Koty a mokra karma: co wpływa na ich wybory żywieniowe?
Często uważamy, że koty są wybredne i kapryśne w kwestii pożywienia. W jednej chwili uwielbiają jeść najnowszą mokrą karmę, którą dla nich kupiłeś, a potem po prostu nagle odchodzą od miski i w ogóle nie chcą jeść. Aby zrozumieć, dlaczego zachowują się w ten sposób, musimy zbadać co odpowiada za to, jak koty czują smak swojego jedzenia i co powoduje, że dana karma im smakuje, a tym samym sprawia, że staje się ich ulubionym pokarmem.
Spis treści:
1. Koty próbują
2. Zapach
3. Konsystencja
4. Smak
Koty próbują
Trzy kluczowe zmysły wpływają na preferencje smakowe kotów. Koty lubią najpierw powąchać karmę, potem sprawdzają jej konsystencję, a na końcu jej smak. Dokonując wyboru, kierują się połączeniem tych trzech zmysłów. Koty są szczególnie wrażliwe na zapachy i smaki związane z mięsem, wygląd jedzenia nie ma dla nich większego znaczenia. Lubią nie tylko wąchać wszystkie dostępne potrawy, ale także próbować każdą z nich, zanim zdecydują, którą karmę zjeść, chyba że którąś z nich wyróżnia znacznie atrakcyjniejszy od pozostałych zapach.
Zapach
Karma mokra da kota i jej zapach jest bardzo ważny dla mruczków. Zmysł węchu jest bardzo rozwinięty u kotów, i to on odgrywa największą rolę jeśli chodzi o wybór jedzenia. Umiejętność węchu jest powiązana z chemicznym zespołem sensorycznym, który wychwytuje, rozpoznaje i mierzy zapach wytwarzany przede wszystkim przez mieszaniny, które „wydzielają” zapach. Podobnie jak ludzie, koty i psy używają wyspecjalizowanych receptorów nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej nosa, ale istnieją pewne kluczowe różnice. Psy posiadają od 18 do 150 cm2 błony śluzowej nosa, a koty od 7 do 21 cm2, w porównaniu z tylko 2 do 4 cm2 u ludzi. Wielkości te w połączeniu z gęstością rozmieszczenia komórek receptora nerwowego (u psa jest to 1,5 miliona na cm2, u kota 9,6 miliona na cm2, a u człowieka 3,0 miliony na cm2) całkowita liczba receptorów jest wyraźnie wyższa u psów i kotów niż u ludzi, a to w konsekwencji powoduje, iż psy i koty są w stanie wykryć niektóre substancje w stężeniach od 1000 do 10 000 razy niższych niż człowiek.
Kiedy kot „wącha” karmę, zwiększa się przepływ powietrza, które ma kontakt z tą wyspecjalizowaną błoną śluzową, a tym samym następuje zwiększony kontakt zapachu z ze śluzówką, co pozwala kotu podjąć decyzję czy karma jest warta próbowania. Kiedy zapach dwóch karm wydaje się równie atrakcyjny, kot ma tendencję do jedzenia obu i dokonuje wyboru na podstawie smaku oraz tego, jakie uczucia wywołuje karma wewnątrz jamy ustnej.
Konsystencja
Ważną rolę odgrywa również konsystencja pokarmu. Receptory odczuwania ucisku i czujniki ruchu znajdują się w jamie ustnej, umożliwiając kotom ocenę właściwości pokarmu, takich jak twardość, spoistość, gęstość, sprężystość i przyczepność. Koty nie lubią lepkich lub tłustych potraw, mogą mieć też rozwinięte silne preferencje odnośnie określonych kształtów (co jest bardzo ważne w procesie produkcji suchego jedzenia). Jeśli kot ma do czynienia z mokrym pokarmem o cechach fizycznych, których kot nie lubi, wówczas taki pokarm odrzuci. Trzeba obserwować mruczka, by poznać jego preferencje, czy jest to karma mokra dla kota w kawałkach, czy może pasztet dla kota.
Smak
Wrażenia smakowe przenoszone są przez kubki smakowe, umieszczone na języku i z tyłu jamy ustnej, na podniebieniu i wokół ujścia do gardła i dróg oddechowych prowadzących do płuc. Istnieją również inne receptory smaku rozmieszczone w jamie ustnej. Wiele receptorów smaku silnie reaguje na kwaśne substancje, które są bardzo lubiane przez koty. Dodatkowo mają zmysł smaku, który jest szczególnie wrażliwy na aminokwasy pochodzące z rozpadu białka zwierzęcego, co odzwierciedla mięsożerną naturę kota. Około połowa wszystkich kubków smakowych jest bardzo wrażliwa na te aminokwasy, szczególnie licznie występują one na czubku języka. Dzięki temu koty są w stanie rozróżniać jakość spożywanego mięsa. Koty nie rozpoznają tak jak my „słodkich” smaków (cukru), a także nie reagują na słone potrawy.
Aby karma dla kota w wersji mokrej kotom smakowała musi ją cechować atrakcyjny zapach, co zapewni zastosowanie wysokiej jakości mięs i świeżych składników. Ważnym składnikiem jest dobrej jakości tłuszcz. Jeśli jest za stary lub zjełczały, wpłynie to negatywnie na zapach karmy. Również konsystencja musi być akceptowana przez kota, nie może być zbyt tłusta lub kleista. Na koniec, smak musi być atrakcyjny. Ważna jest wysoka zawartość świeżego mięsa i białka oraz innych świeżych, wysokiej jakości składników, koty preferują wyczuwalny smak mięsa.
Jak podawać kotu karmę
Nie podawaj kotu mokrej karmy prosto z lodówki, gdzie temperatura wynosi 5 ° C. Koty wolą pożywienie o temperaturze pokojowej, gdy polują temperatura ich zdobyczy wynosi 36 ° C, zbyt zimną karmę odrzucą. Wprowadzając nowy smak lub nowy rodzaj karmy, nie rób tego w nietypowych okolicznościach lub kiedy zwierzę jest zestresowane (np. Z powodu bólu lub choroby). Jeśli kot jest zestresowany, występuje większe prawdopodobieństwo odrzucenia nowej karmy niż w przypadku wprowadzenia jej w znanych, pozytywnych okolicznościach. Zawsze wprowadzaj nowy rodzaj pożywienia w okolicznościach jak najmniej stresujących dla twojego pupila.
Oto cztery sugestie, które mogą ułatwić wprowadzenie nowej mokrej karmy do diety. Ich skuteczność zależy jednak od preferencji kota.
1. Podawaj nową karmę codziennie przez co najmniej trzy dni (za każdym razem to musi być świeża karma).
2. Spróbuj podać małą część nowej karmy bezpośrednio do pyszczka kota, aby kot spróbował nowego jedzenia.
3. Spróbuj rozsmarować trochę karmy na przednich łapach zwierzaka. Większość zwierząt domowych zlizuje jedzenie, co może je przyzwyczaić do nowej karmy.
4. Wymieszaj trochę nowej mokrej karmy z wodą pitną kota, aby przyzwyczaić kota do nowego smaku.
Komentarze