Dlaczego Twój kot nie chce jeść suchej karmy i jak temu zapobiec?

Dlaczego Twój kot nie chce jeść suchej karmy i jak temu zapobiec?
05-07-2023

Kocia dieta powinna być odpowiednio zbilansowana: bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały, aby Pupil cieszył się długim i zdrowym życiem. Lekarze weterynarii polecają opiekunom mruczków dobrej jakości karmy mokre oraz suche — mające olbrzymi wpływ na kondycję kota. Niestety zdarza się, że czworonogi kategorycznie odmawiają spożywania suchych granulek. Czy istnieje wyjście z takiej sytuacji? Jak zachęcić pieszczocha do jedzenia?

Niechęć kota do suchej karmy wywołują skrajnie różne czynniki.

Część Pupili odmawia jedzenia granulek z czystego lenistwa, z kolei wrażliwe czworonogi stresuje nagła zmiana w ich diecie.

Sucha karma dla kota jest bardzo ważna. Zbliżenie na kota jedzącego z niebieskiej miski suchą karmę. Po prawej niebieski pasek i logo pupilkarma.

 

Sucha karma dla kota odgrywa ważną rolę w życiu zwierzaka, warto podjąć starania o włączenie jej do codziennych posiłków.

Choć zadanie to początkowo może Ci się wydawać ponad siły, nie trać nadziei. Systematyczna praca przyniesie skutki, co bezpośrednio przełoży się na kondycję mruczka.

 

Spis treści:

1. Dlaczego Twój kot może nie lubić suchej karmy?

2. Jak zapobiec niechęci kota do suchej karmy?

3. Postaw na stopniową zmianę diety

4. Eksperymentuj z różnymi smakami i konsystencjami

5. Zadbaj o wysoką jakość i świeżość karmy

6. Stosuj odpowiednie metody karmienia

7. Podsumowanie

 

Dlaczego Twój kot może nie lubić suchej karmy?

Koty lubią rutynę. Przyzwyczajając się do czegoś (lub kogoś), zaczynają traktować to jako stały, nieodzowny element swojego życia.

Dlatego też lekarze weterynarii i zwierzęcy behawioryści zachęcają do stopniowego wprowadzania zmian w świecie czworonoga.

Chcąc wychodzić z nim na spacery, powinno rozpocząć się od krótkich wypadów przed dom. Planując wyjazd z kotem na wakacje, należy najpierw udowodnić mu, że podróż w transporterze wcale nie jest czymś strasznym.

Identycznie postępuj przy zmianach w diecie kota. Działaj ostrożnie i dopasuj się do zwierzaka — jego usposobienia i potrzeb.

A jeśli Twój Pupil to prawdziwy łasuch, który tylko patrzy, żeby upolować coś ze stołu? Czy taki czworonóg może mieć problemy z przejściem na inną karmę?

Koty są ciekawskie i lubią próbować nowych rzeczy. Nie oznacza to, że bez mrugnięcia okiem zaczną zajadać się suchymi granulkami.

Wszystko zależy od rodzaju karmy.

Produkty o wysokich walorach smakowych i aromatyczne, jak np. karma rybna dla kota, mogą na tyle zasmakować pieszczochowi, że w jednej chwili staną się jego ulubionymi.

Dopasuj wielkość granuli. Zdjęcie miski metalowej z sucha karmą i metalowej łopatki z suchą karmą. Wszystko na drewnie. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Zwróć przy tym uwagę, aby były dopasowane do wielkości i wieku czworonoga. Zbyt duże i twarde granulki są poza zasięgiem małego staruszka, skutecznie zniechęcając go do podejmowania kolejnych prób.

Zdarza się również, że Pupile odmawiają jedzenia przez stres.

Dlaczego?

Twardy pokarm angażuje do większego wysiłku: kot musi rozdrobnić karmę ząbkami, żeby móc ją połknąć.

Zwierzęta zmagające się ze stałym niepokojem, np. chore lub konkurujące z innym Pupilem, preferują szybkie i mokre posiłki, po których wrócą do bezpiecznego schronienia.

 

Jak zapobiec niechęci kota do suchej karmy?

 

Wprowadzenie suchej karmy do diety kota daje wiele dobrego.

Zwierzę ma dostęp do wartościowych składników odżywczych i zróżnicowanych smaków. Żując twarde granulki, walczy z kamieniem nazębnym.

Ponadto suche produkty spożywcze są tańsze. Mieszając je z mokrymi karmami, niemal natychmiast przełoży się to na Twój budżet domowy.

Chcąc przeciwdziałać niechęci do jedzenia suchej karmy, w pierwszej kolejności dokładnie obserwuj mruczka.

Mając wątpliwości i jakiekolwiek pytania, zgłoś się do lekarza weterynarii lub zwierzęcego behawiorysty.

Stosuj się do poniższych zasad, a cały proces nie powinien sprawić Ci większych problemów.

 

Postaw na stopniową zmianę diety

Wprowadzaj karmę stopniowo. Zdjęcie małego jasnego kotka z pyszczkiem w metalowej misce. Miska stoi na stojaku, w którym umieszczona jest druga miska. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Nawyki żywieniowe kotów należy zmieniać stopniowo. Nawet najlepszej jakości karma może zostać odrzucona, jeśli z dnia na dzień wprowadzisz ją do diety czworonoga.

Dobrym pomysłem jest komponowanie posiłków ze „starej” i „nowej” karmy. Mieszaj je ze sobą w następujących proporcjach:

  • Etap I — Przez pierwszych kilka dni (około 3-4) wypełniaj miseczkę głównie dotychczasową karmą, nową traktując jako urozmaicenie. Proporcja powinna wynosić mniej więcej 3 do 1.
  • Etap II — Kiedy kot oswoi się ze smakiem i konsystencją, zwiększ dawkę nowej karmy, wypełniając miseczkę po połowie. Etap ten powinien trwać kolejne 3-4 dni.
  • Etap III — Analogicznie zwiększaj proporcję nowej karmy do starej.
  • Etap IV — Po upływie niecałych 2 tygodni od rozpoczęcia procesu, możesz wykluczyć dotychczasowy produkt.

 

 

Eksperymentuj z różnymi smakami i konsystencjami

Mieszaj suchą z mokrą. Na granicie leży otwarta karma mokra w formie szalki i trochę rozsypanej karmy suchej. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma. .

 

Koty, jak wszystkie żywe stworzenia, mają swoje indywidualne preferencje smakowe.

Jeden mruczek woli karmę drobiową, z kolei inny nie obędzie się bez karmy dla kota z wołowiną.

Testuj różne smaki, kształty i twardości granulek, aż znajdziesz te doskonałe. Warto zainwestować w specjalny zestaw próbek dla pieszczocha.

Wielu opiekunów nie stroni od drobnych sztuczek zachęcających czworonogi do jedzenia.

Do miseczki z suchą karmą dodają nieznaczną ilość mokrych produktów, całość dokładnie ze sobą mieszając. Po co? Kociak, czując nęcący zapach i mokrą konsystencję na języku, chętniej zje obiad.

Tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żeby właśnie w ten sposób przygotowywać każdy koci posiłek.

Mokra karma w dużej mierze składa się z sosów, czyli wody, która dodatkowo zaspokaja pragnienie Pupila.

Stosując wyłącznie karmę suchą, nie zapominaj o miseczce z wodą: powinna być regularnie uzupełniana.

 

Zadbaj o wysoką jakość i świeżość karmy

 

Zdrowa żywność dla kotów jest spełnieniem wszystkich ich potrzeb. Dobieraj karmę pod kątem rasy Pupila, jego usposobienia oraz stylu życia.

Inne zapotrzebowanie energetyczne ma kilkumiesięczny kociak, a zupełnie inne dojrzały Pupil czy koci emeryt.

O szczegóły dopytaj lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka — pomogą Ci wybrać właściwy produkt, np. karmę suchą dla kociąt.

 

Stosuj odpowiednie metody karmienia

 

Karmienie kotów powinno być oparte o specjalistyczną wiedzę i rozsądek opiekunów.

Stosując mieszanki suchej i mokrej karmy, uważaj, żeby nie przekarmić zwierzaka. Przyjmowanie zbyt dużej ilości kalorii grozi nadwagą, która jest bezpośrednią przyczyną wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób, np. cukrzycy.

Pupil powinien zażywać regularnej aktywności fizycznej. Zachęcaj go do ruchu, w tym zabaw, wykorzystując np. nakręcane myszy i wędki z przynętą.

 

Skonsultuj problem z lekarzem weterynarii

Mając wątpliwości, czy wprowadzana karma sucha jest dla kota odpowiednia, skonsultuj się z profesjonalistą.

Lekarz nie tylko podpowie, jak urozmaicić dietę Pupila, ale również zweryfikuje, czy konkretny produkt jest w pełni bezpieczny. Zdarza się, że koty zmagają się z alergią pokarmową, którą wywołuje dany składnik (najczęściej są to zboża).

Niezbędna jest wtedy specjalna karma bezzbożowa dla kota.

 

Podsumowanie

 

W większości przypadków wystarczą drobne sztuczki, żeby kot zaczął jeść suchą karmę.

Nie zmuszaj go siłą do jedzenia; stosuj czułe zachęty, aby zwierzak sam z siebie polubił nowy pokarm.

Zawsze wyposażaj go w wysokiej jakości produkty, dobrane do rasy zwierzaka, jego wieku, rozmiaru i usposobienia.

Jedzenie powinno sprawiać Pupilowi radość i kojarzyć mu się z czymś przyjemnym po prostu.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót