Gruby pies, gruby kot — jak działa tkanka tłuszczowa?

Gruby pies, gruby kot — jak działa tkanka tłuszczowa?
07-03-2025

Czy wiesz, że nadwaga to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych u psów i kotów? Choroba ta nie tylko obciąża ich organizm, ale także zwiększa ryzyko poważnych chorób.

Spis treści:

1. Jak działa tkanka tłuszczowa?

2. Leptyna — hormon kontrolujący wagę

3. Inne hormony wpływające na wagę Pupila

4. Jak walczyć z otyłością u psów i kotów?

5. Podsumowanie

Kluczowa jest dieta. Na białym tle sucha i mokra karma dla psa i kota VET RESPONSE Veight-Balance.

Kluczową rolę w kontroli masy ciała odgrywa odpowiednia karma weterynaryjna dla psa z nadwagą lub karma weterynaryjna dla kota z nadwagą, dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jak funkcjonuje tkanka tłuszczowa u zwierząt i co zrobić, aby zadbać o zdrową wagę Pupila.

Jak działa tkanka tłuszczowa?

U zwierząt, podobnie jak u ludzi, wyróżniamy dwa główne rodzaje tkanki tłuszczowej:

  • Żółta tkanka tłuszczowa (w literaturze anglojęzycznej określana jako biała — white adipose tissue –—WAT) — magazynuje energię, to gruczoł dokrewny, wytwarzający hormony i biologicznie czynne substancje zwane adipokinami, które biorą udział w metabolizmie glukozy i lipidów i procesach immunologicznych ustroju.
  • Brunatna tkanka tłuszczowa (brown adipose tissue — BAT) — odpowiada za produkcję ciepła.

Jeszcze do niedawna uważano, że tłuszcz to jedynie magazyn energii. Dziś wiemy, że to aktywny narząd produkujący hormony wpływające na apetyt, metabolizm i funkcjonowanie całego organizmu. Właśnie dlatego nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może prowadzić do problemów zdrowotnych.

Leptyna — hormon kontrolujący wagę

Leptyna, zwana „hormonem sytości”, jest jednym z kluczowych regulatorów masy ciała. Jej zadaniem jest informowanie mózgu, czy organizm ma wystarczającą ilość energii. U zdrowego zwierzaka leptyna powinna ograniczać apetyt, ale u psów i kotów z nadwagą często dochodzi do leptynooporności — stan, w którym organizm przestaje reagować na ten hormon. W efekcie Pupil odczuwa nieustanny głód, co prowadzi do dalszego przybierania na wadze.

Produkcję leptyny stymulują:

  • Insulina,
  • Glukoza,
  • Regularne posiłki bogate w tłuszcze i węglowodany.

Uwalnianie tego hormonu hamuje stres. Dlatego odpowiednia dieta, dostosowana do potrzeb Pupila, jest kluczowa w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Inne hormony wpływające na wagę Pupila

Tkanka tłuszczowa produkuje również inne substancje regulujące metabolizm:

  • Adiponektyna — zwiększa insulinowrażliwość, stymuluje wychwyt glukozy przez mięśnie, hamuje glukoneogenezę, obniża stężenie wolnych kwasów tłuszczowych i działa przeciwmiażdżycowo i przeciwzapalnie na śródbłonek naczyń.
  • Rezystyna — działa odwrotnie niż adiponektyna. Fizjologiczną rolą rezystyny jest podtrzymywanie glikemii podczas głodu, a efektem jej działania jest powstawanie nadmiernej ilości białej tkanki tłuszczowej.
  • Wisfatyna — pobudza wydzielanie insuliny, zwiększa insulinowrażliwość i wspiera metabolizm glukozy.
  • Apelina — działa przeciwcukrzycowo i zwiększa insulinowrażliwość tkanek.

Jak walczyć z otyłością u psów i kotów?

Regularna aktywność. Zdjęcie jasnego psa na spacerze. Po prawej logo pupilkarma.

Jeśli Twój Pupil ma nadwagę, warto wprowadzić odpowiednie zmiany w jego diecie i trybie życia. Oto kilka kluczowych kroków:

  1. Zmiana diety — wybierz karmę dla psa z nadwagą lub karmę dla kota z nadwagą, które są dostosowane do ich potrzeb i zawierają składniki wspierające redukcję masy ciała.
  2. Kontrola porcji — karmienie według zaleceń lekarza weterynarii pozwoli uniknąć nadmiernego dostarczania kalorii.
  3. Regularna aktywność — spacery, zabawy i aktywność dostosowana do wieku i kondycji zwierzaka pomogą w spalaniu nadmiaru tłuszczu.
  4. Monitorowanie postępów — regularne ważenie i ocena kondycji Pupila pozwolą sprawdzić, czy podjęte działania przynoszą efekty.

Kontrola wagi. Zdjęcie białego kota na pomarańczowej wadze u weterynarza. Po prawej logo pupilkarma.

Podsumowanie

Otyłość u psów i kotów to poważny problem zdrowotny, który można kontrolować poprzez odpowiednie żywienie i aktywność fizyczną. Wybór właściwej karmy weterynaryjnej dla psa lub karmy weterynaryjnej dla kota dostosowanej do ich potrzeb pomoże utrzymać zdrową wagę i zapobiec chorobom związanym z nadmierną masą ciała. Warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego Pupila!

 

 

 

O autorze
Dr hab. Piotr Sławuta
profesor UPWR, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, konsultant Pupil Instytutu Żywienia Zwierząt
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź