Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?

Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?
16-08-2021

Nasze koty są dla nas jak rodzina. troszczymy się o nie, karmimy tak, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i energią. Zdarza się jednak, że musimy zwierzaka zostawić na jakiś czas samego. Tylko jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia? 

Koty różnią się od psów wieloma cechami, między innymi mają potrzeby żywieniowe zupełnie inne niż szczekający koledzy. Jedzą w innym rytmie dobowym, z różną częstotliwością i inaczej znoszą dłuższe odcinki czasowe w stanie głodu. Koty potrafią również świetnie zaopiekować się sobą podczas dłuższej absencji opiekuna. Nie potrzeba ich wyprowadzać, załatwiają swoje potrzeby do kuwety, nie są tak niespokojne w chwilach osamotnienia jak psy, bo zwykle większość tego czasu przesypiają. Gdzie jednak leży granica ich wytrwałości, której przekroczyć absolutnie Ci nie wolno? O tym właśnie dziś. Odpowiemy na pytanie, jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia

 

Spis treści:

1. Koty to smakosze

2. Koty bezwzględni mięsożercy

3. Sucha czy mokra

4. Kiedy kot nie je

Koty to smakosze

 

Koty to smakosze. Zdjęcie z profilu szrego kota zjadającego mokra karmę z zielonego spodka. Po prawej stronie różowy pas i logo pupilkarma.

 

Koty są wybredne. Mają swoje wyraźne preferencje smakowe, nie jest łatwo znaleźć karmę, która odpowiadałaby kotu swoim aromatem i konsystencją. Jeśli więc opiekun wreszcie na taką trafi, cieszy się ogromnie, choć do czasu... bo mruczki też szybko się nudzą i lubią zmiany. Koty zwykle się nie przejadają. Jedzą mało, ale często, celebrując każdy kęs. To prawdziwi smakosze, ale oczywiście zdarzają się łakomczuszki. Zostawianie więc takiemu kotu całodobowy dostęp do jedzenia, z pewnością zakończy się nadwagą zwierzaka, a ta z kolei doprowadzi do rozmaitych schorzeń. Jak widzisz, karmienie kota jest kluczowe dla jego dobrostanu.   

Koty bezwzględni mięsożercy

 

Bezwzględni mięsożercy. Zdjęcie pstrokatego kota jedzącego kawałek mięsa. Z prawej strony żółty pas i logo pupilkarma.

 

Koty są mięsożercami, to prawda i mięso w diecie kota powinno być absolutnie podstawowe. Znamy jednak mruczki, które chętnie skubną jajko, ser, a nawet sałatę. Nie zmienia to faktu, że choć można zwierzakowi pozwolić na takie drobne kulinarne szaleństwa, to, by kot był zdrowy i pełen energii przede wszystkim trzeba mu zapewnić karmę, w której składzie będzie doskonałej jakości mięso i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu aminokwasy, w tym dbająca o mięsień kociego serca taurynaOczywiście konkretne zalecenia żywieniowe różnią się w zależności od wielkości kota, wieku, stanu jego zdrowia, aktywności i indywidualnych preferencji, więc jeśli masz wątpliwości, czym karmić swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Sucha czy mokra

Opinia o karmie suchej, jakoby była dla kotów szkodliwa, jest absolutnie niesłuszna i wynika raczej z niewiedzy lub nierzetelnych informacji zaczerpniętych z Internetu, a nie od lekarzy weterynarii, czy specjalistów od żywienia zwierząt. Karma sucha bowiem dzięki technologii, w której jest produkowana, może zawierać składniki odżywcze, witaminy i minerały, których samo mięso nie jest w stanie zwierzęciu dostarczyć. Pamiętaj również, że karma sucha ma w sobie znacznie mniej wilgoci niż mokra, podając więc ją kotu, szczególnie zwracaj uwagę na to, by mruczek miał stały dostęp do świeżej wody. Jeśli już o świeżości mowa, to należy podkreślić, że koty nie tolerują jedzenia, które uznają za nieświeże, a dla nich to zwykle karma mokra, która stała jakieś dwie, może trzy godziny. Nakładaj więc do miseczki małe porcje, bo kot raz pozostawionych resztek karmy zwykle nie dojada. Kolejny punkt dla karmy suchej, która znacznie dłużej  niż mokra zachowuje świeżość. Jest również świetną opcją na czas Twojej absencji, kiedy po prostu nie masz możliwości na czas posiłku podać kotu świeżą porcję karmy mokrej. 

Kiedy kot nie je

 

Kiedy kot nie je. Zdjęcie rudego kota siedzącego przed metalową miską. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Jeśli Twój kot, któremu do tej pory apetyt dopisywał, nagle obwąchuje jedzenie i odchodzi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Przyczyn takiej nagłej niechęci do jedzenia może być wiele, od łagodnego rozstroju żołądka po problemy stomatologiczne.

Brak apetytu może być też związany ze zmianą w życiu kota. Nasze futrzaki radzą sobie dobrze pod nieobecność opiekuna pod warunkiem, że są u siebie w domu i ktoś przychodzi dać im jedzenie i sprzątnąć kuwetę. Jeśli więc planujesz jakiś wyjazd, zostaw kota w domu i poproś tymczasowego opiekuna, by doglądał go codziennie, zamiast przeprowadzania mruczka do czyjegoś lokum, w którym może się zestresować i właśnie przestać jeść. 

Jeśli Twój kot jest nowy w Twoim domu lub nie zostawiałeś go od czasu jego adopcji, najlepiej wykonaj próbę przed wyjazdem. To pozwoli Ci np. zauważyć, że kot zje całe zostawione mu jedzenie, nim opuścisz posesję. Jeśli okaże się, że kot od razu zjada wszystko, co przed nim stoi, zainwestuj w automatyczny karmnik, który będzie mu dozował posiłki według zaprogramowanego czasu.

I jeszcze jedna ważna wskazówka, zawsze zanim wyjdziesz z domu sprawdź, gdzie jest kot. Opiekunowie mruczków mają w zanadrzu opowieści o tym, jak to przez nieuwagę zamknęli kota w szafie lub pokoju, odcinając go tym samym od miski z jedzeniem, wody i kuwety.   

Jak długo koty mogą wytrzymać bez jedzenia? Teoretycznie mogą przeżyć tydzień lub dwa, o ile mają wodę. Ale wiąże się to z ogromnymi cierpieniami czworonoga. Nie eksperymentuj więc na swoim podopiecznym, bo choć rzeczywiście sporo jest w stanie wytrzymać, żaden kochający opiekun nie będzie sprawdzać granic swojego ukochanego przyjaciela.

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź