Dlaczego pies nie chce jeść — masa ciała w kilogramach

Dlaczego pies nie chce jeść — masa ciała w kilogramach
25-11-2024

Całkowita i częściowa utrata apetytu są niespecyficznymi objawami, które mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn, dlatego w przypadku ich wystąpienia konieczny jest bardzo dokładny wywiad, poprzedzający ewentualną diagnostykę laboratoryjną.

Spis treści:

1. Anoreksja, czy hiporeksja?

2. W jakim wieku jest pies?

3. Czy pies jest zainteresowany pokarmem — czy próbuje jeść i potem odmawia jedzenia?

4. Czy zaszły ostatnio okoliczności, które mogły spowodować utratę apetytu?

5. Czy pies przyjmuje leki?

6. Badania laboratoryjne

7. Ile pies powinien jeść?

Anoreksja, czy hiporeksja?

Anoreksja czy hiporeksja. Na zdjęciu z góry ujęty wychudzony pies. Po prawej logo pupilkarma.

W przypadku braku apetytu u psa należy bardzo wyraźnie rozróżnić, czy ma się do czynienia z anoreksją — całkowitym brakiem apetytu, czy też występuje hiporeksja, co oznacza zmniejszenie łaknienia. Anoreksja prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, osłabienia bariery jelitowej i zmniejszenia odporności. Zanik kosmków jelitowych uniemożliwia wchłaniane substancji odżywczych, co powoduje pojawienie się kacheksji (wyniszczenia). Z terapeutycznego punktu widzenia należy dodać, że w takim przypadku kluczowe jest stosowanie prebiotyków, które regenerują błonę śluzową jelit. Kacheksja to bardzo niebezpieczny proces, który może być nieodwracalny. Większość autorów przyjmuje, że  u psa utrata 5%  masy ciała w ciągu 3 miesięcy lub 10% bez względu na to, w jakim czasie to nastąpiło, wymaga postępowania diagnostycznego.

Kluczowa dla dalszej diagnostyki i terapii pytania:

W jakim wieku jest pies?

U  psów z grupy seniorów, gdzie brak apetytu może wynikać ze zmian dementywnych, podaje się leki poprawiające przepływ krwi w  mózgowiu. Wiek, w którym pies ,,staje się‘’ seniorem, zależy od masy ciała :

Masa ciała

Wiek

2,5 kg – 10 kg

12 lat

11 kg – 25 kg

11 lat

26 kg – 45 kg

9 lat

Powyżej 45kg

7,5 lat

Czy pies jest zainteresowany pokarmem — czy próbuje jeść i potem odmawia jedzenia?

Czy pies próbuje jeść. Na dzdjęciu chudy pies zblizża się do wyciągniętej dłoni człowieka z jedzeniem. Po prawej logo pupilkarma.

Jeśli pies próbuje jeść, to z dużą prawdopodobieństwa, można założyć, że problem pobierania pokarmu jest ,,mechaniczny’’ i prawdopodobnie jego przyczyna tkwi w jamie ustnej, nosie lub trzewioczaszce i jest to zwykle coś, co sprawia ból podczas jedzenia, lub stanowi przeszkodę mechaniczną. U psa, który jest zainteresowany pokarmem należy więc szukać problemów z zębami, owrzodzeń w jamie ustnej, stanu zapalnego błony śluzowej, rozrostu nowotworowego błony śluzowej, ropni itp. Trudności w otwieraniu jamy ustnej mogą też świadczyć o stanie zapalnym lub zwichnięciu stawów skroniowo- żuchwowych. Warto dodać, że opiekun powinien regularnie oceniać stan błony śluzowej jamy ustnej — dziąsło powinno mieć barwę od jasno do ciemnoróżowej i ściśle przylegać do korony zęba.

Czy zaszły ostatnio okoliczności, które mogły spowodować utratę apetytu?

 Chodzi o informację na temat pojawienia się  w domu nowego członka rodziny, lub nowego zwierzęcia, nieobecność któregoś z domowników, zmianę diety, lub miejsca i sposobu podawania pokarmu. Tę grupę zaburzeń klasyfikujemy zwykle jako zaburzenia behawioralne, a w ich terapii, oprócz usunięcia czynnika stresowego, o ile to oczywiście możliwe, stosuje się z dobrym skutkiem pochodne tryptofanu.

Czy pies przyjmuje leki?

Zmniejszenie łaknienia wywołują: niesterydowe leki przeciwzapalne, chemioterapeutyki, opioidy, amoksycylina, cefaleksyna, glikozydy nasercowe, omeprazol i preparaty żelaza.

Badania laboratoryjne

Jeśli nie występuje żadna z powyższych przyczyn, to należy przeprowadzić szczegółowe badanie diagnostyczne, w którym uwzględnia się następujące badania laboratoryjne:

Badanie hematologiczne

Badanie biochemiczne krwi

Badanie moczu

RTG

USG

Na ich podstawie lekarz poszukuje przyczyny pierwotnej, to znaczy choroby, której objawem jest utrata apetytu. Najczęściej brak łaknienia pojawia się w przebiegu: chorób trzustki, nowotworzenia, chorób jelit, chorób nerek, chorób wątroby i cukrzycy.

Ile pies powinien jeść?

Na zakończenie warto poruszyć problem tego, ile pies powinien jeść. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: należy obliczyć jego metaboliczną masę ciała  i pomnożyć przez odpowiedni współczynnik :

70 — przemiana podstawowa

95 — dla psów mało aktywnych

110 — dla psów normalnych

130 —  dla psów aktywnych, suk w ostatnich dwóch tygodniach ciąży, suk w okresie laktacji, psów rosnących.

Metaboliczna masa ciała to ,,ilość ciała”, które ,,musi jeść”, czyli jest to masa mięsni i gruczołów pozbawiona krążącego płynu, masy kostnej, włosów itp, a jako przemianę podstawową rozumiemy ilość energii konieczną do tego, by funkcjonował organizm: synteza hormonów i neuroprzekaźników, podtrzymanie motoryki przewodu pokarmowego, praca mięśni oddechowych, praca mięśnia sercowego itp.  Korzystając z danych podanych w tabeli, można zatem obliczyć ilość kalorii konieczną do życia dla psa ważącego 20 kg:

9,4 kg x 70 = 658 kcal/dziennie

Jeśli to pies o normalnej aktywności fizycznej to analogicznie:

9,4kg x 110 = 1034 kcal/dziennie  

Masa ciała

Metaboliczna masa ciała

5 kg

3,3 kg

10 kg

5,6 kg

15 kg

7,6 kg

20 kg

9,4 kg

25 kg

11,1 kg

30 kg

12,8 kg

35 kg

14,8 kg

40 kg

15,9 kg

45 kg

17,3 kg

50 kg

18,8 kg

O autorze
Dr hab. Piotr Sławuta
profesor UPWR, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów, konsultant Pupil Instytutu Żywienia Zwierząt
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź