Dlaczego małe psy są często bardziej agresywne niż duże?
Widok agresywnych małych psów czasem wywołuje śmiech, bo to istotnie niekiedy dość groteskowy widok. Ich zachowanie ma jednak swoje podłoże. Dlaczego więc małe psy bywają agresywne?
Z poniższych akapitów dowiesz się jakie psy małych ras są najbardziej agresywne i dlaczego taki stan rzeczy często jest winą właścicieli, a nie natury czworonoga.
W artykule podpowiemy:
1. Jakie czynniki wpływają na agresywność małych psów?
2. Skąd bierze się syndrom małego psa?
3. Jakie są najczęstsze błędy w wychowywaniu małych psów?
4. Jakie są sposoby na pracę nad agresją u małych psów?
Jakie czynniki wpływają na agresywność małych psów?
Agresja u Twojego czworonoga może być wywołana przez jedne z wielu czynników — podobnie, jak u ludzi. Oczywiście w grę wchodzą predyspozycje genetyczne, ale zwykle powodami nadmiernej agresji u psów są:
- lęki;
- próby dominacji;
- błędnie przeprowadzona socjalizacja u szczenięcia;
- złe doświadczenia psa — z ludźmi, rowerzystami, innymi psami itd.;
- choroby pojawiające się wraz z wiekiem.
Niestety największą grupę stanowią zaburzenia wywołane przez człowieka, mniej lub bardziej świadomie. Psie lęki dotyczą oczywiście wszystkich ras, ale małe rasy psów są na nie narażone szczególnie. Interpretacja zachowań psa może wymagać konsultacji ze specjalistami. Jeżeli więc obserwujesz dziwne zachowania psa, to po wykluczeniu chorób czy złej diety, powinieneś skonsultować się z psim behawiorystą.
Skąd bierze się syndrom małego psa?
Syndrom małego psa to całe spektrum zachowań, mające na celu zrekompensować jego małe rozmiary. Wiele osób po prostu uważa, że drobny pies jest zwyczajnie złośliwy. Oczywiście to nieprawda. Agresja jest zaburzeniem behawioralnym ilustrującym poczucie zagrożenia i stany lękowe, wynikające często ze strachu przed długotrwałym samotnym pobytem w domu lub ze złym traktowaniem psa, lub przeciwnie — nadmiarem troski. Małe psy dość często są traktowane jak żywe zabawki i przytulanki, co zabiera psu przestrzeń i deprymuje. Skandaliczna moda na zamieszczanie „śmiesznych” filmików w Internecie, ze specjalnym drażnieniem małych psów przez ich właścicieli, zasługuje na wyraźne potępienie i piętnowanie takich praktyk.
Psy małych ras, które wykazują najwięcej zachowań agresywnych to według amerykańskich badań rasy, takie jak:
- jamniki;
- chihuahua;
- Jack Russell;
- shi — tzu.
Jakie są najczęstsze błędy w wychowywaniu małych psów?
Dobre wychowanie psa od szczeniaka nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej popełniane są takie błędy jak:
- zbyt późne rozpoczęcie wychowywania;
- brak cierpliwości opiekuna;
- okazywanie frustracji przez opiekuna;
- brak konsekwencji w wychowywaniu;
- brak reakcji na zachowanie psa — agresywne czy dziwne zachowania psa bywają w przypadku małych zwierząt bagatelizowane, czy po prostu kwitowane uśmiechem, a są one sygnałem, że dzieje się coś złego;
- zakładanie, że pies sam wyrośnie z pewnych zachowań;
- zła socjalizacja;
- brak szkoleń — właściciele posiadający psy małych ras często wychodzą z założenia, że szkolenia są tylko dla dużych i groźnych psów, co jest nieprawdą;
- zła dieta — to jeden z tematów traktowanych zbyt lekko przez właścicieli psów, a właśnie dieta ma ogromny wpływ na zachowanie zwierzaka. Odpowiednia karma dla małych psów może wpłynąć na lepsze samopoczucie psa;
- słaba pielęgnacja;
- brak aktywności lub też nadmierna aktywność — pamiętaj, że pies to nie zabawka, przyjmując go do swojego domu, bierzesz za niego odpowiedzialność. Pies to żywa i rozumna istota i właśnie jako taka potrzebujesz go traktować. Psa nie można odłożyć na półkę, jakby był maskotką, która Ci się znudziła.
Oczywiście interpretacja zachowań psa nie jest sztuką łatwą i trzeba poświęcić sporo czasu na dobre poznanie własnego Pupila. Warto jednak to zrobić, aby dobrze go ułożyć i móc dostrzec zmiany, gdyby pojawiły się różnego rodzaju problemy.
Jakie są sposoby na pracę nad agresją u małych psów?
Praca nad agresją u małego psa, to zadanie długotrwałe i wymagające konsekwencji. Po pierwsze, należy unikać sytuacji, które mogą taką agresję wyzwalać. Po drugie, konieczne jest wdrożenie terapii behawioralnej, bazującej na nagradzaniu zachowań psa, na których Ci zależy. Pamiętaj, aby wynagradzać psa, gdy nie zareagował agresją w sytuacji, która wcześniej taki atak wywoływała. Samych ataków agresji nie należy karać, tylko albo ignorować, albo — jeśli to konieczne — przerywać w sposób pozbawiony fizycznej przemocy, czy słownej napaści. Krzyk pies zinterpretuje jako zachętę, wezwanie do boju. Można również przekierować uwagę psa np. na zabawę. Dobrze jest także skorzystać ze specjalnych szkoleń czy usług psiego behawiorysty. Pamiętaj również o dobrym odżywianiu swojego ukochanego czworonoga i kupuj mu najlepsze jedzenie o wyśmienitym składzie niezależnie od tego, czy będzie to sucha karma dla psa, czy mokra karma dla psa.
Jeśli dopiero myślisz o rozpoczęciu przygody z psem pod wspólnym dachem, możesz także postawić na rasy psów, które według badań są najmniej agresywne: labradory, golden retriwery czy też bassety. Pamiętaj, że decydując się na psa, niezależnie czy ze schroniska, czy z hodowli, potrzebujesz uzupełnić swoją wiedzę na temat opieki nad zwierzakiem. W ten sposób unikniesz błędów wychowawczych, które mogą skutkować agresywnym zachowaniem Pupila. Również świadomość tego, jaki wpływ na zachowanie psa ma prawidłowa dieta jest konieczna. Być może masz psa z nietolerancją pokarmową na jakiś produkt. Czworonogowi karmionemu jedzeniem zawierającym alergen, nie tylko pogorszy się jego stan zdrowia, ale także ulegnie zmianie jego zachowanie. Jeżeli więc Twój Pupil ma alergię np. na zboża, dobrym rozwiązaniem będzie karma bezzbożowa dla psa.
Jak widzisz, na zachowanie psa możesz wpłynąć na wiele sposobów. Oczywiście najskuteczniejszą poprawę u agresywnego psa osiągniesz, łącząc ćwiczenia behawioralne z dobrze dopasowaną do psa dietą. Powodzenia!
Komentarze