Zapalenie uszu u psa — jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych
Zapalenie ucha zewnętrznego, czyli Otitis Externa, jest to stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego między błoną bębenkową, a uchem zewnętrznym. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. Jest to jeden z najczęściej pojawiających się problemów wśród moich pacjentów dermatologicznych, a zarazem bardzo często bagatelizowany i pomijany w diagnostyce różnicowej objaw.
Spis treści:
1. Zapalenie ucha zewnętrznego — przyczyny
2. Zapalenie ucha zewnętrznego — objawy
3. Zapalenie ucha zewnętrznego — diagnostyka
4. Zapalenie ucha zewnętrznego — leczenie
5. Zapalenie ucha zewnętrznego — jak zapobiegać?
Zapalenie ucha zewnętrznego — przyczyny
Zapalenie ucha zewnętrznego najczęściej jest chorobą wtórną, czyli skutkiem do istniejących schorzeń podstawowych.
Czynników predysponujących do chorób uszu jest wiele, a są to między innymi:
- niski poziom odporności
- pasożyty
- zaburzenia endokrynologiczne
- ciała obce
- alergie pokarmowe
- nadwrażliwość pokarmowa
- reakcje alergiczne na czynniki środowiskowe
- stres
- zaburzenia keratynizacji
- budowa ucha (ucho oklapnięte, o ciężkiej małżowinie, mocno owłosione w środku)
- polipy zapalne
Zapalenie ucha zewnętrznego — objawy
Powszechnym objawem jest ból okolicy uszu, świąd, trzepanie głową, ocieranie, krwiaki ucha, przechylanie głowy, nieprzyjemny zapach, zwiększona ilość wydzieliny w uszach.
Zapalenie ucha zewnętrznego — diagnostyka
Najważniejsze kroki to obszerny wywiad z Opiekunem chorego zwierzęcia w celu ustalenia potencjalnych chorób pierwotnych oraz pobranie badań dodatkowych.
Każdy Pacjent, mimo podobnego wyglądu makroskopowego chorego kanału słuchowego nie może być leczony na podstawie przypuszczeń. Bezwzględnie zawsze musi zostać wykonana cytologia podstawowa rozmazu z ucha oraz wymaz kierowany na posiew bakteriologiczny. Nigdy nie wolno podawać leków bez uprzedniego badania. W większości przypadków nieprawidłowo przeprowadzonej procedury diagnostycznej, kończy się wydłużeniem leczenia, a co za tym idzie cierpienia zwierzęcia oraz szybkim nawrotem choroby.
Zapalenie ucha zewnętrznego — leczenie
Na podstawie wyników badań dobieramy odpowiednie preparaty do higieny kanałów słuchowych oraz leki miejscowe, a niekiedy również ogólne.
Zapalenia uszu mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły, dlatego należy się nastawić na ewentualność dłuższego leczenia schorzenia. Najczęściej już po 24-godzinach widzimy poprawę i znaczne polepszenie samopoczucia zwierzęcia.
Dobrą praktyką jest również przejście na dietę hydrolizowaną lub monobiałkową podczas diagnostyki. Alergie pokarmowe i nadwrażliwości są jednymi z najczęstszych przyczyn Otitis Externa, dlatego jest to eliminowane w pierwszej kolejności poprzez dobranie odpowiedniej diety.
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, Beta-glukany, drożdze są wskazane do stosowania pomocniczo przy tego typu stanach zapalnych. Specjalistyczna karma dla psa z alergią skórną będzie najlepszym wyborem.
W przypadku zapaleń uszu wskazane jest kontrolowanie całego procesu leczenia u prowadzącego lekarza weterynarii, zwłaszcza po wyleczeniu. Często się zdarza, że Opiekun po pierwszych sukcesach zastosowanej terapii nie pojawia się na kontrolnych badaniach, a jest to kluczowe dla zachowania zdrowego kanału słuchowego na dłuższy czas i niedopuszczenia do nawrotu choroby.
Zapalenie ucha zewnętrznego — jak zapobiegać?
W przypadku psiaków z oklapniętymi, ciężkimi uszami, jak np cocker spaniel, basset, golden retriever warto wykonać cytologię profilaktyczną i badanie otoskopowe, by określić szczególne potrzeby skóry wyścielającej kanał słuchowy. Na podstawie tych badań można dobrać odpowiedni produkt do pielęgnacji uszu. Pamiętajmy, że kosmetyk o złym składzie również może zaszkodzić! Absolutnie nie wolno czyścić uszu za pomocą patyczków kosmetycznych! W przypadku psiaków, które lubią się kąpać w różnego rodzaju zbiornikach wodnych, trzeba każdorazowo uszy przepłukać i wysuszyć.
Komentarze