Kot rasy sfinks — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kot rasy sfinks — wszystko, co musisz o nim wiedzieć
26-06-2023

Spośród wszystkich kocich ras sfinks bez wątpienia budzi największą ciekawość, ale i kontrowersje. Pupile te przez swój charakterystyczny wygląd kojarzone są z czymś tajemniczym i niedostępnym; nierzadko przypina się im również łatkę zimnych i nieczułych. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie! Sfinksy to kochające, czułe i wrażliwe domowe zwierzaki. Potrzebują przy tym zainteresowania, profesjonalnej opieki i nieustannego towarzystwa.

 

Wzbudzają ciekawość i kontrowersje. Zdjęcie czarnego i jasnego kota na czarnym tle, żółty pas z prawej strony i logotyp pupilkarma.

 

Koty i psy bez sierści są zwierzętami specyficznymi, zarówno pod względem wyglądu, charakteru, jak i opieki, którą powinno się je objąć.

Co naturalne, nie każdy jest zwolennikiem tego typu ras, lecz nie zmienia to faktu, że na całym świecie znajduje się niezliczenie wielu miłośników „golutkich” zwierzaków, w tym sfinksów.

To piękne i inteligentne Pupile, które otaczają swoich opiekunów bezgraniczną miłością. Są przy tym wrażliwe — również na zmienne warunki pogodowe.

Jeśli pragniesz zaprosić kota sfinksa do domu, w pierwszej kolejności odpowiednio się do tego przygotuj.

To jedyna pewna droga, aby zagwarantować czworonogowi zdrowe i szczęśliwe życie, na które bez wątpienia zasługuje.

 

Spis treści:

1. Historia i pochodzenie rasy sfinks

2. Wygląd i cechy charakterystyczne sfinksów

3. Pielęgnacja sfinksa — jak dbać o jego skórę?

4. Karmienie sfinksa — dieta i zalecenia żywieniowe

5. Zdrowie kotów sfinksów — na co zwrócić uwagę?

6. Podsumowanie

 

Historia i pochodzenie rasy sfinks

Rasa dość młoda. Po lewej zdjęcie Sfinksa, po prawej sfinksa kota. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.s

 

Bezwłosy kot, jakim jest sfinks, posiada dość zawiłą i niejasną historię.

Specjaliści do dzisiaj nie są pewni, jak dokładnie przedstawiały się początki tej rasy, zwłaszcza że wyróżnia się jej kilka typów.

Wykluczyć należy teorie, jakoby zwierzęta te towarzyszyły człowiekowi od zarania dziejów, np. zajmując miejsca na kolanach faraonów starożytnego Egiptu.

Jednak warto pamiętać, że brak owłosienia wynika z mutacji i błędów genetycznych. Naturalnie więc już od najdawniejszych czasów, w różnych zakątkach świata, rodziły się pojedyncze kociaki bez futra.

Udowadniają to między innymi rysunki starożytnych cywilizacji, odkryte np. w Meksyku.

Koty te nie należały do dzisiejszej rasy sfinksa (a przynajmniej nie bezpośrednio), która sama w sobie jest stosunkowo młoda — poszczególne odmiany rejestrowano dopiero w drugiej połowie XX w.

Jako głównego przedstawiciela rasy wyróżnia się sfinksa kanadyjskiego (pierwsze hodowle założono właśnie w Kanadzie), lecz nie mniej popularne są sfinksy dońskie i petersburskie.

Zgodnie z powszechnie krążącą legendą, nazwa „sfinks” nasunęła się pierwszym hodowcom, podczas obserwacji kota i rozważań nad tym, jak go ochrzcić — przyjął on charakterystyczną pozę jednego z najsłynniejszych egipskich zabytków.

 

Wygląd i cechy charakterystyczne sfinksów

Charakterystyczny wygląd. Na czarnym tle ciemny i jasny kot. Po prawej żółty pas oraz logo pupilkarma.

 

Sfinksy są pozbawione sierści, lecz nie całkowicie. Ich pomarszczone ciałko pokryte jest drobnym i przyjemnym w dotyku meszkiem.

Spod cienkiej skóry przebijają wyraźnie zarysowane mięśnie — to wyjątkowo silny i zwinny kociak.

Charakterystyczną cechą sfinksa są też jego uszy: nieproporcjonalnie wielkie satelity wystające ponad kształtną główką.

Pupile te nie osiągają dużych rozmiarów. Prawidłowo odżywiane samice ważą około 4 kg, a samce — 7 kg.

Występują w różnym umaszczeniu (w zależności od typu sfinksa, może to być praktycznie dowolny kolor).

Oczy posiadają duże, przyciągające spojrzenie. Ich barwa bywa niebieska, złota, zielona, ale i one mogą przybrać również inny kolor.

Łagodne, inteligentne i kochające. Trzy zdjęcia sfinksów. logo pupilkarma.

 

Charakter sfinksa jest prawdziwie uroczy. To kot, który nie wyobraża sobie życia bez ukochanego opiekuna: wykorzysta każdą okazję, żeby wskoczyć Ci na kolana i oddać się pieszczotom.

Z drugiej strony: źle znosi samotność. Jeśli wychodzisz z domu na długie godziny, zapewnij Pupilowi towarzystwo innych zwierzaków.

Sfinks nie przejawia potrzeb dominacji, dobrze dogaduje się z kotami, ale też psami.

Jest to rasa inteligenta i lubiąca aktywność fizyczną. Przygotuj się na zaczepki i zachęty do wspólnych zabaw. Znudzony sfinks zamienia się w psocącą bestyjkę — dobrym pomysłem jest wyposażenie go w szereg zabawek i maskotek, piętrowych drapaków i legowisk, które zajmą go chociaż na chwilę.

 

Pielęgnacja sfinksa — jak dbać o jego skórę?

 

Mają bardzo delikatną skórę. zdjęcie dwóch sfinksów w różowych sweterkach. Po prawej różowy pas i logo pupilkarma.

 

Sierść służy zwierzętom do utrzymania komfortowej temperatury ciała. Koty sfinksy są jej pozbawione, muszą więc sobie radzić na swój własny sposób.

To kolejny powód, dlaczego pozostają w pobliżu człowieka i innych zwierząt — chcą się po prostu ogrzać!

Stale o tym pamiętaj i unikaj przeciągów w mieszkaniu. Jeśli chcesz wychodzić z mruczkiem na spacery na smyczy (nauczy się tego bez żadnych problemów), wyposaż go w dodatkowe ubranko — zwłaszcza przy niskich temperaturach.

Problemy sfinksów z pogodą nie kończą się nigdy. Wiosną i latem narażone są na bolesne poparzenia słoneczne. Regularnie smaruj ich delikatną skórę specjalnymi kremami z filtrem.

Uwaga: nigdy nie stosuj produktów przeznaczonych dla człowieka! Zawarte w nich substancje mogą Pupilowi zaszkodzić.

Pielęgnacja sfinksa to również kąpiele — wystarczą raz na tydzień/dwa, w zależności od stylu życia zwierzęcia. Systematycznie czyść jego duże uszka z zalegającej woskowiny, używając wilgotnych patyczków higienicznych.

 

Karmienie sfinksa — dieta i zalecenia żywieniowe

 

Rasa sfinks wymaga wysokoenergetycznej, pełnowartościowej suchej i mokrej karmy dla kotów.

Pozbawione sierści Pupile powinny w ciągu dnia spożyć więcej kalorii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

Wybieraj jedynie jakościowe produkty, jak i unikaj podawania zwierzęciu pożywienia nieprzeznaczonego dla kotów. Solone potrawy, gotowane warzywa czy mleko są absolutnie zabronione.

 

Zdrowie kotów sfinksów — na co zwrócić uwagę?

 

Niestety, sfinksy nie są wolne od chorób, w tym o podłożu genetycznym.

W ciągu życia mogą się zmagać z:

  • kardiomiopatią przerostową,
  • chorobami dziąseł,
  • problemami ze skórą, też nowotworowymi.

Ponadto oczy sfinksa mają tendencję do łzawienia. Przemywaj je, żeby nie wdała się infekcja.

Wszelkie niepokojące objawy zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii. Regularne wizyty w jego gabinecie pozwolą szybko wykryć daną chorobę i podjąć skuteczne leczenie.

 

Podsumowanie

 

Sfinksy to wyjątkowa rasa pod każdym względem.

Pozbawione futra, posiadają jedynie delikatny meszek. Powszechnie kojarzone są ze zwierzętami wyniosłymi i stroniącymi od towarzystwa — to krzywdząca i błędna opinia!

Trudno znaleźć kota bardziej przyjaznego, inteligentnego i dążącego do bliskości z człowiekiem.

Źle znosi samotność, jest podatny na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Oczekiwać więc będzie od Ciebie stałej opieki, której chętnie się podda.

Wyposażaj Pupila w szereg zabawek odpowiednich dla jego inteligencji, jakościową mokrą i suchą karmę dla kota, a na pewno w Twoim domu zagości zadowolony z życia czworonóg!

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót