Zmiana karmy u psa – jak zrobić to dobrze?

Zmiana karmy u psa – jak zrobić to dobrze?
04-07-2023

Dieta psa odgrywa kluczową rolę w jego życiu. Bezpośrednio wpływa na zdrowie czworonoga, codziennie dostarcza mu energię i pozwala rozkoszować się każdym posiłkiem. Ważne przy tym, żeby zawsze dobierać karmę odpowiednią dla Pupila — jego wieku, rasy oraz indywidualnych predyspozycji. Naturalnie więc wśród właścicieli pojawiają się pytania, jak w pełni bezpiecznie i bezproblemowo wprowadzić nową dietę.

Potrzeby żywieniowe zmieniają się z wiekiem. Na białym tle zdjęcia róznych psów, poniżej zdjęcia różnych karm. Z prawej logo pupilkarma.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat podejście opiekunów czworonogów do ich żywienia uległo diametralnej zmianie.

Na pewno należy docenić ten trend. Dzięki niemu Pupile coraz rzadziej spożywają resztki z ludzkich stołów, a w zamian otrzymują pełnowartościową karmę dla psów: suchą i mokrą.

Miej jednak na uwadze, że tym domowym zwierzakom w ciągu życia kilkukrotnie zmieniają się potrzeby energetyczne. Wymagają innych dawek białka, tłuszczy oraz witamin i minerałów.

Co więcej, pies z wiekiem może przestać przyswajać niektóre składniki odżywcze, jak i zmagać się z różnego rodzaju alergiami.

W takich przypadkach koniecznie wprowadź do diety psa nową karmę. Odbywać się to powinno w sposób przemyślany i rozsądny, aby dodatkowo nie zaszkodzić pieszczochowi.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Jak podejść do tego zadania?

Spis treści:

1. Dlaczego warto zmienić psu karmę?

2. Proces zmiany karmy dla psa

3. Czy warto skonsultować się z weterynarzem przy zmianie karmy dla psa?

4. Reakcje psa na zmianę karmy – na co zwrócić uwagę?

5. Podsumowanie

 

Dlaczego warto zmienić psu karmę?

Pies nie powinien jeść ludzkiego jedzenia. zdjęcie z profilu głowy psa gryzącego bułkę trzymaną przez dłoń człowieka. Po prawej logo pupilkarma.

Organizm psa uwielbia rutynę.

Zwierzak funkcjonuje najlepiej, kiedy podajesz mu tę samą karmę w stałych porcjach i o identycznych porach dnia. Jeśli dany produkt w żaden sposób mu nie szkodzi i zarazem spełnia jego potrzeby energetyczne, trzymaj się go.

Oczywiście psiak wolałby podjadać różne smakołyki (nawet te absolutnie dla niego zabronione), kiedy tylko przyjdzie mu na to ochota. Jest to jednak prosta droga do przybrania na wadze i pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia.

Dieta odpowiednia dla psa wyklucza spożywanie posiłków przygotowanych dla człowieka, np. dań słonych, gotowanych warzyw oraz słodyczy.

Tyle w teorii, bo zdarza się, że nawet zwykła sucha karma dla psa szkodzi zwierzęciu, nie spełnia wszystkich jego potrzeb lub pieszczoch zmaga się z jedną z chorób wpływających na układ trawienny.

W takich chwilach należy skontaktować się z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem. Specjalista nie tylko określi przyczyny tego stanu rzeczy, ale również zaproponuje nowe rozwiązania żywieniowe.

Zmiana karmy dla psa powinna nastąpić wraz z dorastaniem Pupila, w momentach dla niego przełomowych. Wyróżnia się zwłaszcza czas, w którym szczeniak zmienia się w dorosłego czworonoga, ale i późniejszy, kiedy przechodzi na psią emeryturę.

Na każdym etapie życia organizm zwierzaka charakteryzują odmienne potrzeby. Niektóre rasy dojrzewają szybciej, inne — nieco wolniej. O termin wprowadzenia nowej karmy dla psa zawsze dopytaj lekarza weterynarii.

 

Proces zmiany karmy dla psa

 

Nowej karmy nie należy wprowadzać z dnia na dzień.

Psy, mimo że mają opinię wszystkożernych, cechuje dość wrażliwy układ trawienny. Nagła i szybka zmiana rutyny żywieniowej spowoduje biegunkę, nudności, brak apetytu i pogorszenie się nastroju zwierzęcia.

Chcąc tego uniknąć, stosuj się do poniższych zasad.

 

Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę dla psa?

 

Ostrożność należy zachować zarówno przy całkowitej rewolucji w diecie, jak i teoretycznie prostej zamianie karmy z suchej na mokrą.

Specjaliści wskazują, że proces najlepiej podzielić na 3 etapy:

  • przez kilka pierwszych dni (około 3-4) komponuj posiłki złożone z karmy dotychczasowej oraz nowej — proporcja powinna wynosić mniej więcej 3 do 1;
  • po tym czasie zwiększ dawkę nowego produktu, dzieląc danie pół na pół (i trzymaj się tego przez następne 3-4 dni);
  • ostatnim etapem przyswajania nowej karmy jest proporcja starej do nowej – 1 do 3, stosowana również przez 3-4 dni.

Jeśli Twój Pupil posiada wyjątkowo wrażliwy żołądek, wydłuż pojedyncze okresy przejściowe do 5 dni.

W końcu układ trawienny pieska przyzwyczai się i nie powinien mieć już żadnych problemów.

Oczywiście istnieją przypadki, w których nie można sobie pozwolić na tak długą zwłokę. Kiedy zwierzak zmaga się z chorobą, np. cukrzycą lub alergią, zmiana karmy następuje znacznie szybciej. Samo w sobie jest to częścią terapii zdrowotnej.

Identycznie jest, mając w domu małego szczeniaka. Nie zawsze wiadomo, czym był dotychczas karmiony, np. przez hodowcę — zmiana zachodzi więc natychmiastowo. Karmy dla szczeniaka z reguły są łatwo przyswajalne, lecz i one mogą sprawić żołądkowi nieco trudności.

Z wyrozumiałością traktuj przykre incydenty, do których w normalnych okolicznościach Pupil na pewno by nie dopuścił.

 

Czy warto skonsultować się z weterynarzem przy zmianie karmy dla psa?

Ustal z lekarzem weterynarii zmianę diety. Na czarnym tle zdjęcie suchej karmy w białej misce i uśmiechniętego lekarza z psem. Po lewej logo pupilkarma.

Jeśli Twój czworonóg cieszy się dobrym zdrowiem, a karmę zmieniasz mu po prostu na produkt lepszy (np. na karmę bezzbożową dla psa), nie musisz się konsultować z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem.

Jednak tego typu wizyta nigdy nie zaszkodzi. Specjalista ponadto poleci Ci konkretne karmy wspierające zdrowie psa lub kilka sposobów jak prawidłowo ją wprowadzić.

Dopytaj go o suplementy diety i psie smaczki. Wysokiej jakości karma posiada w sobie wystarczające dawki kalorii — rzadko kiedy wymaga dodatkowej suplementacji.

Aby nie narazić czworonoga na problemy z nadwagą, stosuj niskokaloryczne przekąski i gryzaki, także w doskonałej postaci: twardych i soczystych marchewek.

Z kolei, kiedy Pupil przestaje przyswajać dotychczas podawaną karmę lub zachorował, nowy pokarm bezwzględnie wybierz z pomocą lekarza weterynarii.

Jest to jedyna droga, żeby pomóc zwierzęciu i jednocześnie mu nie zaszkodzić.

 

Reakcje psa na zmianę karmy – na co zwrócić uwagę?

Karmę wprowadzaj stopniowo. Na zdjęciu zbliżenie metalowej miski z suchą karmą, z boku miski na drewnie jest wysypana karma. Po prawej logo pupilkarma.

Nowy rodzaj suchej i mokrej karmy dla psa może Pupilowi zaszkodzić, nawet jeśli została wprowadzona stopniowo i z najwyższą ostrożnością.

W przypadku wystąpienia wymiotów, biegunki, braku apetytu, zaparć i wzdęć, koniecznie udaj się z czworonogiem do gabinetu weterynaryjnego.

Niepokojąca jest też sytuacja, w której pies nagle unika Twojego towarzystwa, nie chce się bawić i stroni od spacerów. Ostrożnie dotknij jego brzucha — możliwe, że to on jest przyczyną całego zajścia, wywołując mocny ból.

Zdarza się również, że zwierzak jest uczulony na jeden ze składników zawartych w karmie, a z którym spotkał się w swoim życiu po raz pierwszy.

Na szczęście jest to dość proste do zidentyfikowania. Alergeny najczęściej wywołują świąd i inne stany zapalne na skórze. Sierść staje się przerzedzona, pod nią pojawiają się czerwone place, które pies drapie i liże ze wzmożoną aktywnością.

Może to być jedynie okres przejściowy i reakcja organizmu na coś nowego. Jednak nie ryzykuj i nie bagatelizuj żadnego z tych objawów.

 

Podsumowanie

Zasięgnij porady lekarza weterynarii. Zdjęcie gabinetu, siedzącego psa i młodego weterynarza. Logo pupilkarma.

Adaptacja psa do nowej karmy jest złożonym procesem, niejednokrotnie ignorowanym przez niedoświadczonych właścicieli.

Nigdy nie popełnij tego błędu i dołóż wszelkich starań, żeby Pupil nie cierpiał z powodu przykrych i bolesnych problemów z układem trawiennym.

Zmianę pokarmu wprowadzaj stopniowo i ostrożnie. Jeśli czworonóg jest zdrowy i nie wymaga pilnego dostępu np. do karmy weterynaryjnej, rozłóż całość na kilka/kilkanaście dni, mieszając ze sobą produkty stare i nowe.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i trudności zasięgnij porady lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka.

Nie obawiaj się drążyć tematu – nie ma czegoś takiego jak głupie i nieważne pytania. Każde z nich dowodzi tylko i wyłącznie Twojego zaangażowania w opiekę nad pieskiem. Dzięki temu zagwarantujesz mu długie i szczęśliwe życie.

A czy nie to jest Twoim głównym celem?

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót