Psy i koty ważną częścią naszego życia

Psy i koty ważną częścią naszego życia
05-02-2019

W Polsce jest coraz więcej opiekunów psów i kotów. Ilość psów w naszych domach jest stabilna, natomiast z roku na rok wzrasta liczba posiadanych kotów. Oto statystyki pokazujące jak Polska plasuje się na tle Europy w kwestii posiadanych zwierząt domowych.

Spis treści:

1. Opiekunowie zwierząt domowych w Unii Europejskiej w 2018r.

2. Polska z wiodąca pozycją w Europie

3. Przodujące małe rasy psów

4. Milenialsi opiekunami kotów

5. Małe mieszkanie — mały pies

6. Zwierzak a wybór karmy

7. Podsumowanie

Opiekunowie zwierząt domowych w Unii Europejskiej w 2018r.

Najnowsze informacje wskazują, że populacja psów i kotów w Unii Europejskiej (UE) jest tak duża jak nigdy dotąd. W czerwcu 2019r. przedstawiciel Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) przedstawił długo oczekiwany raport Fakty i Dane Liczbowe 2018 dotyczący zwierząt domowych. Raport ten podkreśla jak ważne są zwierzęta domowe w naszym życiu. Oto niektóre kluczowe fakty za rok 2018:

  • Łączna populacja psów i kotów w UE to około 141 milionów.
  • W porównaniu do 2017r., łączna liczba kotów nieco wzrosła (75,3 milinów, wzrost o 1,2%) podczas gdy liczba psów nieznacznie zmalała (65,5 milinów, zniżka o 2%).
  • Polska plasuje się na 4. miejscu w UE z populacją psów wynoszącą 7,6 milionów i na 6. miejscu z populacją 6,4 milionów kotów: wzrost o 0,6% i 4,9%, odpowiednio  w stosunku do roku 2017.
  • Ponadto Polska zajmuje wysoką pozycję jeśli chodzi o liczbę gospodarstw domowych z psem lub kotem, 42% ma co najmniej jednego psa, a 32% co najmniej jednego kota. Jest to powyżej średniej w UE o 23% i 25%, odpowiednio.
  • W Polsce przypada 0,200 psów na jedną osobę, co daje nam 3. pozycję, gdzie w pierwszych dwóch krajach przypada 0, 205 na jedną osobę!

Polska z wiodąca pozycją w Europie

Psy i koty ważną częścią naszego życia. Polska z wiodącą pozycją w Europie. Na tapczanie na liliowym kocu siedzi rudy pies i kotek. Po prawej logo PUPILKARMA.

Dane pokazują, że Polska zajmuje wiodącą pozycję wśród krajów UE jeśli chodzi o posiadanie psów i kotów. Interesujący jest fakt, że populacja psów pozostaje stabilna, a populacja kotów rośnie. Liczba psów nie wyjaśnia wszystkiego. Chociaż łączna liczba pozostaje na tym samym poziomie, widoczna jest zmiana w rodzaju psów, które składają się na tę liczbę.

Przodujące małe rasy psów

Psi i koty ważną częścią naszego życia. Przodujące małe rasy psów. Na jasnej sofie siedzą w kocu małe pieski rasy  Chihuahua. Po prawej logo PUPIL KARMA.

Jest coraz więcej psów małych ras, takich które ważą mniej niż 10-12 kg. Co ciekawe, zainteresowanie psami miniaturkami (zwykle do 4 kg) i małymi rasami (zwykle do 10 kg) widoczne jest w wielu innych rozwiniętych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Japonia, Południowa Afryka i Chiny. Dane uzyskane od brytyjskiego Związku Kynologicznego wskazują, że liczba rejestracji Buldoga Francuskiego rośnie z roku na rok, osiągając czterokrotny wzrost (426%) w latach od 2013 do 2018 i obecnie jest to rasa numer jeden rejestrowana w Zjednoczonym Królestwie.

 

W przypadku kotów nie dysponujemy takimi szczegółowymi danymi dotyczącymi popularnych ras. Rasy kotów nie różnią się tak jak rasy psów jeśli chodzi o ich masę ciała. Wydaje się nam, że „typowy” kot waży około 4 do 5 kg, przy czym koty rasy Norweskie Koty Leśne czy Maine Coon są o 3 do 4 kg cięższe. U psów masa ciała waha się od 1 do 100 kg, zdecydowanie większa różnica.  Tak więc dlaczego obserwujemy większe zainteresowanie posiadaniem kota niż psa, a małe rasy są bardziej reprezentatywne wśród populacji psów? By uzyskać odpowiedź na to pytanie, należy rozważyć klika kluczowych kwestii, poczynając od względów praktycznych dotyczących domu kończąc na celebrytach na Instagramie!

Milenialsi opiekunami kotów

Psy i koty ważną częścią naszego życia. MIlenialsi opiekunami kotów. Wnętrze jasnego pokoju. Na tle szarej sofy siedzi młody mężczyzna po turecku na szarym dywanie. Na kolanach ma rudo-białego kotka. Po prawej logo PUPIL KARMA.

Jedną z kluczowych grup opiekunów zwierzaków domowych jest pokolenie  milenialsów (urodzeni pomiędzy 1982 a 1996). To w ich domach żyją koty. Raporty stwierdzają, że to pokolenie odkłada założenie rodziny na późniejszy czas w ich życiu niż poprzednie pokolenia; jest skoncentrowane na własnej karierze zawodowej i innych sprawach zmieniając dynamikę posiadania zwierząt domowych. Posiadanie zwierzaka domowego jako towarzysza jest dla nich ważne, ale zwierzak musi pasować do ich stylu pracy i życia towarzyskiego, łącznie z małym (mniejszym) mieszkaniem, często w dużym mieście. Kot, ze swoją całkowitą niezależnością, perfekcyjnie wpisuje się w równie niezależny styl życia opiekuna. Jednym z kluczowych powodów wzrostu popularności kotów wśród tej grupy ludzi jest z pewnością ich wielkość: przebywanie w niewielkim mieszkaniu może odpowiadać kotom, pod warunkiem że mają zapewnioną stymulację fizyczną i psychiczną gwarantującą ich dobrostan, chociaż przybywają w zamkniętych pomieszczeniach.

Małe mieszkanie — mały pies

Podobnie jak w przypadku kotów, wielkość mieszkania jest również ważnym czynnikiem dużej popularności psów miniaturowych i małych ras: psy miniaturki i psy małych ras dobrze pasują do życia miejskiego. Dla starzejącej się populacji posiadanie małego psa jest również atrakcyjne, ich styl życia i wiek to decydujące czynniki przy wyborze takiej właśnie rasy. Inne czynniki są inspiracją dla młodszych opirkunów małych psów. Media społecznościowe, szczególnie Instagram, mają ogromny wpływ na wybór rasy: super gwiazda Lady Gaga ma Francuskiego Buldoga, wpływ światowych celebrytów jest tutaj ogromny. Rasy występujące w filmach czy reklamach też mają wpływ na wybory przyszłych opiekunów.

Zwierzak a wybór karmy

Psy i koty ważną częścia naszego życia. Odpowiednia karma. Na czarnym tle 2 worki suchej karmy i 2 opakowania mokrej dla małych psów i kotów marki FOLK. Po prawej logo PUPIL KARMA.

Nie dziwnego, że obserwowane zmiany demograficzne dotyczące zwierząt domowych mają wpływ na zmiany rodzajów karm, które stają się popularne wśród ich opiekunów. Humanizacja zwierząt domowych jest jednym z trendów widocznym na rynku karm gdzie wielu opiekunów szuka karm, które są odzwierciedleniem ich własnych gustów. W konsekwencji, mamy wzrost zainteresowania produktami Premium, przy czym zapotrzebowanie na karmy „naturalne”, „surowe” i „organiczne” rośnie. Karma sucha dla psów raz małych najlepiej zadba o dobrostan małego psa, stąd chętnie jest wybierana przez opiekunów tych właśnie ras. Ponadto, biorąc pod uwagę styl życia opiekunów kotów z pokolenia milenialsów oraz ich stosunek do swoich zwierzaków, widzimy coraz większe zainteresowanie jednorazowymi saszetkami czy szalkami. Karma mokra dla psa dorosłego w takiej porcjowanej formie jest łatwa, w podawaniu i przechowywaniu, co dla milenialsa jest istotnym argumentem ułatwiającym codzienność.  Co więcej, nawyki żywieniowe młodych opiekunów (np. treserki dla psa) wraz z niewielką przestrzenią mieszkalną, powoduje zwiększenie atrakcyjności dań, które można przechowywać w małych pojemnikach i które zajmują mało miejsca w niewielkim mieszkaniu w mieście.

Podsumowanie

Zmiany w naszym życiu po części znajdują odzwierciedlenie w naszych wyborach ras psów i kotów. Zmiany te, jak również życzeniaopiekunów, wpływają na rodzaj karmy dostępnej na rynku. To co wydaje się niezaprzeczalne to fakt, że zarówno psy jak i koty stają się ważną częścią naszego życia i że Polaka jest wiodącym krajem w UE wśród opiekunów zwierząt domowych.

 

O autorze
Dr David Morgan
Absolwent University of Cambridge, lekarz weterynarii w Wielkiej Brytanii, konsultant Pupil Instytutu Żywienia Zwierząt
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź