Kule włosowe u kota
Obserwowanie, jak Twój kot walczy z kaszlem spowodowanym przez włosy, jest niepokojące. Kot wygląda i brzmi, jakby się dusił. Zazwyczaj kule włosowe tzw. pilobezoary są nieszkodliwe, ale mogą także doprowadzić do poważnych problemów. Dziś podpowiemy Ci, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z filmowym "kłaczkiem".
Włosy z kociego futra zbierają się w układzie pokarmowym kota w wyniku wylizywania sierści. Każdy, kto obserwował zachowanie kota, wie, że mruczki to perfekcyjne czyściochy i myją całe ciało wielokrotnie w ciągu dnia. Futro zawiera niestrawne białko (keratynę). Kiedy kot połyka sierść, zwykle przemieszcza się ona przez jego układ pokarmowy i jest wydalana. Czasami jednak w żołądku gromadzą się włosy i zbrylają się w postać filcowych wałeczków.
Spis treści:
1. Koty doskonałymi czyściochami
2. Koty doskonałymi czyściochami
3. Koty doskonałymi czyściochami
Koty doskonałymi czyściochami
Koty liżą się do czysta każdego dnia. W rezultacie połykają dużo martwych włosów. Włosy kota są gęstsze niż włosy ludzkie. Ludzie mają tylko jeden włos wyrastający z każdego mieszka włosowego, a mruczki mają ich od sześciu do ośmiu na każdy mieszek włosowy. Niektóre koty mogą mieć predyspozycje do powstawania większej liczby kul włosowych. Dotyczy to zwykle ras z dłuższym włosem. Zupełnie normalne jest linienie sezonowe zwierzaków. Dwa razy w roku zatem, czyli jesienią i wiosną koty intensywniej gubią włosy i tym samym więcej ich połykają. Na kondycję sierści mają też wpływ hormony, odżywianie i genetyka.
Ważne jest, aby regularnie szczotkować kota. To usuwa luźne włosy, więc podczas lizania zwierzak nie połknie ich tak dużo. Kąpiel również pomaga usunąć martwe włosy. Kot zwykle próbuje zwymiotować zalegające w żołądku włosy. Może mu w tym pomóc zjadanie trawy dla kota, którą warto kupić gotową w sklepach zoologicznych, albo samemu zasadzić w domu.
Sytuacje niebezpieczne
Jeśli Twój kot wymiotuje znacznie częściej, niż jest to przyjęte za normę, zgłoś się koniecznie do lekarza weterynarii. Może się okazać, że to objaw poważnych problemów, taki jak astma lub kłopoty trawienne.
Jeśli duża kula włosowa zablokuje otwory w żołądku, w przełyku lub jelicie, albo utknie w przewodzie pokarmowym, jest to sytuacja awaryjna naprawdę niebezpieczna.
Lekarz weterynarii może również zalecić specjalny środek tzw. odkłaczacz, aby ułatwić wydalanie włosów bez wywoływania wymiotów. Tego rodzaju produkty sprawiają, że włosy stają się gładsze, dzięki czemu łagodniej przechodzą przez układ pokarmowy bez zlepiania się i blokowania.
Zdecydowanie nie odkładaj wizyty u specjalisty, jeśli kotek próbuje bez skutku wymiotować. Inne oznaki potencjalnej blokady układu pokarmowego to brak apetytu i prawdziwe wymioty. W takiej sytuacji z pewnością lekarz wykona badanie fizykalne. Jeśli będzie podejrzewał blokadę, może być konieczna operacja, chociaż większość przypadków jest najpierw leczona klinicznie przez kilka dni.
Podsumowanie
Kule włosowe są powszechne, ale mogą stać się zagrożeniem, gdy stają się zbyt duże, by swobodnie przejść przez układ pokarmowy. Pamiętaj o regularnym szczotkowaniu (zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych) i kąpieli kota, aby ograniczyć połykanie sierści i tworzenie się kul włosowych. Zwracaj na to uwagę zwłaszcza w okresie naturalnie wzmożonego linienia sezonowego.
Komentarze