Czym jest syndrom głodu kota i jak go rozpoznać?

Czym jest syndrom głodu kota i jak go rozpoznać?
03-07-2023

 

Syndrom głodu jest bardzo groźnym schorzeniem, z którym zmaga się wiele domowych zwierzaków. Niestety, często bywa bagatelizowany przez opiekunów — wychodzą z założenia, że ich Pupil jest po prostu małym łakomczuszkiem. Nie popełnij tego błędu, zwłaszcza że polifagia powszechnie towarzyszy innym poważnym chorobom.

 

Wyobraź sobie poczucie wiecznie nienasyconego głodu — niezależnie jak dużo jesz, Twój żołądek w dalszym ciągu domaga się kolejnych porcji jedzenia.

W takich warunkach nawet najmniejszy posiłek staje się bezcenny.

Tym właśnie jest syndrom głodu kota, czyli polifagia.

Choroba o podłożu psychicznym i fizycznym. Na białym tle kot z głową w metalowej misce. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

To straszne schorzenie, które niesie za sobą wiele problemów natury fizycznej, jak i psychicznej. Finalnie może doprowadzić do śmierci Pupila!

Choremu zwierzęciu należy bezzwłocznie pomóc.

Odpowiednie podejście, zaangażowanie i otoczenie czworonoga profesjonalną opieką pozwolą mu wrócić na zdrowe tory oraz prowadzić szczęśliwe życie.

Spis treści:

1. Syndrom głodu u kota — co to takiego?

2. Objawy syndromu głodnego kota — co powinno zwrócić Twoją uwagę?

3. Prawdopodobne przyczyny syndromu głodu u kota

4. Jak skutecznie radzić sobie z syndromem głodu kota? Praktyczne wskazówki dla opiekuna

5. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub kocim behawiorystą w temacie syndromu głodu?

6. Podsumowanie

 

Syndrom głodu u kota — co to takiego?

 

Polifagia jest chorobą o podłożu psychicznym lub fizycznym.

Poniekąd zmusza ona organizm zwierzęcia do nieustannego spożywania posiłków, nawet kiedy zostały już dostarczone wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie ma potrzeby dalszego jedzenia.

W psychice kota rodzi się patologiczne przeświadczenie o pustce w żołądku, często wywołując fizyczny ból.

 

Objawy syndromu głodnego kota — co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Objawy polifagii. Zbliżenie na głowę kota jedzącego mokrą karmę z fioletowej miski. Z prawej różowy pas i logo pupilkarma.

 

Szybkie rozpoznanie syndromu głodu jest kluczowe dla podjęcia skutecznego leczenia. Zwracaj uwagę na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu kota. Na szczęście są one dość wyraźne, co pozwoli Ci zareagować w odpowiednim momencie.

Najczęstszymi objawami syndromu głodu są:

  • łapczywe i szybkie spożywanie posiłków;
  • coraz większe potrzeby energetyczne (kot przestaje zadowalać się dotychczasową ilością karmy);
  • kradzież jedzenia (np. ze stołu lub z miski innego Pupila);
  • wyjadanie odpadów;
  • natarczywe domaganie się posiłków.

 

Prawdopodobne przyczyny syndromu głodu u kota

Najczęstsze przyczyny. Zdjęcie trzech kotów jedzących na drodze rozsypaną karmę. Po prawej kolorowy pasek i logo pupilkarma.

 

Na polifagię najczęściej zapadają zwierzaki, które w trakcie swojego życia spotkały się ze skrajnie trudnymi warunkami bytowania: zwłaszcza z długotrwałym głodowaniem. Mówimy wtedy o polifagii wtórnej.

Co za tym idzie, chorobliwy niezaspokojony apetyt u kota pojawia się u czworonogów po przejściach: przygarniętych z ulicy, adoptowanych ze schroniska.

Jednak syndrom głodu nie zawsze jest skutkiem tak drastycznych przeżyć.

Rozpoznawany jest między innymi u Pupili o wysokich potrzebach energetycznych (np. kotek karmiących i w ciąży — pomoże Ci wtedy kaloryczna karma dla kota z dużą zawartością mięsa).

Ponadto polifagię wywołują urazy, w tym mózgu, nowotwory, pasożyty, inne choroby (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy) oraz nieodpowiednia dieta (przekarmienie zwierzaka) — jest to polifagia pierwotna.

 

Jak skutecznie radzić sobie z syndromem głodu kota? Praktyczne wskazówki dla opiekuna

Wyklucz choroby. Zdjęcie zblizone rudego kota na rękach weterynarza ubranego w turkusowy fartuch. Po prawej niebieski pas i logo pupilkarma.

 

W pierwszej kolejności należy udać się z Pupilem do lekarza weterynarii.

Zbada on kota i określi, co dokładnie wywołało syndrom głodu. To bardzo ważne — jeśli okaże się, że jest on jednym z objawów innej choroby, np. nowotworu, niezbędne jest specjalistyczne leczenie.

Niestety, badania nie zawsze dają klarowną odpowiedź na nurtujące pytania. Z jednej strony jest to dobra wiadomość (w końcu kot, z fizycznego punktu widzenia, jest zdrowy), z drugiej — w dalszym ciągu nie wiadomo, co jest przyczyną problemów.

Sprawdź, czy karma dla kota, którą stosujesz, spełnia wszystkie wymogi Twojego pieszczocha. Powinna być dopasowana do jego rasy, wieku oraz indywidualnych predyspozycji.

Nie mniej istotne jest jej prawidłowe podawanie. Stosuj się do zalecanych przez producenta dawek (w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem).

Ogranicz karmienie dodatkowymi smaczkami i przekąskami, które przekraczają zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga.

To trudne zadanie — uzbrój się w cierpliwość i odporność na kocie zawodzenie i skargi. Lepiej przetrwać ten proces niż w przyszłości zmagać się z równie niepożądaną nadwagą u zwierzaka.

Trzymaj się zasad żywienia. Na żółtym tle zbliżenie na głowę czarnego kota, któremu kobieca ręka na widelcu podaje kęs mięsa, Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Ponadto nie zostawiaj jedzenia lub odpadów kuchennych w łatwo dostępnych miejscach. Zrób wszystko, żeby mały złodziejaszek przyzwyczaił się do panujących w Twoim domu zasad.

Przemawiaj do niego czule i zapewniaj mu spokój. Stres jest niewskazany i jedynie pogłębi syndrom głodu.

Wyznacz kotu jego własne miejsce — swojego rodzaju jadalnię. Umieść w niej miseczki z karmą i wodą (płyn regularnie uzupełniaj nowym i czystym).

Tego typu kącik zagwarantuje Pupilowi potrzebną mu rutynę i poczucie bezpieczeństwa, które powinny być czymś naturalnym podczas spożywania posiłków. Zwierzak nie będzie odczuwał niepokoju, skupi się więc na jedzeniu we własnym tempie.

 

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub kocim behawiorystą w temacie syndromu głodu?

 

Chcąc zagwarantować kotu i innym zwierzakom domowym zdrowie, nie istnieje coś takiego jak nadgorliwość.

Konsultuj się ze specjalistą, kiedy tylko pojawią się najdrobniejsze wątpliwości i podejrzenia choroby, w tym syndromu głodu kota.

Zarówno lekarz weterynarii, zwierzęcy dietetyk, jak i behawiorysta zaproponują Ci szereg wskazówek i rozwiązań, jak złagodzić objawy polifagii.

Dopytaj, który rodzaj karmy będzie najlepszy dla Twojego czworonoga. Pamiętaj, że karma dla kociąt daleko różni się od odpowiedników dla dorosłych mruczków.

 

Podsumowanie

 

Syndrom głodu kota jest chorobą niejednolitą.

Wywołują ją skrajnie różne czynniki (psychiczne lub fizyczne), przez co dokładne rozpoznanie oraz leczenie wymaga konsultacji ze specjalistą — lekarzem weterynarii.

Uzbrój się w cierpliwość, otocz Pupila czułością i miłością. To jedyna droga do pełnego wyzdrowienia, zwłaszcza jeśli zwierzak posiada trudną przeszłość.

Za wszelką cenę staraj się zapewnić pieszczochowi spokój i życie pozbawione stresu. Podawaj mu wysokiej jakości karmę (suchą i mokrą) bogatą w witaminy i minerały.

Dzięki takiemu podejściu stopniowo zdusisz u niego ciągłe poczucie głodu, za co kociak odpłaci Ci ogromem radości wnoszonej do Twojego domu.

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź