Dlaczego mój pies chrapie?
Dlaczego mój pies chrapie? Zasypiasz ze swoim psim przyjacielem i nagle słyszysz chrapanie. Przez chwilę myślisz, że to urocze, ale potem chrapanie nie pozwala Ci zasnąć. Chrapanie w niektórych przypadkach może wskazywać na problem medyczny. Czy wiesz dlaczego Twój pies chrapie? Chrapanie to dźwięk generowany podczas snu przez wibrację luźnej tkanki w górnych drogach oddechowych. Chrapanie występuje wtedy, gdy kanały w górnych drogach oddechowych, które obejmują nos, tył ust lub gardło, wibrują słyszalnie podczas oddychania. Wibracje i wynikające z nich chrapanie występują najczęściej, gdy tkanki górnych dróg oddechowych są rozluźnione podczas snu. Chrapanie u psów może być normalne, ale w niektórych przypadkach może wskazywać na problem medyczny. Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować chrapanie psów podczas snu, przyjrzyjmy się więc tym najczęstszym.
- Rasy brachycefaliczne, takie jak mopsy, buldogi, terier bostoński, pekińczyk i bokser, czyli psy, które mają krótką kufę i spłaszczony pysk są często predysponowane do chrapania. Kości czaszki u tych psów ramienno-głowowych są skrócone, nadając twarzy i nosowi wypchnięty wygląd. Przy skróconych przewodach nosowych tych psów często pojawiają się problemy z oddychaniem, w tym chrapanie.
- Nadwaga - psy z nadwagą mają większą skłonność do chrapania z powodu nadmiernego odkładania się tłuszczu w tkankach otaczających górne drogi oddechowe. To jeden z powodów, dla których powinieneś zapobiegać nadwadze Twojego psa.
- Pozycja spania - psy mogą spać w najbardziej niewiarygodnych pozycjach ze względu na ich elastyczność, a czasami te niezręczne pozycje mogą powodować chrapanie. W takim przypadku dźwięk powinien być krótki i przerywać się gdy pies zmienia pozycję.
- Problemy z układem oddechowym - choroby układu oddechowego, w tym infekcja bakteryjna lub grzybicza oraz astma, mogą powodować chrapanie. Inne objawy infekcji dróg oddechowych to wydzielina z oczu i nosa, kichanie, kaszel oraz zmniejszona aktywność i apetyt.
- Obecność ciał obcych - ciała obce w tylnej części jamy ustnej lub nosa mogą powodować chrapanie, a także kaszel.
- Problemy stomatologiczne - choroba zębów, ropień zęba lub jakiekolwiek zmiany w jamie ustnej lub zatokach mogą być podstawową przyczyną chrapania.
- Bierne palenie - jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Psy narażone na bierne palenie mają więcej infekcji oczu, alergii i problemów oddechowych, w tym raka płuc. Dym może również przyczyniać się do problemów z chrapaniem.
Oprócz powyższych przyczyn, chrapanie mogą powodować alergie, polipy, infekcje oraz urazy. Jeśli zauważysz, że Twój pies nagle zaczyna chrapać, chrapanie staje się głośniejsze lub pies doświadcza innych objawów towarzyszących chrapaniu, takich jak kichanie, kaszel oraz zmiany apetytu lub zachowania, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Niezwłocznie skontaktuj się z nim także, gdy zauważysz świszczący oddech i trudności w oddychaniu u swojego pupila.
Komentarze