Kot norweski leśny – co wyróżnia tę rasę?
Łagodne, towarzyskie, inteligentne – koty norweskie słyną z dobrego charakteru i łatwości nawiązywania relacji z opiekunami. Nie każdy wie, ale kot norweski jako jeden z nielicznych należy do grupy „naturalnych” ras, w których rozwój nie ingerował człowiek. Według niektórych weterynarzy znajdują się one nawet w pierwszej trójce cieszących się najlepszym zdrowiem gatunków mruczków. Dowiedz się więcej o aktywnych „Norwegach”!
Spis treści:
1. Charakterystyka rasy kota norweskiego leśnego – wielkość, waga, umaszczenie
2. Charakter kotów norweskich - dla kogo będzie odpowiednia ta rasa?
3. Karma dla kota norweskiego leśnego – jaką wybrać?
4. Pielęgnacja kota norweskiego leśnego – co trzeba wiedzieć?
5. Zdrowie kota norweskiego leśnego – na jakie choroby podatna jest ta rasa?
Charakterystyka rasy kota norweskiego leśnego – wielkość, waga, umaszczenie
Koty norweskie leśne pochodzą z górzystych i zielonych rejonów Skandynawii. Są to mruczki o średniej lub dużej wielkości, charakteryzujące się gęstym, puszystym futrem i „tufkami” na szczytach uszu.
Kot norweski jest dobrze zbudowany, co pozwala mu doskonale radzić sobie w warunkach leśnych. Jego tylne łapy są nieco dłuższe, co jeszcze bardziej potęguje zwinność i umożliwia dłuższe skoki. Zalicza się do kotów półdługowłosych o dwóch rodzajach sierści: dłuższym wierzchnim włosiu ościstym i krótszym podszerstku, dzięki którym kot norweski jest odporniejszy na przemoczenie futra.
Dorosłe kocury norweskie ważą zazwyczaj 6-10 kg, a kotki 5-8 kg. Ich dzikiego wyglądu dopełnia nieco trójkątny kształt głowy, dłuższa sierść na łapach, uszy przysłonięte sierścią i oczy w kształcie migdałów. „Norwegi” występują w wielu odmianach kolorystycznych, oprócz umaszczeń charakterystycznych dla syjamów. Ze względu na gęstszą i dłuższą sierść, kot norweski leśny wymaga regularnego szczotkowania.
Charakter kotów norweskich - dla kogo będzie odpowiednia ta rasa?
Jeśli marzysz o aktywnym, towarzyskim i oddanym mruczku, rasa kota norweskiego leśnego będzie trafnym wyborem. To koty inteligentne i przyjacielskie, które cenią sobie interakcję z ludźmi, ale są też niezależnie i samodzielnie, więc potrzebują swobody i cenią aktywności na łonie natury. Jako że mają zachowane silne instynkty łowcze, uwielbiają swobodę i przestrzeń. Aktywne i żywiołowe, wykazują cechy indywidualistów.
Dzięki swojemu przyjaznemu usposobieniu koty norweskie leśne są idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Staną się także oddanymi i wspierającymi przyjaciółmi dla osób starszych lub samotnych, ponieważ lubią pieszczoty i unikają konfliktów.
A ile żyją koty norweskie leśne? Mruczki dożywają zazwyczaj do 16 lat, zwłaszcza jeśli zadbasz o ich prawidłową dietę i pielęgnację.
Karma dla kota norweskiego leśnego – jaką wybrać?
Jeśli chodzi o żywienie kotów norweskich leśnych, to należy zapewnić im dobrze zbilansowaną dietę bogatą w białko i składniki odżywcze. Dobra karma dla kota tej rasy charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa z dodatkiem warzyw i owoców, czyli składników wspierających zdrowie.
Koty rasowe norweskie leśne są mięsożerne, dlatego chętnie będą pałaszowały kurczaka, wołowinę, jagnięcinę, indyka i oczywiście rybę, która stanie się urozmaiceniem codziennego menu. Bez obaw możesz serwować Pupilowi suchą i mokrą formę pożywienia – rosnącą popularnością cieszy się zwłaszcza karma dla kota PUPIL PREMIUM, którą wyróżnia prosty skład pozbawiony szkodliwej chemii. Jako że norweskie koty charakteryzuje dłuższa sierść, w trosce o jej kondycję możesz szukać produktów bogatszych w kwasy Omega, cynk i biotynę.
Pielęgnacja kota norweskiego leśnego – co trzeba wiedzieć?
Koty norweskie leśne mają długą, gęstą i puszystą sierść, co oznacza, że wymagają regularnej pielęgnacji. Nie jest ona jednak zbyt czasochłonna, ponieważ naturalnie lekko tłusta sierść nie jest podatna na nadmierne kołtunienie się i wypadanie.
Poza tym ta rasa świetnie sobie radzi z nadmierną wilgocią i brudem za sprawą dłuższego wierzchniego włosia ościstego i krótszego podszerstka, dlatego nie wymaga częstych kąpieli. W zasadzie najważniejsze jest szczotkowanie, na przykład raz w tygodniu przy użyciu szczotki do sierści. Natomiast w okresie linienia, czyli na wiosnę i jesień, zaleca się codzienne szczotkowanie mruczka. Okresowo sprawdzaj też czystości uszu, stan uzębienia i długości pazurów.
Zdrowie kota norweskiego leśnego – na jakie choroby podatna jest ta rasa?
Z jakimi przypadłościami mierzy się rasa kota norweskiego? Mruczki mają predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej skutkującej pogrubieniem ściany lewej komory serca. W efekcie tego może dojść do niewydolności narządu. Inną chorobą kotów norweskich jest między innymi glikogeneza typu IV, która polega na zaburzeniu metabolizmu glukozy, co może prowadzić do zaniku tkanki mięśniowej i nerwowej.
W praktyce jednak koty norweskie rzadko chorują i żyją nawet 16 lat, między innymi dlatego, że nie są modyfikowaną rasą. Warto także zapewnić Pupilowi zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i pielęgnację, aby zminimalizować ryzyko chorób i utrzymać go w jak najlepszej kondycji.
Komentarze