Biały owczarek szwajcarski — wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie

Biały owczarek szwajcarski — wszystko co musisz wiedzieć o tej rasie
23-10-2023

Najlepszy przyjaciel człowieka — o białym owczarku szwajcarskim z pewnością można z ręką na sercu właśnie tak powiedzieć. To wyjątkowo inteligentny pies o łagodnym usposobieniu. Empatyczny, silny, ambitny i lojalny, a do tego imponująco piękny. Po prostu pies idealny!

Spis treści:

1. Historia i pochodzenie białego owczarka szwajcarskiego

2. Jaką rolę pełniły owczarki szwajcarskie w pracach pasterskich?

3. Od psów pasterskich do popularnych towarzyszy rodziny

4. Wygląd białego owczarka szwajcarskiego

5. Jakie są cechy charakterystyczne białego owczarka szwajcarskiego?

6. Zdrowie i pielęgnacja białych owczarków szwajcarskich

7. Jak zapewnić odpowiednią aktywność białemu owczarkowi szwajcarskiemu?

8. Jak przygotować swój dom na przyjście białego owczarka szwajcarskiego?

9. Podsumowanie

 

Historia i pochodzenie białego owczarka szwajcarskiego

Historia rasy. Biały owczarek na kwiecistej łące. Po prawej logo pupilkarma.

 

Biały owczarek szwajcarski, znany również jako Berger Blanc Suisse, to rasa psa o wyjątkowej urodzie i osobowości. Występuje w dwóch odmianach szaty: krótko- i długowłosej. Mimo że to silny pies, początkowo wykorzystywany do pracy, jest też niezwykle łagodnym zwierzęciem, trwale przywiązującym się do człowieka.

Historia tej rasy sięga kilku stuleci wstecz. W VII wieku przodkowie dzisiejszych owczarków szwajcarskich zajmowali się pracą przy wypasie owiec i ochroną dobytku. Dopiero w XIX wieku rozpoczęto w Niemczech regularną hodowlę tej rasy. Początkowo w hodowli zwracano uwagę jedynie na przydatność psów do pracy i umaszczenie nie miało znaczenia. Niestety na początku XX wieku panowało przekonanie, że biały kolor sierści jest oznaką genetycznych wad, przez co tępiono białe osobniki. W Kanadzie i USA próbowano ratować tę rasę, ale bez specjalnych sukcesów. Tam również w końcu zakazano hodowli białego potomstwa owczarków. Na szczęście związek kynologiczny w Szwajcarii postanowił odbudować rasę białych owczarków, sprowadzając osobniki z Kanady i USA. W 1972 roku zaczęli hodowlę białych psów pasterskich, a w 2011 FCI (największa na świecie organizacja kynologiczna) uznała białe owczarki szwajcarskie za osobną rasę.  

Jaką rolę pełniły owczarki szwajcarskie w pracach pasterskich?

Owczarek w pracach pasterskich. Owczarek biegnie przez pastwisko. Po prawej stronie źółty pasek i logo pupilkarma.

Początki białego owczarka szwajcarskiego związane są z pracami pasterskimi. Te psy były niezastąpione na szwajcarskich pastwiskach, gdzie pomagały w pilnowaniu stada, odpędzaniu drapieżników i utrzymywaniu porządku. Ich zdolności pasterskie oraz lojalność były nieocenione dla rolników, a biała sierść pozwalała na łatwą identyfikację w trudnych warunkach terenowych.

Od psów pasterskich do popularnych towarzyszy rodziny

Współczesne białe owczarki szwajcarskie przeszły długą drogę od roli psów pasterskich do członków rodziny. Dzięki swojej urodzie, inteligencji i przyjacielskiemu usposobieniu, stały się popularnymi towarzyszami. Są znane z oddania swoim opiekunom. Pozbawione agresji, nienachalne, spokojne idealnie nadają się również na życie z rodziną, w której są dzieci. Należy jednak pamiętać, że to wciąż rasa pracująca i trzeba białemu owczarkowi szwajcarskiemu zapewnić odpowiednią do jego temperamentu aktywność fizyczną. Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy.  

Wygląd białego owczarka szwajcarskiego

Wygląd białego owczarka. Owczarek na tle jesiennych czerwonych liści. Po prawej logo pupilkarma.

 

Biały owczarek szwajcarski to piękny pies o imponującej muskularnej budowie i w odróżnieniu od niemieckich owczarków — bliskich kuzynów Szwajcarów —  których grzbiet przybrał mocno ukośną linię, owczarki szwajcarskie maja bardzo naturalną prostą sylwetkę. W kłębie samce osiągają 58-66 cm, a samice 53-61 cm. Ważą proporcjonalnie — samiec 40 kg, samica 35 kg. Jego biała sierść jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu. Krótkie lub długie futro jest gęste i lśniące. Uszy  trójkątne — stojące, ogon długi i gęsty, a inteligentne brązowe oczy z ciemnym obramowaniem powiek i czarny nos pięknie kontrastują z śnieżnym umaszczeniem.

Jakie są cechy charakterystyczne białego owczarka szwajcarskiego?

Charakter białego owczarka szwajcarskiego jest równie zachwycający, jak ich wygląd. Są to psy inteligentne, lojalne i oddane swoim opiekunom. Przyjacielskie i łagodne usposobienie czyni je idealnymi towarzyszami rodziny. Są także bardzo opiekuńcze i czujne, co sprawia, że świetnie sprawdzają się jako psy stróżujące. Jeśli jednak nie tresujesz psa w kierunku stróżowania, ratownictwa lub innej służby, pozwól Szwajcarowi na uczestnictwo w psich dyscyplinach sportowych. Owczarki szwajcarskie znakomicie radzą sobie np. w agility.

Zdrowie i pielęgnacja białych owczarków szwajcarskich

Zdrowie białego owczarka. Owczarek siedzi na drodze leśnej. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Owczarek szwajcarski jest zdrową rasą. Dzięki dbaniu o zachowanie naturalnej sylwetki wzorowanej na wilczej, psy te nie mają takich problemów zdrowotnych jak niemieckie owczarki. Chorują jednak niekiedy na dysplazję stawów biodrowych lub oczy. Jednak profesjonalne hodowle, nim skrzyżują ze sobą osobniki, sprawdzają genetycznie ich stan zdrowia, więc choroby wśród owczarków szwajcarskich są naprawdę rzadkie.

Aby zapewnić białemu owczarkowi szwajcarskiemu długie i zdrowe życie, konieczna jest odpowiednia opieka i pielęgnacja. Regularne wizyty u lekarza weterynarii oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących szczepień i profilaktyki jest kluczowe. Ponadto, ważne jest utrzymanie higieny futra, szczególnie w okresie linienia, choć dzięki sztywności włosa wyczesywanie nie jest to zbyt trudne.

Jak zapewnić odpowiednią aktywność białemu owczarkowi szwajcarskiemu?

Jak zapewnić aktywność. Owczarek jesienia biega z gałęzią w pyski. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Biały owczarek szwajcarski to pies aktywny, który potrzebuje regularnego wysiłku fizycznego i mentalnego. Długie spacery, biegi oraz zabawy to doskonały sposób na zaspokojenie ich potrzeb ruchowych. Są także zdolne do pracy, więc szkolenie i różnego rodzaju aktywności, takie jak agility, mogą być dla nich świetnym zajęciem. Podstawą są jednak oczywiście długie spacery, podczas których pies może się zmęczyć fizycznie i potrenować umysłowo — np. nowe komendy.

Poza tym bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która zapewni zdrowie i włąściwą do aktywnego trybu życia energię. O prawidłowe odżywianie należy zadbać już od najmłodszego wieku psa, by ochronić w przyszłości jego biodra i stawy. Najlepsze karmy dla szczeniaka owczarka białego są skomponowane w taki sposób, by wzrost nie odbywał się gwałtownie i nie przeciążał niedojrzałego kośćca. W dorosłym wieku psu należy podawać karmę najwyższej jakości i choć rasa ta raczej nie narzeka za zdrowie, warto zadbać o karmę z dużą zawartością dobrego gatunkowo mięsa. Mięso w diecie tego psa powinno stanowić ok. 70% jego posiłków. Mokra karma w formie all meatów jest najlepszym wyborem, ale też sucha karma bezzbożowa dla psa świetnie uzupełni jadłospis owczarka szwajcarskiego.

Jak przygotować swój dom na przyjście białego owczarka szwajcarskiego?

Przygotowanie domu na przyjęcie białego owczarka szwajcarskiego musi być przemyślane tak, by zapewnić harmonijne życie dla całej rodziny. Oto kilka wskazówek:

Przygotuj miejsce do spania i odpoczynku — biały owczarek potrzebuje swojego miejsca, gdzie będzie mógł się zrelaksować i czuć bezpiecznie. Pamiętaj, że to duży pies, więc i legowisko będzie zajmowało sporą przestrzeń.

Zaopatrz się w odpowiednie akcesoria — wspomniane legowisko (najlepiej skonstruowane tak, by nadawało się do prania), miski na jedzenie i wodę w dużym rozmiarze  najlepiej podgumowane — sprzedawca w sklepie zoologicznym z pewnością Ci doradzi), zabawki, obrożę, smycz, specjalną szczotkę do wyczesywania sierści i szczotkę do mycia zębów. Potrzebujesz też doskonałej karmy mokrej i suchej o wysokiej zawartości dobrego gatunkowo mięsa, najlepiej bezzbożowej. Sprawdzaj dokładnie zalecane przez producenta dawkowanie, by karmić psa we właściwych proporcjach na każdym etapie jego życia.

Jeśli masz ogród, upewnij się, że jest bezpieczny dla psa. Ogrodzenie powinno być wysokie i bez możliwości wydostania się zwierzęcia  na zewnątrz.

Rozważ szkolenie, które jest bardzo istotne dla utrzymania dobrej kontroli nad psem. Możesz samodzielnie szkolić psa lub skorzystać z usług trenera.

Przygotuj się na codzienną aktywność. Biały owczarek potrzebuje regularnej dawki ruchu i interakcji, więc upewnij się, że masz czas  oraz siły na spacery i zabawy.

Podsumowanie

Najlepszy przyjaciel człowieka. Owczarek siedzi w kwiatach białych i różowych. po prawej logo pupilkarma.

 

Biały owczarek szwajcarski to rasa psa o wyjątkowym cudownym charakterze i niezwykłej urodzie. Jego historia związana jest z pracami pasterskimi, ale obecnie to wspaniały towarzysz rodziny, pies typowo domowy, co nie znaczy kanapowy. To pies pracujący, idealny dla kogoś, kto lubi sportowy tryb życia, mieszka w otoczeniu, w którym są tereny nadające się na spacery, bieganie i trening. Opiekunem białego owczarka szwajcarskiego nie może być ktoś, komu nie chce się podejmować aktywności fizycznej, albo po prostu nie ma wystarczająco dobrego zdrowia i sił, by codziennie, bez względu na pogodę spędzać z psem na zewnątrz sporo czasu. Owczarek szwajcarski potrzebuje się wybiegać, dobrym pomysłem jest szkolenie, do którego ta rasa znakomicie się nadaje. Należy też pamiętać o pielęgnacji pięknej sierści białego owczarka szwajcarskiego oraz dostosowaniu otoczenia do potrzeb tej wspaniałej rasy i… pozostaje cieszyć się oddaniem oraz wiernością tego cudownego białego psa. Biorąc do domu białego owczarka szwajcarskiego, zyskujesz najlepszego na świecie przyjaciela.

 

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź