Ile razy dziennie karmić psa — sprawdź czy robisz to prawidłowo
Zastanawiasz się ile razy dziennie karmić szczeniaka albo dorosłego psa? Czy pies może być karmiony jednym posiłkiem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Spis treści:
1. Karmienie psa — o czym należy pamiętać
2. Dieta psa — modele żywieniowe
3. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
4. Ile razy dziennie karmić psa?
5. Jak często karmić psa — tabela
6. Ile razy dziennie karmić psa staruszka
7. Karmienie psa raz dziennie — czy to dobry pomysł?
8. Karmienie psa — tego unikaj
9. Częstotliwość karmienia a pora dnia
10. Ile razy dziennie karmić psa — podsumowanie
Karmienie psa — o czym należy pamiętać
Żywienie psów powinno być dostosowane do wieku zwierzęcia — z inną częstotliwością karmi się szczenięta zaraz po urodzeniu, a z inną psy kilkumiesięczne, czy dorosłe.
Na częstotliwość karmienia wpływ ma również rasa psa, a konkretnie wielkość zwierzęcia. Z uwagi na małe rozmiary żołądków psów ras małych i miniaturowych należy je karmić mniejszymi porcjami i częściej. Dla porównania dorosłe psy ras dużych i olbrzymich można karmić dwa razy dziennie.
Szczegółowe wytyczne dietetyczne mogą zostać zalecone przez lekarza weterynarii dla psów, cierpiących na konkretne choroby. Dla przykładu: psy z chorą wątrobą karmione są zwykle częściej, ale w mniejszych porcjach.
Na częstotliwość karmienia psa wpływ będą również miały czynniki środowiskowe. Jeżeli pies jest pracujący, to nie wykluczone, że jego dieta będzie nie tylko obfitsza w kalorie, ale harmonogram karmienia będzie dostosowany do czasu pracy, treningu, wzmożonego wysiłku. Psy sportowe nie powinny być karmione na 2 godziny przed wysiłkiem oraz do 2 godzin po wysiłku.
Dieta psa — modele żywieniowe
Karma dla psa może być pełnoporcjowa, co oznacza, że pies nią karmiony otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i proporcjach w dziennej dawce, dostosowanej indywidualnie do psa. Karmy uzupełniające to np. przekąski dla psów. Karmy uzupełniające, ze względu na swój skład nie są kompletne, dlatego nie mogą stanowić jedynego źródła pokarmu w ciągu dnia.
Biorąc pod uwagę powyższe opiekun psa ma do wyboru 4 modele żywieniowe:
- Suchą karmą pełnoporcjową dla psa
- Mokrą karmą pełnoporcjową dla psa
- Zbilansowaną dietą BARF
- Zbilansowaną dietą domową
Żywienie psa, karmionego gotowymi karmami komercyjnymi można urozmaicić tworząc model łączony, karmiąc psa zarówno suchą, jak i gotową mokrą karmą dla psa.
Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
W pierwszych dniach po urodzeniu karmieniem szczeniaka zajmuje się psia matka. W tym okresie, jeśli sytuacja tego nie wymaga, aktywność człowieka powinna skoncentrować się na prawidłowym żywieniu suki karmiącej. Noworodki odkarmiane przez człowieka powinny być w tym okresie karmione 4-6 razy dziennie.
Około 4. tygodnia życia pokarm matki może być już uzupełniany pokarmami półpłynnymi, może to być np. namoczona pełnoporcjowa sucha karma dla szczeniąt. Między 4 a 9. tygodniem życia szczenięta powinny być karmione od 4 do 5. razy dziennie.
W okresie odstawienia dietetycznego, gdy u szczeniąt zanika odruch ssania, liczba dziennych posiłku powinna zostać zmniejszona. Pomiędzy 9. tygodniem, a 6. miesiącem życia szczenięta mogą być już karmione 3-4 razy dziennie.
Szczenięta, które ukończyły 6 miesięcy mogą być karmione 2-3 razy dziennie, czyli tak, jak dorosłe psy.
Ile razy dziennie karmić psa?
Nie wszystkie psy stają się dorosłe w tym samym okresie życia. Psy ras miniaturowych, średnich i dużych, osiągają dojrzałość w nieco innym czasie.
Wielkość rasy | Waga | Granica dorosłości w miesiącach |
Rasy miniaturowe | Poniżej 5 kg | 8-10 |
Rasy małe | Między 5 a 10 kg | 10-12 |
Rasy średnie | Między 11 a 25 kg | 12-15 |
Rasy duże | Między 26 a 45 kg | 15-18 |
Rasy olbrzymie | Powyżej 45 kg | 18-24 |
Żywienie psa dorosłego różni się od karmienia szczeniaka nie tylko częstotliwością. Dorosły pies, który przestał rosnąć ma przede wszystkim inne zapotrzebowanie dzienne na energię. Dlatego należy pamiętać, by w okresie osiągania dorosłości zmienić stopniowo karmy dla szczeniaka na pokarm dla dorosłych psów.
W zaleceniach żywieniowych na opakowaniu karmy poza ilością karmy w dziennej porcji może pojawić się również zalecenie, co do liczby dziennych posiłków.
Zwykle dorosłe psy karmi się 2-3 razy dziennie.
Jak często karmić psa — tabela
Biorąc pod uwagę powyższe należy pamiętać, że częstotliwość karmienia zależy w dużej mierze od wieku psa.
Wiek psa | Ile razy dziennie karmić psa |
Szczenięta do ukończenia 3 tygodni | 4-6 razy dziennie |
Szczenięta od 4 do 9 tygodnia | 4-5 razy dziennie |
Szczenięta od 10 tygodnia do 6 miesiąca | 3-4 razy dziennie |
Szczenięta od 7 miesiąca | 2-3 razy dziennie |
Psy dorosłe ras małych i miniaturowych | 2-3 razy dziennie |
Psy dorosłe ras średnich i dużych | 2 razy dziennie |
Psy dorosłe z problemami zdrowotnymi | Według zaleceń lekarza weterynarii |
Ile razy dziennie karmić psa staruszka
W przypadku psów geriatrycznych wpływ na częstotliwość karmienia może mieć stan zdrowia psa. Zwykle psich seniorów karmi się 3-4 razy dziennie. Dodatkowo, jeżeli pies wykazuje już mniejszą aktywność również kaloryczność karmy powinna zostać dostosowana do aktualnego zapotrzebowania psa na energię.
Psi seniorzy mogą też wykazywać problemy z zębami, węchem oraz odczuwaniem smaku, dlatego niekiedy mogą nie chcieć przyjmować karmy, która wcześniej była przez nie chętnie jedzona. W takich przypadkach pomocne może być zaproponowanie psu karmy półwilgotnej albo mokrej.
Należy jednak pamiętać, że u psich seniorów częsta zmiana diety nie jest zalecana, a jeśli jest konieczna, to należy to robić stopniowo przez kilka dni.
Karmienie psa raz dziennie — czy to dobry pomysł?
Karmienie psa raz dziennie wydaje się, z punktu widzenia opiekuna, bardzo atrakcyjne. Pies otrzymuje jeden posiłek i nie trzeba więcej sypać do miski.
Podejmując decyzję o takiej częstotliwości karmienia warto jednak mieć na uwadze, że podawanie psu jednorazowo dużych porcji jedzenia może doprowadzić do wzdęć, biegunki i wymiotów. Problem ten może być szczególnie widoczny u psów, które łapczywie łykają pokarm szybko i w całości.
W przypadku psów, które nie są w stanie zjeść całej porcji na raz może dojść do zepsucia pokarmu, który leży cały dzień w misce.
Wobec tego warto pamiętać, by przy takiej formie karmienia pies miał dostęp do miski np. przez 20 minut, po czym niezjedzony pokarm należy zabrać.
Nie jest wskazane, by podawać psu niezjedzoną karmę na drugi dzień. Karma po otwarciu zaczyna zmieniać swoje parametry — smak, zapach i pies może stracić chęć do jej jedzenia w przyszłości.
Karmienie psa — tego unikaj
Tworząc harmonogram karmienia psa pamiętaj o trzech prostych zasadach, które pozwolą psu cieszyć się dobrym zdrowiem.
Karmienie psa przed i po aktywności
Karmienie psa przed spacerem, intensywną zabawą może powodować, że pies będzie czuł się ociężały, niekiedy, przy silnej ekscytacji pies może zwymiotować, a to z całą pewnością nie sprawi mu radości, podczas spaceru, dlatego nakarm psa najpóźniej na 2 godziny przed wyjściem na spacer. Po wysiłku również warto odczekać kolejne 2 godziny.
Należy pamiętać, że wysiłek fizyczny lub silna ekscytacja po posiłku mogą być przyczyną rozszerzenia i skrętu żołądka u psów, które po jedzeniu mają problem z gazami.
Karmienie psa do woli
Zapewnienie psu swobodnego i nieograniczonego dostępu do jedzenia to strategia, która zakłada, że zwierzę samo potrafi dawkować sobie jedzenie. W niektórych przypadkach takie podejście może być uzasadnione, np. suki w okresie karmienia mogą mieć nieograniczony dostęp do jedzenia z uwagi na duże zapotrzebowania na energię. Nie wszystkie zwierzęta wydatkują jednak energię tak intensywnie. Karmienie do woli, przy braku kontroli aktywności psa może doprowadzić do nadwagi i otyłości, które z kolei mogą stać się przyczyną innych problemów zdrowotnych np. z układem krążenia bądź ze stawami.
Dokarmianie psa pomiędzy posiłkami
Podawanie psu pokarmu pomiędzy posiłkami nie jest zabronione. Należy jednak pamiętać, że przekąski są źródłem dodatkowej energii, dodatkowo jest to pokarm niepełnoporcjowy, który nie dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dokarmianie psa przekąskami nie powinno przekraczać 15% dziennego zapotrzebowania psa na kalorie. Dodatkowo wartość tą należy odjąć z regularnych posiłków.
Częstotliwość karmienia a pora dnia
Godziny karmienia psa powinny być dopasowane do harmonogramu dnia opiekuna oraz samego psa. Zwykle rutyna dnia wskazuje, o których godzinach opiekun wychodzi do pracy, a o których pies wychodzi na spacery. Mając na uwadze powyższe pamiętaj, by pies nie był karmiony przed i po intensywnym wysiłku fizycznym. Zaleca się również, by pies nie był karmiony bardzo późnym wieczorem przed snem.
Ile razy dziennie karmić psa — podsumowanie
Częstotliwość karmienia psa to sprawa indywidualna dla każdego zwierzęcia. Tworząc harmonogram karmienia pamiętaj, by uwzględnić wiek psa, rasę, jego aktywność oraz ewentualne problemy zdrowotne. W tym ostatnim przypadku stosuj się do zaleceń dietetycznych lekarza weterynarii. Jeżeli masz wątpliwości, czy kaloryczność podawanej karmy jest prawidłowa poproś o pomoc psiego dietetyka.
Bibliografia
M. Ceregrzyn, B. Barszczewska, R. Lechowski R., Podstawy żywienia psów i kotów, Wyd. Edra&Urban, Wrocław 2019.
Komentarze