Dieta lekkostrawna dla psa – podstawowe zasady

Dieta lekkostrawna dla psa – podstawowe zasady
03-03-2023

Ludzie i psy pod wieloma względami są do siebie podobni. Posiadają swoje indywidualne charaktery, przyzwyczajenia i preferencje – jak np. ulubione smaki. Co więcej, pies może zmagać się z chorobami, alergiami i kontuzjami identycznymi jak u człowieka, czego dobrym przykładem jest nadwrażliwy przewód pokarmowy. Objawia się on w bardzo nieprzyjemny sposób: poprzez bóle brzucha, wymioty, biegunkę. Jeśli problem ten dotyczy Twojego Pupila, rozważ wprowadzenie diety lekkostrawnej.

 

Nie lekceważ objawów niestrawności. Zdjęcie psa owiniętego papierem toaletowym. Z prawej strony żółty pas i logo pupilkarma.

 

Lekkostrawna dieta dla psa stosowana jest w wielu różnych przypadkach.

Wybierają ją opiekunowie zwierzaków z wrażliwym przewodem pokarmowym, ale też cierpiących na przewlekłe choroby, np. nerek, wątroby.

Organizm czworonoga nie jest w stanie strawić standardowych posiłków, nawet jeśli jest to wysokiej jakości sucha karma dla psa lub mokra. Przyjmowanie jej powoduje bóle i skurcze żołądka, prowadzące do wymiotów i biegunki.

Nigdy nie lekceważ pierwszych objawów niestrawności. Psy zaprzestają jedzenia i picia, co jest ich naturalną reakcją – pozwalają, aby ciało samodzielnie zwalczyło problem. Trwa to z reguły jeden dzień.

Jeśli ponownie podasz czworonogowi potencjalnie szkodliwy posiłek, cały proces się powtórzy.

Pupil narażony jest na odwodnienie, utratę sił i masy ciała – to bezpośrednie zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

Jak więc należy postąpić?

 

Spis treści:

1. Po pierwsze – wizyta u specjalisty

2. Dieta lekkostrawna dla psa

3. Dodatkowa suplementacja

4. Podsumowanie

 

Po pierwsze – wizyta u specjalisty

 

Problemy gastryczne mogą być jednym z objawów zróżnicowanych i niebezpiecznych chorób.

Nawet najlepsza dieta dla psa nie na wiele się zda, jeśli nie zostanie postawiona prawidłowa diagnoza i podjęte leczenia.

Dlatego też udaj się do lekarza weterynarii, kiedy Twój Pupil cierpi na wymioty i biegunkę.

Nie zwlekaj, czas odgrywa tutaj kluczową rolę.

Jednocześnie panika też nie jest wskazana. Psy bardzo dobrze odczytują humor i emocje. Twoje zdenerwowanie szybko udzieli się czworonogowi, a stres spotęguje objawy.

Najprawdopodobniej Pupil po prostu zjadł coś nieodpowiedniego, nieprzeznaczonego dla jego żołądka.

Czy jest to możliwe?

 

Psy lubią ludzkie jedzenie. Zdjęcie brązowego pieska spoglądającego na pizzę na stole. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Psiaki to prawdziwi spryciarze. Nawet jeśli kupujesz najlepszą karmę, staną na głowie, aby „upolować” jakiś smaczny kąsek. Wystarczy im jeden moment, żeby ściągnąć językiem ze stołu kawałek chleba lub ciasta.

Psy ubóstwiają też grzebać w śmieciach i wyjadać resztki. Poniekąd można to zrozumieć, biorąc pod uwagę węch, jakim dysponują. Domowy kosz z odpadkami to dla nich jak zaplecze świetnej restauracji.

Niewiele również potrzeba, żeby czworonóg zjadł coś niepożądanego podczas spaceru lub napił się zanieczyszczonej wody z kałuży.

Wszystko to bywa bezpośrednią przyczyną zatrucia pokarmowego.

 

Dieta lekkostrawna dla psa

 

Lekkostrawna dieta dla psa w dalszym ciągu powinna być pełnowartościowa i dostarczać  jego organizmowi niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. 

W innym wypadku Pupil zacznie tracić na wadze i pogorszy się jego stan zdrowia.

Nie zapominaj, że jest to ten sam czworonóg: chętny do zabaw, biegania i pieszczot – słowem: wulkan energii.

Dietę dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym ustala specjalista: lekarz weterynarii lub zwierzęcy dietetyk.

Weźmie on pod uwagę rasę czworonoga, jego rozmiar i wagę oraz predyspozycje, np. do aktywności fizycznej i podatność na choroby.

 

Zdjęcie turkusowej miski spowalniającej jedzenie z kilkoma granulami karmy. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Podawaj karmę dla psa w regularnych odstępach czasu – co kilkadziesiąt minut. Nie rozciągaj tego na cały dzień, pozwól żołądkowi i jelitom odpocząć. Posiłki podziel na kilka mniejszych (około 5-6).

Nie napełniaj miski po brzegi, Pupil nie powinien jeść do oporu. Jego układ trawienny nie poradzi sobie z jednorazowym przyjęciem tak dużej dawki.

A z czego powinna się składać dieta dla psa?

Na pewno wody. Nawodnienie jest kluczowe zwłaszcza w pierwszych dniach po ustąpieniu niestrawności. Wymioty i biegunka wyjaławiają organizm.

Woda ponadto pomaga w samym procesie trawienia, poprawia apetyt i zdrowie psiaka.

 

Ważna jest woda. Zbliżenie na głowę pijącego z bordowej miski wodę psa. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

Zadbaj, żeby jego miseczka zawsze była wypełniona świeżą wodą.

 

Karma nie powinna zawierać w sobie zbyt wiele tłuszczu. W dużej mierze to właśnie on jest przyczyną objawów niestrawności.

Oczywiście, jest to składnik niezbędny zwierzęciu do prawidłowego funkcjonowania (identycznie jak węglowodany i białko), jednak wybieraj takie, które są łatwo przyswajalne.

Posiłki powinny być też bogate w witaminy wspierające układ trawienny i cały psi organizm. Kluczowe są: witamina A, C, D, E i K.

Co ważne, dieta będzie się różnić w zależności od tego, co wywołuje niestrawność u psa. Chora wątroba, niewydolność nerek, nadwrażliwość przewodu pokarmowego – za każdym razem konieczne jest zastosowanie innej diety!

Warto korzystać z karmy weterynaryjnej dla psa. Przygotowywane są one z myślą o psach z konkretnymi problemami zdrowotnymi.

Dopytaj o nią lekarza weterynarii.

 

Dodatkowa suplementacja

 

Nie podawaj leków na własną rękę. Zdjęcie psa u weterynarza. Weterynarz wyciąga do psa dłoń z tabletką. Po prawej zółty pas i logo pupilkarma.

Lekarz weterynarii lub dietetyk w niektórych przypadkach zaleca dodatkową suplementację przy diecie lekkostrawnej dla psa.

 

Wpływ na to ma kondycja zwierzaka, jego wiek i ogólny stan zdrowia.

Oprócz podstawowych witamin, suplementuje się np. wapń, żelazo i fosfor.

Nigdy nie podawaj Pupilowi leków na własną rękę. Nie wiesz, czego jego organizm obecnie potrzebuje, a nadmiar witamin i poszczególnych minerałów jest równie niewskazany jak ich niedobór.

Specjalista zaleci suplementy dopiero w momencie, kiedy uzna, że są one niezbędne – po przeprowadzeniu dokładnych badań i analizie wyników.

 

Podsumowanie

 

Lekkostrawna dieta dla psa wymaga od właściciela zaangażowania i zachowania nieustannej uwagi.

Nie należy jednak do uciążliwych i nieosiągalnych – wystarczy zmienić pewne przyzwyczajenia (zarówno u siebie, jak i Pupila).

Posiłki powinny być dla zwierzaka lekkie, nieobciążające układu trawiennego. W innym przypadku czworonóg będzie się zmagał z bólami brzucha, wymiotami i biegunką.

Jeśli u Twojego psiaka wystąpią pierwsze niepokojące objawy, poddaj go wnikliwej obserwacji. Odstaw podawaną mu karmę i zapewnij dostęp do świeżej wody – jego organizm powinien sam się oczyścić.

Kiedy biegunka i wymioty nie ustępują, udaj się z psem do lekarza weterynarii.

Określi on, co wywołało ten przykry dla Pupila stan – jednorazowe zatrucie, czy poważniejsze schorzenie jak choroba nerek, wątroby lub nadwrażliwość przewodu pokarmowego.

Dopiero na podstawie uzyskanych informacji podejmij działanie i wprowadź zmiany w diecie psa. Korzystaj z porad i doświadczenia specjalistów, w tym zwierzęcych dietetyków.

Dzięki temu Twój pieszczoch w dalszych ciągu pozostanie tym samym, pełnym energii i szczęśliwym psiakiem.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót