Koci noworodek – opieka i pielęgnacja
Wielu z nas przyjmowało na świat w swoich domach małe kocięta. Dziś opowiemy Wam jak powinna wyglądać opieka i pielęgnacja nad kocim noworodkiem. Wraz z naszym ekspertem dr n. wet. Agnieszką Kurosad, wykładowcą „Dietetyki weterynaryjnej” na UPWr. zaprezentujemy podstawowe informacje z zakresu żywienia i higieny małego kociaka.
Kocie noworodki są całkowicie zależne od swojej matki lub człowieka, który się nim opiekuje, ponieważ tuż po urodzeniu są ślepe i głuche. Ich jedną aktywnością jest : ssanie mleka od matki oraz sen. Osesek, czyli młode zwierzę w pierwszym okresie życia (pierwsze 2 tygodnie życia) nie jest w stanie samodzielnie oddawać kału i moczu. A więc rola matki sprowadza się nie tylko do karmienia, ogrzewania, pielęgnacji, ale także do stymulacji procesu defekacji. Czy wiesz , że…
- temperatura ciała kociego noworodka w pierwszym tygodniu życia wynosi 35,5C i stopniowo wzrasta.
- Koci noworodek wykonuje od 15 do 35 oddechów na minutę.
- Praca serca noworodka to 200 uderzeń na minutę.
- Średnia masa ciała kociego noworodka wynosi 100 g.
Zdaniem ekspertów małe kociaki powinny być ważone po urodzeniu oraz codziennie w pierwszym tygodniu ich życia, potem co 2-3 dni. Hodowcy i miłośnicy kotów prowadzą codzienny rejestr mas ciała kociaka, dzięki któremu łatwo i szybko można dostrzec nieprawidłowości. Dlaczego jest to tak ważne? Słaby przyrost u kocich noworodków jest objawem choroby. Jaka waga będzie optymalna dla oseska? Pamiętajmy, że w pierwszym tygodniu życia kotek powinien podwoić swoją masę ciała, w drugim: potroić. Kolejne przyrosty masy powinny utrzymywać się w granicy 10-13 g/dzień. Prawidłowo jest, gdy taki stan utrzyma się do około 6 miesiąca życia. Kolejnym ważnym elementem w życiu małego oseska jest temperatura. Czy wiedzieliście, że małe kocięta w pierwszych tygodniach życia prawie nie posiadają tkanki tłuszczowej? Wiążę się to z ich niemożnością utrzymania optymalnej temperatury ciała. Jeśli noworodkowi towarzyszy matka i rodzeństwo problem znika, ponieważ to oni są źródłem ciepła. W przypadku osamotnionych kocich noworodków stosuje się koce, termofory, a nawet inkubatory. Zwróćmy uwagę na to, aby termofor czy ciepła butelka z wodą nie dotykały bezpośrednio ciałka kotka, ponieważ grozi to poparzeniem. Co należy zrobić? Butelki lub termofory owińmy bawełnianą szmatką lub kocykiem. Aby zapobiec urazom mechanicznym jakim jest wypadnięcie noworodka ze swojego legowiska lub kojca, umieść go w odpowiednio wysokim kartonie. Nie zapominaj, że komfort zwierzęcia jest najważniejszy, dlatego też legowisko musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię i temperaturę (tutaj sprawdzi się termometr). Niekiedy w rogu kojca umieszcza się wysoką miseczkę z wodą, aby zapewnić odpowiednią wilgotność. Pierwszą wydzieliną produkowaną przez kotkę w okresie laktacji jest siara, która dostarcza noworodkowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz przeciwciała. Podczas pierwszych trzech dni laktacji siara przekształca się w mleko. Warto podkreślić, że mleko jest kompletnym pokarmem dla kociego noworodka przez jego pierwsze 2 tygodnie życia. Kociego malucha matka karmi co 2-4 godziny w pierwszych dniach życia (w dzień i w nocy). Jak rozpoznać, że kotek zjadł wystarczającą ilość pokarmu? Najlepszym wyznacznikiem będzie przyrost masy ciała, dlatego tak ważne jest jego codzienne ważenie. W przypadku osieroconego oseska opiekunowi przypadka rola matki. Musi więc karmić kotka odpowiednim pokarmem, często w małych ilościach oraz wymasować brzuszek po jedzeniu oraz przemyć wilgotną gazą okolice narządów płciowych, aby wymusić defekację i mikcję. W przypadku kocich sierot najwygodniejszym sposobem karmienia jest podawanie produktu mlekozastępczego za pomocą butelki ze smoczkiem.
Komentarze