Dlaczego psy rasy labrador są często wybierane na przewodników?

Dlaczego psy rasy labrador są często wybierane na przewodników?
06-07-2023

Labradory to jedne z popularniejszych psów na świecie. Oddane, czułe, opiekuńcze, inteligentne o niewyczerpanych pokładach energii i dobrego humoru. Wszystko to sprawia, że rasa ta często oddaje się specjalistycznej służbie, w tym ratowniczej i jako psi przewodnicy. Praktyka pokazuje, że wybór ten jest strzałem w dziesiątkę.

Inteligentna i czuła rasa. Na zdjęciu fragment wózka inwalidzkiego z mężczyzną. Obok labrador wpatrzony w człowieka. Po prawej niebieski pasek i logo pupilkarma.

 

Labradory to niekwestionowani psi celebryci. Uwielbiają być w centrum uwagi, wzbudzać sensację i robić wokół siebie zamieszanie.

Rasa powszechnie występuje na dużym i małym ekranie, biorąc udział zarówno w reklamach, jak i filmach czy serialach.

Do jednych z najbardziej rozpoznawalnych labradorów należy Marley – psiak, którego rozczulającą historię najpierw opisał jego opiekun John Grogan, by później zekranizowało ją Hollywood z gwiazdorską obsadą (Jennifer Aniston, Owenem Wilsonem, Alanem Arkinem).

Labradory tak duże zainteresowanie i popularność zawdzięczają swojemu usposobieniu. To czworonogi ponadprzeciętnie delikatne, wrażliwe i oddane.

Szczęście i spełnienie znajdują w okazywaniu swojemu opiekunowi miłości i troski, pełniąc rolę np. psa przewodnika.

 

Spis treści:

1. Na czym polega praca psa przewodnika z osobami niewidomymi?

2. Rasy psów przewodników — jakie rasy są szkolone do pomocy osobom niewidomym?

3. Dlaczego labradory są doskonałymi psami przewodnikami?

4. Labradory mają dobrą pamięć

5. Labradory szybko się uczą

6. Labradory są przyjazne

7. Labrador to pies wytrzymały

8. Podsumowanie

Na czym polega praca psa przewodnika z osobami niewidomymi?

Nie każdy labrador nadaje się na przewodnika. Na zdjęcieu dwa labradory na łące, Jeden jasny, drugi ciemny. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Praca psów przewodników jest niezwykle ważna i złożona.

Czworonogi dosłownie zastępują zmysł wzroku osobom niewidomym, chroniąc je przed licznymi zagrożeniami, które mogą spotkać na swojej drodze.

To bardzo trudne zadanie, nie każdy Pupil jest w stanie mu sprostać. Psi przewodnicy wybierani są spośród konkretnych ras, a kandydaci poddawani dodatkowej i wnikliwej ocenie, czy w ogóle nadają się do pełnienia tak odpowiedzialnych obowiązków. Fakt, że zwierzak jest labradorem, nie czyni go z automatu przewodnikiem.

Podczas szkolenia, czworonogi uczą się spokojnego i płynnego poruszania się np. w zatłoczonych przestrzeniach miejskich i ciasnych pomieszczeniach (windach, korytarzach).

Pies staje się jednością z człowiekiem. Na zdjęciu po lewej kobieta przechodzi przez pasy prowadzona przez labradora i laskę dla niewidomych. Po prawej to samo zdjęcie, tylko z większego bliska. Po skrajnie prawej stronie niebieski pas i logo pupilkarma.

 

Pies nie może panikować, okazywać niepewności czy rozpraszać się obecnością innych zwierząt. Powinien stać się jednością z osobą, nad którą obejmuje opiekę.

Do zadań przewodnika należą ponadto:

  • przeprowadzanie przez przejścia dla pieszych;
  • lokalizacja przeszkód i ostrzeganie przed nimi;
  • znajdowanie wolnej przestrzeni, np. ławek w parku.

 

Rasy psów przewodników — jakie rasy są szkolone do pomocy osobom niewidomym?

Rasy dobre na przewodników. na czarnym tle 4 zdjęcia na jasnym tle. Od lewej: zdjęcie golden retrievera, labradora, border colie i pudla. Na dole logo pupilkarma.

 

Oprócz labradorów na psich przewodników wybierane są pokrewne im golden retrievery, border collie, owczarki niemieckie oraz pudle (wbrew pozorom są to Pupile równie dobrze spisujące się w tej roli).

Zdarza się też, że zwykły kundelek wybierany jest na przewodnika, przejawiając odpowiednie do tego predyspozycje. Takie pieski poddawane są nieco dłuższemu szkoleniu (daje ono pewność, że czworonóg podoła czekającym go obowiązkom).

 

Dlaczego labradory są doskonałymi psami przewodnikami?

 

Szkolenie psów przewodników byłoby niemożliwe, gdyby zwierzaki nie posiadały pożądanych do zawodu cech.

Oprócz wrodzonej inteligencji, Pupilom niezbędny jest pewnego rodzaju zmysł i wyczucie występujące u psów myśliwskich.

Najliczniej reprezentowaną rasą wśród psich przewodników jest labrador — to nawet co drugi czworonóg asystujący osobom niewidomym.

Co ma wpływ na ten stan rzeczy?

 

Labradory mają dobrą pamięć

Specjalistyczne szkolenia, w tym na psich przewodników, nie sprawiają labradorom większych trudności. Są czujne i uważne, pragną nieustannie zadowalać swoich opiekunów, np. poprzez wypełnianie otrzymywanych komend.

Nie trzeba im wielokrotnie powtarzać danego polecenia, żeby je zapamiętały — w kilka chwil pojmą, co masz na myśli.

Pupile te są w stanie wykonać najbardziej skomplikowane sztuczki.

Opieka nad osobami niewidomymi nie stanowi więc dla nich problemu.

 

Labradory szybko się uczą

Labradory szybko się uczą. Na zdjęciu pies na schodach ruchomych prowadzi niewidomego mężczyznę. Na zdjęciu widac psa na schodach i tylko nogi człowieka. PO bokach żółte pasy i logo pupilkarma.

 

W związku z tym, że labradory trafnie odczytują komendy i oczekiwania człowieka, ich szkolenie nie rozciąga się w czasie.

Co więcej, porównując z innymi rasami, labrador potrafi zakończyć trening (trwający około 2 lat) kilka miesięcy wcześniej.

Potwierdzi to każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z tym fantastycznym psiakiem.

 

Labradory są przyjazne

 

Trudno o bardziej przyjaznego i otwartego psa niż labrador.

Przywiązuje się szybko i bezgranicznie do domowników oraz innych zwierzaków. Mimo to bez problemu zniesie zmianę miejsca zamieszkania i podjęcie pracy z nową osobą — co przy obowiązkach psiego przewodnika jest szczególnie ważne.

Labradory nie przejawiają potrzeby dominacji czy agresji, są więc doskonałe do asystowania osobom niewidomym (też dzieciom) między innymi w zatłoczonym mieście.

Podczas wykonywanych zadań kompletnie zignorują szczekającego psa lub spacerującego kota, nie popędzą za uciekającym ptakiem czy gryzoniem.

Z drugiej strony — jeśli ich ukochanemu człowiekowi zagraża najdrobniejsze niebezpieczeństwo, są gotowe wskoczyć za nim w ogień.

Inteligencja labradorów zawsze im podpowie, co robić.

 

Labrador to pies wytrzymały

Psy rasy labrador uwielbiają ruch, zabawę i wszelkie inne formy aktywności fizycznej. Są żywe i pełne energii, potrafią jednak w 100% skupić się na wykonywanej czynności.

To silne i masywne czworonogi, pozostające delikatnymi w kontakcie. Są również wytrzymałe, dzięki czemu znajdują zatrudnienie w specjalistycznych jednostkach ratowniczych.

Sprostają długim spacerom o każdej porze roku. Labrador nigdy nie zniechęci się do towarzyszenia osobie niewidomej.

 

Podsumowanie

To rasa stworzona do asystowania niewidomym. Na zdjęciu wnętrze jasnego, miłego pokoju. Na kanapie siedzi kobieta, przed nią labrador. Po lewej żółty pas, po prawej niebieski i logo pupilkarma.

Usposobienie i temperament labradorów sprawiają, że jest to rasa stworzona do asystowania osobom niewidomym.

Czułe, oddane, opiekuńcze, inteligentne — uczą się szybko i chętnie, w tempie ekspresowym przechodząc przez kolejne etapy szkolenia psich przewodników. Podołają każdemu wyzwaniu i zrobią dosłownie wszystko, żeby zagwarantować bezpieczeństwo człowiekowi, którym się opiekują.

Doskonale spisują się jako towarzysze dzieci oraz innych Pupili, obdarowując ich nieskończoną miłością.

Powiedzenie, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, w kontekście labradora jedynie po części oddaje istotę sprawy.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót