Jak dbać o koty perskie: pielęgnacja, charakterystyka i zdrowie

Jak dbać o koty perskie: pielęgnacja, charakterystyka i zdrowie
08-09-2023

Koty perskie to jedna z najbardziej uznanych i charakterystycznych ras kotów na świecie. Ich historia sięga starożytnego Iranu (dawnej Persji), skąd pochodzi ich nazwa. Do Europy przybyły na początku XVIII wieku, dzięki podróżnikowi Pietro Della Valle. Były one symbolem luksusu i piękna, często związane z arystokratycznym stylem życia.

Spis treści:

1. Historia i pochodzenie kotów perskich

2. Jakie są cechy charakteru kotów perskich?

3. Jakie są cechy wyglądu kotów perskich?

4. Czy koty perskie potrzebują szczególnej pielęgnacji futra?

5. Czym różni się pielęgnacja kota perskiego od innych ras kotów?

6. Jakie są typowe problemy zdrowotne kotów perskich?

7. Jakie są potrzeby żywieniowe kotów perskich?

8. Jak przygotować swój dom na przyjście kota perskiego?

9. Podsumowanie

 

Historia i pochodzenie kotów perskich

Ich historia sięga starożytności. Zdjęcie persa na białym tle po bokach żółte pasy i logo pupilkarma

 

Persy mają historię sięgającą starożytności, ale dopiero w 1971 roku w londyńskim Crystal Palace odbyła się pierwsza wystawa kotów, na której pierwszy raz persy mogły się oficjalnie zaprezentować. Pierwszą hodowlę zapoczątkowała sama królowa Wiktoria, która sprawiła sobie dwa niebieskie persy.

Przez lata tak krzyżowano zwierzęta, by osiągnąć jak najdłuższy włos i najkrótszy pyszczek. Przodowali w tych selektywnych hodowlach Amerykanie. Obecnie zakazuje się już dalszej deformacji ze względu na poważne kłopoty zdrowotne tych pięknych kotów.  Dziś nadal są cennymi towarzyszami i wciąż zachwycają swoją elegancją.

W Polsce hodowla zaczęła się w najgorszym możliwym momencie, bo tuż przed wybuchem II wojny światowej. Zawierucha wyniszczyła wszystkie hodowle, ale persów wyjątkowo nie oszczędziła. Dopiero w latach 90 ponownie na większą skalę zaczęto w Polsce hodować te koty.

Jakie są cechy charakteru kotów perskich?

Koty spokojne i pozbawione agresji. Zdjęcie białego persa na białym tle. Po bokach niebieskie pasy i logo pupilkarma.

 

Charakter kotów perskich jest spokojny, oddany i całkowicie pozbawiony agresji. Raczej nie wokalizują i nie narzucają się, choć są to koty wyjątkowo towarzyskie, które cenią kontakt z ludźmi i uwielbiają spędzać czas w ich towarzystwie. Choć mogą być nieco wycofane wobec obcych, szybko się przywiązują do swoich właścicieli. Bardzo uczuciowe, uwielbiają pieszczoty i przytulanie. To idealne towarzystwo dla osób ceniących spokojny styl życia.

Koty perskie to domatorzy, choć nie mają problemu ze zmianą otoczenia, pod warunkiem, że w towarzystwie swojego opiekuna. To arystokratyczna i dostojna rasa, która świetnie dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami, choć należy malca uprzedzić, że mimo iż kot nie ugryzie i nie podrapie, lubi święty spokój i przestrzeń tylko dla siebie. Koty te, choć towarzyskie, zdecydowanie preferują domowników, gości zaś potrafią ignorować.  Felinoterapia od lat korzysta z terapeutycznej wyjątkowości persów.

To pupile typowo domowe, słabo sobie radzą na zewnątrz. Ich sierść narażona jest na splątanie, a chodzenie po drzewach nie jest ich mocną stroną, dlatego w domu nie potrzebują wysokiego drapaka, a ich kuwet powinna być regularnie czyszczona, bo żwirek z łatwością czepia się ich długiej sierści na ciele i między palcami łap. Persy zdecydowanie wolą kanapę i codzienną, bezpieczną rutynę, niż szalone eskapady i poznawanie natury.

Jakie są cechy wyglądu kotów perskich?

Występują w różnych wersjach kolorystycznych. Na czarnym tle dwa persy. Logo pupilkarma.

 

Perskie koty charakteryzują się wyjątkowym wyglądem. Występuje wiele odmian kolorystycznych (ponad 110 wariantów), co sprawia, że każda kotka perska jest niepowtarzalna. Koty te są również przykładem, jak rygorystycznie ukierunkowana selekcja hodowlana może zmienić wygląd zwierzaka. Wcześniej persy były smuklejsze, wyższe, miały dłuższe nosy, bardziej wklęsłe oczodoły i krótszą okrywę włosową. Wyglądem przypominały bardziej turecką angorę.

Obecnie pers to kot dość krępy, o wadze między  3,7 do 7 kg. Sierść bardzo gęsta, długa, jedwabista i okazała, układająca się w charakterystyczną kryzę  i żabot sprawia, że kot wygląda na większego. Płaska okrągła głowa z krótką partią nosową zakończona jest małymi zaokrąglonymi uszami. Oczy duże, okrągłe, płytko osadzone. Ogon krótki, nisko osadzony. Łapy duże, okrągłe, z włosami pomiędzy palcami, co dawniej stanowiło ochronę termiczną przed rozgrzanym piaskiem.

Czy koty perskie potrzebują szczególnej pielęgnacji futra?

Potrzebują szczególnej pielęgnacji. Zbliżenie na jasnego persa czesanego specjalna szczotką. Po bokach żółte pasy i logo pupilkarma.

 

Tak, pielęgnacja futra kotów perskich jest kluczowa. Ich długie futro narażone jest na splątania i matowienie, dlatego wymaga regularnego czesania, najlepiej codziennie. To pomaga zapobiegać powstawaniu nieestetycznych kołtunów oraz pielęgnuje skórę kota. Ważne jest także dbanie o higienę oczu, ponieważ płaskie twarze kotów perskich mogą sprzyjać problemom z odpływem łez, dlatego należy codziennie przemywać wewnętrzne kąciki oczu kota.

Czym różni się pielęgnacja kota perskiego od innych ras kotów?

Pielęgnacja kotów perskich jest bardziej wymagająca niż w przypadku innych ras. Regularne czesanie i dbanie o higienę oczu to codzienna konieczność. Długie futro wymaga uwagi, aby uniknąć powstawania kołtunów, które mogą być bolesne dla kota. Należy sierść  rozczesywać metalowym grzebieniem o wąsko rozstawionych ząbkach. Trzeba to robić powoli, delikatnie, by nie sprawiać kotu szarpaniem bólu. Po źle wykonanej pielęgnacji mruczek może nie chcieć poddać się jej ponownie. Czesać jednak należy bardzo dokładnie, by docierać do samej skóry, inaczej z wierzchu kot będzie prezentował się dobrze, ale pod spodem z podszerstka utworzy się filc. Persy intensywnie linieją pod koniec wiosny i jesieni, wtedy szczególnie trzeba zwrócić uwagę na rzetelną pielęgnację, dzięki której kot będzie miał piękną, lekką i miękka sierść. Specjalnej troski wymaga ogon, bo na nim włosy odrastają dłużej, więc wyrywając przez nieuwagę kępkę, dość długo pozostanie łyse miejsce. 

Jakie są typowe problemy zdrowotne kotów perskich?

Najczęstsze problemy zdrowotne. Zbliżeni na białego persa badanego przez weterynarza w niebieskim kitlu. Po bokach niebieskie pasy i logo pupilkarma.

 

Koty perskie mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne związane z ich specyficzną budową ciała. Problemy z oddychaniem, związane z płaską twarzą, oraz problemy z zębami to niektóre z wyzwań, z którymi mogą się spotkać. Zdarza się tez u tej rasy rozszczepienie podniebienia.

Dość częste u persów są genetyczne choroby wątroby, nerek i serca, dlatego należy kupować kocięta tylko ze sprawdzonej hodowli, która gwarantuje zmniejszone ryzyko wystąpienia tych chorób. Być może warto podawać persowi, u którego widoczne są problemy trawienne specjalną karmę, jak karma weterynaryjna dla kota, która wyjątkowo zadba o delikatny organizm mruczka. Ważna od początku jest właściwa dieta. W pierwszym roku życia kociaka następuje dynamiczny wzrost.  Karma sucha dla kociąt musi być  więc tak skomponowana, by już na starcie pomóc małemu mruczkowi wejść w dorosłe życie zdrowo.

Persy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Podczas upałów narażone są na przegrzanie, udar i duszności. Trzeba im wtedy zapewnić chłodne, zacienione miejsce. Pomocne są też maty chłodzące lub wilgotne ręczniki rozłożone na podłodze.  

Ze względu na gęstą sierść rasa ta boryka się z kulami włosowymi zalegającymi w przewodzie pokarmowym. Zabezpiecz kota w trawkę ułatwiająca wymioty, pastę zapobiegającą tworzeniu się kul i dietę bogatą w dobry tłuszcz oraz składniki ułatwiające perystaltykę i radzenie sobie z pilobezoarami. Najlepsza będzie dla persa po prostu karma odkłaczająca dla kota, która dzięk naturalnym źródłom włókna pokarmowego, pomaga kotu uporać się z połkniętymi włosami.  Ważne jest też regularne badanie u weterynarza oraz kontrola masy ciała, aby zapobiegać potencjalnym problemom z nadwagą, do której persy mają skłonność. Odpowiednio dobrana pełnowartościowa dieta uwzględniająca problemy z wagą jest konieczna.

Jakie są potrzeby żywieniowe kotów perskich?

Koty perskie powinny być karmione wysokiej jakości karmą, która odpowiada ich potrzebom żywieniowym. Ze względu na spokojny styl życia, istnieje ryzyko nadwagi, dlatego istotne jest dostarczenie właściwej ilości kalorii oraz monitorowanie wagi kota. Najlepsza dla Pupila będzie mokra karma dla kota niskokaloryczna, ale bogata w wartościowe białko, które pozwoli utrzymać właściwą masę ciała, bez uszczerbku na masie mięśniowej.  Bardzo ważny jest też stały dostęp do świeżej wody.

Jak przygotować swój dom na przyjście kota perskiego?

Przygotowanie domu na przyjęcie kota perskiego to ważny krok. Zapewnij mu ciche i spokojne miejsce, gdzie będzie mógł się ukryć, jeśli będzie chciał. Ustal strefy czesania i pielęgnacji, aby ułatwić codzienną rutynę. Zabezpiecz okna i balkony, aby kot mógł cieszyć się bezpiecznym oglądaniem świata na zewnątrz.

Podsumowanie

Persy żyją długo. Szary pers na szarym tle. Po prawe żółty pas, po lewej niebieski. Logo pupilkarma.

Koty perskie to wyjątkowe stworzenia o niepowtarzalnym wyglądzie i spokojnym charakterze. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale  wymaga zaangażowania, nagrodą zaś za codzienne szczotkowanie, jest widok pięknie utrzymanego futra i zdrowego kota. Są dość leniwe, przemiłe, bardzo czułe i wierne, niestety dość często chorują, co jest wynikiem intensywnej selektywnej hodowli, dlatego wymagają stałej kontroli weterynaryjnej. Pamiętaj, że przygarnięcie kota perskiego to zobowiązanie na wiele lat (żyją od 10 do 17 lat), ale radość i miłość, jakie wniesie do twojego domu, są bezcenne.

 

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź