku i wagi zwierzęcia, a także od indywidualnych preferencji opiekuna i psa. Zawsze należy konsultować wybór preparatu z lekarzem weterynarii, który może zalecić najbardziej odpowiedni produkt, dostosowany do potrzeb i stylu życia psa, poza tym rozwieje przede wszystkim wątpliwości na temat ilości preparatu, w przypadku gdy pies mieści się między podziałem wagowym umieszczonym na opakowaniu.  Preparaty szerokospektralne, eliminujące wiele rodzajów pasożytów jednocześnie, są często zalecane dla większości psów, zapewniając kompleksową ochronę przed najpowszechniejszymi pasożytami wewnętrznymi.

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Koszt odrobaczenia psa może się różnić w zależności od wybranego preparatu, miejsca zakupu (gabinet weterynaryjny, apteka, sklep zoologiczny) oraz wielkości i wagi psa, co wpływa na dawkowanie leku. Cena jednorazowego odrobaczenia może wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych, w przypadku droższych preparatów szerokospektralnych lub gdy odrobaczanie wykonuje się u weterynarza, który może dodatkowo pobrać opłatę za konsultację. Inwestycja w regularne odrobaczanie to jednak kluczowy element profilaktyki zdrowotnej, który może oszczędzić znacznie większe wydatki na leczenie chorób pasożytniczych w przyszłości.

Podsumowanie

 

Regularne odrobaczanie psa jest niezbędne do utrzymania jego dobrego zdrowia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób pasożytniczych. Częstotliwość odrobaczania zależy od wieku psa, jego stylu życia i specyficznych potrzeb. Kluczowe jest dostosowanie programu odrobaczania do indywidualnych wymagań naszego Pupila oraz konsultacja z lekarzem weterynarii w celu wyboru najbardziej odpowiedniego preparatu. Odrobaczanie to ważny element opieki nad psem, który przyczynia się nie tylko do zdrowia naszego czworonożnego przyjaciela, ale także do bezpieczeństwa wszystkich domowników. Zapobieganie chorobom pasożytniczym przez regularne odrobaczanie, stosowanie leków przeciwpasożytniczych i odpowiednia opieka nad psem gwarantują, że nasz Pupil będzie mógł cieszyć się długim i zdrowym życiem u naszego boku.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót