Zachowanie psa – co je warunkuje

zachowanie psa

Przede wszystkim należy się skupić na odpowiednim wychowaniu, jak się za nie zabrać?

Najważniejszy jest sposób, w jaki szczeniak spotka się z człowiekiem i zdobędzie doświadczenie w kontaktach z nim. Pies, który wychowuje się w zamkniętym środowisku i określonej grupie osób (np. sami dorośli lub same kobiety), a także szczenię późno socjalizowane, może okazywać lęk czy agresję w stosunku do ludzi wyglądających czy poruszających się inaczej (np. dzieci, mężczyzn z brodą etc.). Czasami zdarza się, że pies jest lepiej socjalizowany z człowiekiem, niż z przedstawicielami własnego gatunku.

W jaki sposób dochodzi do rozwoju zachowań agresywnych?

Większość szczeniąt jest przyjacielska. Z czasem w miarę jednak, kiedy pies dorasta, kontrolowanie jego zachowań może stać się dla nas trudniejsze. Pies może stać się „trudniejszy” do kontrolowania. W rozwoju zachowania dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, (czyli rodowód z udokumentowanym rzetelnym pochodzeniem zarówno ze strony samca jak samicy – jest to szczególnie istotne w przypadku psów – wpisanych na listę psów agresywnych oraz np.amstafów) Czy wiedzieliście, że niektóre szczenięta wydają się zaliczać dzieci do całkiem odrębnego gatunku, który porusza się, reaguje, gestykuluje, odzywa się całkiem inaczej niż dorośli. Jeśli nie zapewnimy naszemu małemu pupilowi pozytywnego kontaktu z dziećmi, jest wysoce prawdopodobne, że nigdy nie będzie się czuł komfortowo w ich obecności.

Proces domestykacji pomaga w zrozumieniu roli stada jak i przewodnika. Psowate (np. wilki, psy domowe) są zwierzętami stadnymi. W stadzie ustala się hierarchia osobników (pozwala to uniknąć ewentualnych konfrontacji, bo wszyscy wiedzą, gdzie jest ich miejsce). W każdej parze indywidualności jedna zazwyczaj jest dominująca. Przywódca kontroluje innych członków stada, jedzenie, miejsca do spania, a z konfliktów wychodzi zwycięsko. Zwierzęta znajdujące się niżej w hierarchii raczej poddają się lub wycofują, niż podejmują wyzwanie.

Żyjąc razem z psem, należy pamiętać o jego naturalnych instynktach i zapobiegać sytuacjom przejmowania kontroli przez psa i prezentowaniu nieakceptowanych zachowań. Jeśli się w porę nie spostrzeżemy, może się okazać, że nasze zwierzę nie tylko nie chce wykonywać poleceń, ale prowokuje nas, zachowuje się wyzywająco, gdy zbliżamy się do niego, próbujemy je dotknąć, kontrolować. Taki pies demonstruje sygnały agresji.

Przeczytaj tutaj: jak zostać przewodnikiem dla własnego psa

Niektóre czworonogi, nawet te, które nie są szczególnie dominujące, mogą być bardzo zaborcze, gdy w grę wchodzą cenne dla nich rzeczy, takie jak jedzenie albo ulubiona zabawka. Inną powszechną przyczyną agresji jest strach, który może spowodować, że pies ugryzie lub przyjmie pozycję obronną przy konfrontacji, po ukaraniu.

Przeczytaj tutaj:co zrobić, gdy pis ugryzie

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

psie maniery

Psie maniery – czyli savoir vivre na 4 łapach

otyłość i nadwaga u psów i kotów

Otyłość i nadwaga u psów i kotów – przyczyny, konsekwencje, zapobieganie