Czym się kierować, wybierając smakołyki i nagrody dla psa podczas treningów?
Smakołyki dla psa są niezwykle istotnym elementem szkolenia. To właśnie one zachęcają czworonoga do słuchania i wykonywania komend, będąc najlepszą możliwą nagrodą. Ważne przy tym, żeby zawsze były to produkty wysokiej jakości, które dodatkowo pozytywnie wpłyną na organizm Pupila. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smakołyków? Czy mogą się składać z pysznych saszetek, czy raczej suchych przekąsek?
Właściciele psiaków sięgają po przekąski i smaczki, chcąc zachęcić swoich podopiecznych do treningu. To rozwiązanie całkowicie zrozumiałe i jednocześnie polecane przez specjalistów: lekarzy weterynarii i profesjonalnych trenerów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że zupełnie inny rodzaj gratyfikacji sprawdzi się na początkowym etapie szkolenia, a inny podczas wykonywania zaawansowanych komend.
Ponadto nawet pojedynczy psi smaczek to dodatkowa porcja kalorii. Przyjęcie ich w zbyt dużej liczbie doprowadzi do nadwagi u Pupila, co odbije się na jego stanie zdrowia. Ćwiczenia z psem to doskonała forma aktywności fizycznej, tym bardziej nie marnuj osiąganych efektów przekarmianiem zwierzęcia smaczkami.
Spis treści:
1. Smakołyki i nagrody dla psa – dlaczego stosuje się je w trakcie treningów?
2. Czym kierować się, wybierając smakołyki i nagrody dla psów?
3. Jak skutecznie stosować nagrody i smakołyki dla psa podczas treningów?
4. Podsumowanie
Smakołyki i nagrody dla psa – dlaczego stosuje się je w trakcie treningów?
To zależy. Dlaczego? Każdy pies jest inny. Zwierzęta te posiadają swój indywidualny charakter, upodobania i preferencje, na co wpływ mają między innymi ich rasa, ale też doświadczenia życiowe. Im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym łatwiej będzie Ci stworzyć z Pupilem zgrany zespół, oparty na wzajemnej miłości i zaufaniu. Ma to kluczowe znaczenie podczas codziennych ćwiczeń z czworonogiem, niezależnie czy uczycie się aportowania, komend, czy po prostu dobrego wychowania.
Nawet najmądrzejszemu i najbardziej podatnemu na naukę uczniowi zajmie sporo czasu przyswojenie wiedzy, jeśli nie zastosujesz nagród i pochwał. Oczywiście, świetnie w tej roli sprawdzają się zwykłe pieszczoty, w tym słowne, lecz dopiero wspierane przez smakołyki dla psa osiągają najlepsze efekty.
Dlaczego?
Umysł Pupila działa w dość prosty sposób. Kojarzy ze sobą fakty i uczy się, czym skutkują jego postawy i zachowania. Dla przykładu: jeśli od szczeniaka jest upominany za załatwianie się w domu, a chwalony, kiedy robi to na dworze, do końca życia zapamięta, co ma robić. Lecz jest to ruch dwustronny — zachowaj szczególną uwagę. Pozwalając psu np. kopać doły, nie możesz oczekiwać, że domyśli się, że robi coś złego. Szybko zmieni Twój ogród w usiane dziurami pole bitwy. Stosowanie nagród w postaci smakołyków (idealne do tego są batony dla psów) daleko ułatwi Ci cały proces.
Czym kierować się, wybierając smakołyki i nagrody dla psów?
Niektóre rasy są podatne na szkolenie i łatwo uczą się nowych rzeczy — to np. owczarki niemieckie i border collie. Inne, np. beagle i buldogi francuskie, niechętnie wykonują polecenia, ceniąc sobie… wygodę i odpoczynek. Jednak niezależnie od rasy Twojego Pupila, przygotuj się na to, że przy pierwszych treningach postępy nie będą aż tak efektowne. Psiak nie od razu rozpozna, czego od niego oczekujesz. Co za tym idzie, niezbędne są dość duże ilości smaczków.
Doceniaj każdy sukces i przejaw posłuszeństwa, zachęcając czworonoga do dalszej współpracy. Warto, żeby były to drobne nagrody dla psa — nawet jeśli zwierzak zje ich dużo, nie przeje się i nie przyjmie nadmiaru dodatkowych kalorii. Ponadto karma, którą uraczysz czworonoga, powinna być smaczna, bogata w witaminy i minerały. Weź pod uwagę preferencje pieszczocha, zwłaszcza jeśli jest typowym psim niejadkiem.
Na rynku znajdziesz wiele aromatycznych dobrych jakościowych produktów, które idealnie sprawdzą się podczas treningu psa. Szczególnie polecane są kostki, suszone mięso (wieprzowe, wołowe, ryby) oraz pasztety dla psa. Im większy smaczek, tym dłużej potrwa przerwa na jego zjedzenie. Unikniesz tego, krojąc np. suszony kawałek ścięgna wołowego na kilka mniejszych porcji.
Możesz również wybrać naturalne przysmaki treningowe dla psa: owoce, warzywa. Wbrew powszechnie obowiązującej opinii zwierzaki uwielbiają posiłki roślinne. Jeśli Twój Pupil należy do tego grona, poćwiartuj marchewkę, ogórka lub jabłko w kostkę i dawaj mu w formie nagrody. To doskonałe rozwiązanie — bardzo zdrowe i praktycznie pozbawione kalorii.
Unikaj produktów niewskazanych dla zwierząt, zwłaszcza tych pochodzących z ludzkiej kuchni. Psu nie powinno się podawać między innymi:
poobiednich resztek, np. kości, gotowanych warzyw;
solonego, peklowanego mięsa;
mięsa surowego (mimo że dieta BARF ma wielu zwolenników, wymaga ogromu wiedzy, zaangażowania oraz dostępu do sprawdzonego mięsa, aby móc przygotować odpowiednio kaloryczne i bezpieczne posiłki);
słodyczy.
Jak skutecznie stosować nagrody i smakołyki dla psa podczas treningów?
Wartość odżywcza smakołyków dla psa powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu jego codziennej diety. Jeśli planujesz rozpocząć szkolenie Pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zwierzęcym dietetykiem. Specjalista najlepiej doradzi, jak skomponować posiłki, uwzględniając dodatkowe smaczki. Nie mniej istotne jest, jak i kiedy stosujesz nagrody podczas treningu psów.
Dla czworonoga powinna to być realna gratyfikacja za współpracę i czynione postępy. Nie dopuść do sytuacji, w której treserki dla psa stają się powszechne i domaga się ich przy każdej możliwej sposobności. Jest to częsty błąd początkujących trenerów. Podawaj smaczki dopiero po wykonanym poleceniu, przemawiając przy tym czule i z aprobatą — zrób wszystko, żeby chwila ta kojarzyła się Pupilowi z czymś przyjemnym i pozytywnym.
Możesz też pogłaskać pieszczocha, choć z tym lepiej uważać. Niektóre psy traktują to jako zaczepkę, zachętę do zabawy, co skutecznie je rozprasza i odciąga od treningu (i nad tym warto popracować). Kiedy uczycie się czegoś nowego, podziel całą sztuczkę/komendę na kilka etapów (w zależności od trudności zadania — 3 lub 4). Moment przyswojenia sobie każdego z nich, jest bez dwóch zdań dobrą chwilą na nagrodzenie psiaka. Staraj się nie obciążać i nie zniechęcać czworonoga do przyszłych treningów. Dostosuj się do jego cech charakteru i rasy. Mniej wytrzymałe pieski potrzebują po prostu więcej czasu.
Podsumowanie
Smakołyki są ważnym elementem każdego psiego treningu. To dodatkowe urozmaicenie diety: dostarcza energii i witamin, lecz jednocześnie może się stać bezpośrednią przyczyną nadwagi u czworonoga.
Podawaj je rozsądnie i nigdy nie w nadmiarze, mając na uwadze dobro Pupila. Ilość treningów dopasuj do rasy psa, jego możliwości, potrzeb i chęci nauki nowych rzeczy.
Zawsze stosuj wysokiej jakości produkty — wybierając renomowane zestawy karmy dla psa, otrzymasz gwarancję, że wyposażysz zwierzaka w zróżnicowane, zdrowe i smaczne przekąski. Wszelkie pytania i wątpliwości konsultuj ze specjalistą – pomoże Ci on skomponować w pełni bezpieczną i wartościową dietę dla psa.
Komentarze