Dlaczego pies je trawę i jak go tego oduczyć?

Dlaczego pies je trawę i jak go tego oduczyć?
18-09-2023

Chodząc po parku lub spacerując po własnym podwórku, wielu właścicieli psów zastanawia się, dlaczego ich pies je trawę. To zachowanie jest powszechne wśród psów, ale nie zawsze jest dobrze rozumiane. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania, dlaczego psy jedzą trawę i czy jest to szkodliwe, a także podpowiemy, jak oduczyć psa tego nawyku.

 

Spis treści:

1. Dlaczego psy jedzą trawę?

2. Czy jedzenie trawy przez psa jest normalne?

3. Jakie są przyczyny jedzenia trawy przez psa?

4. Co może oznaczać jedzenie trawy przez psa?

5. Czy jedzenie trawy jest szkodliwe dla zdrowia psa?

6. Czy jedzenie trawy jest szkodliwe dla zdrowia psa?

7. Podsumowanie

 

Dlaczego psy jedzą trawę?

Zachowanie psa, które polega na jedzeniu trawy, jest zjawiskiem obserwowanym od wieków. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego psy jedzą trawę, ale istnieją różne teorie. Jedni uważają, że psy jedząc trawę, okazują swoje niezadowolenie — buntują się w ten sposób przeciwko czemuś, podczas gdy inni uważają, że mogą to robić, aby pozbyć się niechcianych substancji z żołądka.

Trawę chętnie skubią szczeniaki i młode psy, które wciąż są zainteresowane właściwie wszystkim, poszukują, tropią i smakują w naturalny dla etapu ich rozwoju sposób. Maluchy mają też po prostu przyjemność w samym akcie przeżuwania.

Czy jedzenie trawy przez psa jest normalne?

Zdjęcie jasnego psa gryzącego źdźbło trawy. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jedzenie trawy przez psa jest normalne. Otóż jest to dość powszechne zachowanie wśród psów. Ich dzicy przodkowie — wilki, kuzynowie — psy dingo oraz lisy często spożywają rośliny, w tym trawę, jako część swojej diety i jest to zupełnie normalne i naturalne zachowanie.

Jakie są przyczyny jedzenia trawy przez psa?

Istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn jedzenia trawy przez psa. Niektórzy wierzą, że psy jedzą trawę, aby dostarczyć sobie pewnych składników odżywczych, których może brakować w ich diecie. Psy jednak nie przyswajają trawy. Ta przechodzi po prostu przez układ trawienny, nie wnosząc do organizmu żadnych odżywczych wartości, a jedynie nieco błonnika i potasu.

Bywa, że pies je trawę, bo odczuwa niedobory w źle zbilansowanej diecie. Należy więc zweryfikować psi jadłospis i dopasować go do rzeczywistych potrzeb żywieniowych Pupila.

Inna teoria sugeruje, że psy mogą spożywać trawę, aby pomóc w trawieniu lub aby wywołać wymioty w celu pozbycia się niechcianej treści i jest coś w tym stwierdzeniu, pies bowiem zjada trawę, kiedy czuje, że coś mu zalega w żołądku. Źdźbła podrażniają  błonę śluzową przewodu pokarmowego, wywołując odruch wymiotny. Psy jedzą więc trawę przy niestrawnościach, zatruciach pokarmowych, ale też przy problemach z trzustką lub wątrobą.

Chcesz posłuchać o tym dlaczego pies je trawę - mamy dla ciebie podcast.

Co może oznaczać jedzenie trawy przez psa?

Choć jedzenie trawy przez psa może być po prostu naturalnym zachowaniem, czasami bywa oznaką pewnych problemów zdrowotnych. Na przykład, jeśli pies nagle zaczyna jeść dużo trawy i wymiotuje, może to wskazywać na problemy żołądkowe. Dlatego ważne jest obserwowanie, czy jedzenie trawy ma wpływ na zachowanie psa i konsultowanie sytuacji z lekarzem weterynarii w przypadku jakichkolwiek obaw.

Jedzenie przez psa trawy może również być związane z problemami behawioralnymi. Zwierzę skubie zieleninę z nudów lub z powodu zdenerwowania. Jeśli takie zachowanie nasila się, albo jest połączone ze zjadaniem innych niejadalnych rzeczy, skonsultuj się najpierw z lekarzem weterynarii, a jeśli ten wykluczy problemy zdrowotne, zasięgnij porady behawiorysty, bo najprawdopodobniej to forma zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. 

Czy jedzenie trawy jest szkodliwe dla zdrowia psa?

Zagrożeniem są rośliny. Zbliżenie ciemnego psa gryzącego rózowe lilie. Po prawek różowy pas i logo pupilkarma.

W większości przypadków jedzenie trawy nie jest szkodliwe dla psa. Jednak trawa może być zanieczyszczona pestycydami, nawozami lub innymi chemikaliami, które mogą być szkodliwe dla psa. Nawet jak nie wywołają natychmiastowej reakcji, to jednak przy regularnym podjadaniu mogą być przyczyną nowotworów. 

Kolejnym zagrożeniem są same rośliny, które dla psa mogą być nawet śmiertelne, a dość popularnie występują w parkach, przydrożnych pasach zieleni i ogrodach. Konwalie, hortensje, azalie, rododendrony, narcyzy, naparstnice, ostróżki, ostrokrzewy, wiciokrzewy, popularny bukszpan, kasztanowiec, czy jemioła oraz kilka innych roślin — wszystkie można spotkać na spacerze, dlatego zachowaj szczególnie ostrożność, jeśli masz czworonożnego łakomczuszka w domu. Jeśli widzisz, że po zjadaniu dużej ilości trawy pies staje się apatyczny, ma biegunkę, zaparcie lub wymiotuje, koniecznie natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii.

Pies zwykle zjada trawę w miejscach publicznych, a nie tylko na własnej posesji, stąd realne jest zagrożenie pasożytami innych zwierzaków, które zanieczyszczają teren kałem i moczem, w którym mogą być obecne pasożyty właśnie. Pamiętaj więc o regularnym odrobaczaniu Pupila.

Pies może również pochłaniać trawę, chcąc się pozbyć obcego ciała zalegającego w żołądku. W takiej sytuacji zwierzę i tak nie poradzi sobie naturalnymi siłami, a trawa dodatkowo stworzy przeszkodę dla lekarza, który ewentualnie będzie wykonywał zabieg. Poza tym pies zjadając dużo trawy, zapycha sobie przewód pokarmowy, dlatego trzeba kontrolować  częstotliwość i ilość tych zielonych przekąsek.

Jak oduczyć psa jedzenia trawy?

Odciągnij uwagę psa. Zbliżenie na brązowego psa jedzącego na trawie smakołyk. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Oduczenie psa jedzenia trawy może być wyzwaniem, ale przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji jest to możliwe. Oto kilka kroków, które można podjąć:

Upewnij się, że dieta Twojego psa jest zbilansowana i dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Być może psu brakuje błonnika. Jeśli karmisz Pupila dietą barf lub samodzielnie przygotowujesz posiłki, zweryfikuj fakt, co tak naprawdę w jedzeniu dostarczasz psu i dołącz do diety brakujące składniki. Może warto jednak sięgnąć po gotowe karmy, których receptury uwzględniają potrzeby żywieniowe psa na każdym etapie jego życia. Karmiąc w ten sposób Pupila, unikniesz wątpliwości dotyczących ilości podawanych składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania psiego organizmu.

Próbuj odciągnąć uwagę psa, gdy zaczyna jeść trawę, na przykład poprzez zabawę czy zdrowy  smakołyk.

Unikaj spacerów w miejscach, gdzie trawa jest zanieczyszczona pestycydami lub nawozami.

Jeśli pies uporczywie zjada trawę, wymiotując po niej, może cierpi na problemy żołądkowe, niewykluczona jest też alergia – to wszystko trzeba sprawdzić. Niezbędna  więc będzie wizyta w gabinecie lekarskim. Konieczna zapewne okaże się w diecie karma weterynaryjna dla psa. Zwykle jest to karma pozbawiona najczęstszych alergenów, jak karma dla psa bez kurczaka, lub bezzbożowe formuły karm wysokiej jakości.

Może Twój pies czuje się zestresowany, bo spacerujesz z nim w miejscu hałaśliwym, ruchliwym lub pełnym innych spacerujących psów. Zmień miejsce waszych wycieczek, a być może problem rozwiąże się sam.

Podsumowanie

Wyklucz problemy zdrowotne. Jasny pies siedzi w gabinecie weterynaryjnym i jest badany przez dwóch weterynarzy, których widac tylko korpusy i ręce w rękawiczkach. Po prawej niebieski pas i logo pupilkarma.

 

Jedzenie trawy przez psa jest częstym zachowaniem i może mieć różne przyczyny. Ważne jest monitorowanie tego nawyku i konsultacja z weterynarzem w przypadku obaw. Jeśli pies sporadycznie zjada trawę — nie martw się tym, to zupełnie naturalne zachowanie, całkowicie nieszkodliwe dla Twojego Pupila.

Jeżeli jednak niepokoi Cię częstotliwość i ilość zjadania zielonych przekąsek lub co gorsza, jeśli występują po takim procederze u psa niepokojące objawy, w pierwszej kolejności należy wykluczyć problemy zdrowotne o charakterze przewlekłym,  jak niedobory żywieniowe lub alergie, ale również kłopot nagły w postaci obcego ciała zalegającego w przewodzie pokarmowym  psa.

Do lekarza zgłoś się ze zwierzakiem natychmiast, kiedy wystąpią wymioty, biegunka, zaparcie, apatia. 

Jeśli obserwujesz u pas łapczywe jedzenie trawy i skojarzysz je z konkretnymi wydarzeniami — zgłoś się  z psem do behawiorysty, który pomoże zdiagnozować problem. Być może to jedna z form zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Czasami wystarczy zmienić otoczenie? Może pies po prostu nie lubi miejsca, w którym z nim spacerujesz i zjadaniem trawy próbuje się uspokoić, albo stresują go inne psy lub hałas uliczny. Wszystko zależy od rysu psychologicznego Pupila. W każdym razie nigdy nie bagatelizuj natarczywego podjadania trawy. Tak gwałtowne zachowania zawsze sygnalizują jakiś problem.

Przyjmując jednak, że nic Twojemu psu nie jest — bawcie się dobrze na spacerze, bo tych kilka przeżutych źdźbeł trawy z pewnością nie zaszkodzi Twojemu zwierzakowi.

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź