Smakowitość karmy dla zwierząt domowych — białko i aminokwasy
Wszystkie pełnoporcjowe karmy zawierają 100% składników potrzebnych zwierzętom. Są one przygotowywane w taki sposób, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które pies lub kot powinien przyjmować każdego dnia. Nawet najlepsza karma jest jednakże mało wartościowa, jeżeli pies lub kot nie chce jej jeść. Wysokiej jakości karma dl psa i karma dla kota jest starannie opracowywana, tak aby odznaczać się nie tylko znakomitą odżywczością, ale również smakowitością.
Spis treści:
1. Smakowitość karmy — co to znaczy?
2. Smak i zapach to nie wszystko
3. Psy kontra koty — smakowitość
Smakowitość karmy — co to znaczy?
Smakowitość to stopień, w jakim psu lub kotu odpowiada smak, zapach i konsystencja karmy. Połączenie zapachu i smaku określane jest jako „aromat”. Producenci karmy klasy premium poświęcają dużo czasu na opracowanie właściwej kombinacji składników i technik przetwarzania, aby stworzyć pożywną i smakowitą karmę. Kluczowym komponentem karmy o wysokiej smakowitości jest białko zwierzęce i jego składniki budulcowe, czyli aminokwasy. Świetnym przykładem prawdziwie smakowitej karmy jest mokra karma dla psów dorosłych dostępna w sklepie PUPIL KARMA.
Smak i zapach to nie wszystko
Zarówno psy, jak i koty przyciąga nie tylko smak i zapach pokarmu, ale także jego cechy fizyczne. Koty potrafią być bardzo wybredne w odniesieniu do kształtu i wielkości krokietów oraz konsystencji suchej karmy. Podczas tworzenia receptury należy zwrócić uwagę nie tylko na składniki, ich jakość i ostateczną atrakcyjność dla zwierzęcia; również postać fizyczna produktu końcowego musi być odpowiednia — na przykład koty nie lubią lepkiej lub tłustej karmy. Karma sucha bezzbożowa dla kota marki FOLK jest propozycją idealna dla nawet najbardziej wybrednych mruczków Ich Granula świetnie pasuje do szczek kotów dorosłych, a smakowitość potwierdzają zadowoleni klienci.
Psy kontra koty — smakowitość
U psów kolejność ważności bodźców sensorycznych, które pomagają określić smakowitość, to zapach, smak i konsystencja, a u kotów — zapach, konsystencja i smak. Oba gatunki są szczególnie wrażliwe na zapachy i smaki kojarzące się z mięsem. To właśnie dlatego aromat (zapach) karmy jest tak ważny.
Natomiast jeżeli chodzi o smak, język psów i kotów szczególnie intensywnie reaguje na aminokwasy znajdujące się w mięsie, co tłumaczy ich preferencje w stosunku do pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to w szczególności kotów, które są obligatoryjnymi mięsożercami, mają stosunkowo wyższe zapotrzebowanie na białko w diecie i wolą pokarmy o kwaśnym smaku.
Koty, białko i aminokwasy
Aminokwasy, czyli małe elementy budulcowe białka, nadają karmie jej smak i zapach. Odpowiedni proces przygotowywania karmy sprawia, że aminokwasy są łatwiej wyczuwane przez receptory sensoryczne zwierzęcia, szczególnie te odpowiedzialne za percepcję zapachu i smaku. To właśnie dlatego rodzaj i jakość białka zawartego w karmie ma istotne znaczenie dla jej smakowitości. Ponadto na ostatnim etapie produkcji suchej karmy można dodać do niej wstępnie strawione białko i jego aminokwasy w postaci zewnętrznej otoczki krokieta. Otoczka ta może sprawić, że karma będzie odbierana przez koty (i psy) jako bardziej smakowita.
Koty są w stanie wykryć niewielkie różnice w składzie oferowanego im pożywienia. Najnowsze badania przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazały, że koty potrafią nawet wyczuć różnice w smakowitości poszczególnych części tego samego gatunku. To samo badanie udowodniło również, że koty zasadniczo wolą jagnięcinę od wołowiny. W ogólnym ujęciu, koty preferują karmę o intensywnym smaku umami (czyli słonym lub „mięsnym”), który jest często rezultatem wysokiego stężenia aminokwasów. Do aminokwasów o szczególnie stymulujących właściwościach należą cysteina, prolina, ornityna, lizyna, alanina i histydyna. Ponadto koty pozytywnie i bardziej intensywnie niż psy reagują na kwaśne substancje smakowe zawarte w pożywieniu, takie jak tauryna. To jeden z dowodów na to, że koty to obligatoryjni mięsożercy, podczas gdy psy są wszystkożercami. Koty najlepiej rozwijają się, spożywając białka pochodzenia zwierzęcego i związane z nimi aminokwasy. Około połowa wszystkich kubków smakowych u kotów i psów jest wyjątkowo wrażliwa na aminokwasy; największa liczba tych kubków znajduje się na końcu języka, zwłaszcza u kotów. Ponadto koncentracja receptorów smakowych wyczulonych na aminokwasy na językach kotów również może być związana z preferowaniem przez nie mięsnej diety i prawdopodobnie umożliwia im identyfikowanie mięsa różnej jakości.
W odniesieniu do smakowitości karmy, koty różnią się od psów pod kilkoma istotnymi względami. Niemniej jednak, zarówno w przypadku kotów, jak i psów istotne jest, aby wybierać wysokiej jakości karmę, która została stworzona na bazie białek pochodzenia zwierzęcego.
Komentarze