Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Sprawdzone metody

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Sprawdzone metody
07-03-2023

Spacer z psem jest bardzo ważny zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Pozwala Pupilowi poznać okolicę, zaspokajać ciekawość oraz zawierać nowe znajomości z innymi zwierzakami i ludźmi. Spacer pogłębia również relację między psem i człowiekiem, jednocześnie zapewniając porcję zdrowej aktywności fizycznej. Aby w pełni móc cieszyć się z przechadzki, Pupil powinien przede wszystkim nauczyć się chodzić na smyczy.

 

Cierpliwość i zrozumienie. Zdjęcie psa na smyczy. Widać tylko nogi człowieka. Po prawej stronie pas kolorowy i logo pupilkarma

 

Każdy pies jest inny, jedyny w swoim rodzaju.

Posiada indywidualne usposobienie, przyzwyczajenia i upodobania.

Część z nich chętnie uczy się nowych rzeczy i bez większych problemów przyswaja wiedzę. Z kolei inne podchodzą do tego niechętnie, czasami nawet ze strachem.

Warto o tym pamiętać i dostosować się do zwierzaka. Nie narzucaj mu zbyt wysokiego tempa, ze zrozumieniem i cierpliwością podchodź do stopniowych postępów.

Dlaczego jest to tak istotne w kontekście nauki psa chodzenia na smyczy?

Jeśli od początku zniechęcisz Pupila, późniejsze odwrócenie sytuacji jest bardzo trudne.

Czworonóg za wszelką cenę będzie unikał smyczy, obroży i szelek. Podczas spaceru zacznie szarpać, ciągnąć, a w skrajnych przypadkach spróbuje uciec, co stwarza zagrożenie dla jego życia.

Istnieją na szczęście sprawdzone, skuteczne i zarazem bezpieczne dla psa metody nauki dobrych manier. Nie złamią jego charakteru, a od Ciebie wymagają jedynie systematyczności i odpowiedzialnego podejścia.

 

Spis treści:

1. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? – Zacznij od podstaw

2. Wychowanie szczeniaka

3. Jak nauczyć chodzić psa na smyczy przy nodze?

4. Pełna kultura – jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

5. Czy rozmiar ma znaczenie? – Jak nauczyć dużego psa chodzenia na smyczy?

6. Jak nauczyć starego psa chodzenia na smyczy?

7. Podsumowanie

 

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? – Zacznij od podstaw

 

Dostosuj długość spacerów do możliwości zwierzaka. Zdjęcie czarnego buldoga francuskiego stojącego w drzwiach ze smyczą w pysku. Po prawej stronie żółty pas i logotyp pupilkarma.

 

Aktywność fizyczna jest niezbędna psom do prawidłowego funkcjonowania. Bez niej szybko podupadną na zdrowiu, będą zmagać się z nadwagą, ale też zwyczajną nudą.

A zasada jest tutaj prosta: znudzony pies = niegrzeczny pies.

Twoim zadaniem jest zapewnienie mu rozrywki i wynajdowanie sposobów na rozładowanie nadmiaru energii. A czy można zrobić to lepiej niż poprzez spacery?

Oczywiście, dostosuj ich długość i intensywność do możliwości zwierzaka. Niektóre rasy nie potrzebują każdego dnia pokonywać kilku kilometrów, aby zachować dobrą kondycję.

Niezależnie jednak od dystansu, pies powinien być grzeczny na smyczy. Docenią to również inni przechodnie i ich Pupile.

 

Wychowanie szczeniaka

Obroża i szelki powinny być wygodne. Na czarnym tle skórzana obroża i czerwona smycz. Na dole logo pupilkarma.

 

Nauka chodzenia na smyczy to tak naprawdę świetna okazja dla psa do przyswojenia sobie ogólnie panujących zasad.

Dowie się, co mu wolno, a co jest absolutnie zabronione.

Rozpocznij pierwsze próby spacerowania na smyczy już we wczesnym wieku Pupila.

Dorosły pies, posiadający swoje przyzwyczajenia, uczy się znacznie wolniej i wymaga więcej cierpliwości.

Wydawaj krótkie polecenia stanowczym głosem, ale unikaj krzyków i agresji. Spacer ma być przyjemnością, nie powinien się więc kojarzyć ze stresem.

Oswajaj malca z widokiem smyczy, szelek i obroży. W warunkach domowych, czyli znanych i bezpiecznych, pokaż mu te przedmioty. Pozwól je powąchać, zakładaj „na sucho”, bez wychodzenia. Dzięki temu przekona się, że nie stanowią one zagrożenia.

Obroże i szelki powinny być lekkie i wygodne, dopasowane pod rasę i wielkość psiaka. Zbyt ciężkie, np. zawierające metalowe elementy, zniechęcą go do aktywności, a nawet wywołają bolesne obtarcia skóry.

 

Jak nauczyć chodzić psa na smyczy przy nodze?

 

Nagradzaj posłuszeństwo. Zdjęcie w zbliżeniu psa głaskanego przez człowieka. Widać kawałek dłoni ludzkiej nad głową psa. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Kiedy Twój Pupil dowie się, że obroża i smycz nie czyhają na jego życie, udaj się z nim na spacer — dłuższy niż szybkie załatwienie podstawowych potrzeb.

Jeśli dalej obawiasz się, że skończy się to jakimś nieprzyjemnym zdarzeniem, np. psim buntem, załóż czworonogowi obrożę i smycz i spaceruj z nim po domu.

Zdziwisz się, jak wiele dobrych przyzwyczajeń z tego wyniesie!

Po pierwsze, aby nauczyć chodzić psa na smyczy przy nodze, wydawaj mu komendy, które zacznie kojarzyć z brakiem możliwości swobodnego biegania. Jeśli spróbuje, sprawdzą się klasyczne: stój, nie wolno, nie, czekaj itp.

Na tym etapie nie powinno się zbytnio luzować smyczy. Podczas nauki Pupile zwykle wysuwają się do przodu tak daleko, jak tylko mogą lub odwrotnie — ociągają się, pozostając za Tobą.

Skróć smycz na tyle, żeby pies szedł przy Twojej nodze, jednocześnie pozostawiając mu wystarczająco dużo swobody do komfortowego poruszania się.

Nie pozwalaj gryźć smyczy. Zachowanie to często przeradza się w szarpanie i niekontrolowane próby ucieczki.

Nagradzaj każdy przejaw posłuszeństwa i właściwego postępowania. Przemawiaj łagodnie, głaszcz psa i dawaj mu ulubione smaczki. Skojarzy, że bardziej się opłaca wykonywać Twoje polecenia.

 

Pełna kultura – jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

 

Piesek chodzący na luźnej smyczy, bez szarpania i ciągnięcia – to wymarzony sytuacja.

Jest on możliwa do realizacji, choć wymaga sporo pracy, zwłaszcza z Pupilami o  dominującym charakterze.

W pierwszej kolejności staraj się zwalczać przejawy nieposłuszeństwa. Podczas spaceru poruszaj się miarowym krokiem — jeśli pies zacznie Cię ignorować i np. zarządzi niespodziewany odpoczynek, nie zatrzymuj się.

Powinien się nauczyć, że to Ty wyznaczasz kierunek drogi, jej długość i tempo (oczywiście wszystko w granicach rozsądku).

Z drugiej strony: nie przesadzaj z rygorem. Psy posiadają wielokrotnie czulszy węch niż ludzie. Z każdej strony „atakują” je nowe zapachy, na podstawie których poznają otoczenie, w tym inne zwierzęta.

To część ich natury, nie tłum jej, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Kiedy widzisz, że czworonoga szczególnie zainteresowały kępka trawy, ziemia, krawężnik lub drzewo, pozwól mu je obwąchać.

Stworzycie w ten sposób zgrany zespół, oparty na wzajemnym zaufaniu i znajomości — dyktatura nie jest wskazana.

 

Czy rozmiar ma znaczenie? – Jak nauczyć dużego psa chodzenia na smyczy?

 

Wbrew pozorom nauka dużego psa chodzenia na smyczy wcale nie musi być trudna. Na czynione postępy i samą chęć współpracy mają wpływ charakter oraz temperament zwierzaka.

W praktyce może się okazać, że właścicielowi owczarka niemieckiego łatwiej przyszło nauczyć go dobrych manier podczas spaceru niż opiekunom żywiołowych terierów.

Mimo to jest jedna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, posiadając sporego Pupila — jego waga. Kiedy duży pies szarpnie za smycz, od razu to poczujesz.

Spacery na początkowym etapie nauki wymagają nieustannego skupienia i gotowości na stłumienie wybuchu emocji lub buntu. W innym przypadku narazisz się na odniesienie bolesnej kontuzji (np. nadwyrężenia ramion), a nawet ucieczkę czworonoga.

 

Jak nauczyć starego psa chodzenia na smyczy?

 

Dorosłe psy, identycznie jak ludzie, inaczej podchodzą do nauki nowych rzeczy. Ich umysły nie są już tak otwarte, posiadają swoje przyzwyczajenia, na które wpływ ma między innymi doświadczenie życiowe.

Nie oznacza to, że nie można nauczyć starego psa chodzenia na smyczy.

Warto próbować, bo dzięki temu czworonóg zazna nowych wrażeń, pozna okolicę, w której żyje i zintegruje się z innymi zwierzakami.

Takie sytuacje dotyczą piesków wziętych ze schroniska albo większość życia spędzających na przydomowych podwórzach.

Co ważne, potrzebna Ci będzie olbrzymia cierpliwość do Pupila. Do smyczy, obroży i szelek odniesie się ze sporą dozą niepewności i brakiem zaufania.

Postępuj jeszcze ostrożniej niż ze szczeniakiem.

Okaże się to tym trudniejsze, jeśli posiadasz psa po przejściach. Zasięgnij porady zwierzęcego behawiorysty, który zaproponuje Ci konkretne rozwiązania.

 

Podsumowanie

 

Żeby nauczyć psa chodzić na smyczy, nie są potrzebne profesjonalna wiedza i umiejętności trenerskie.

Oddany właściciel do tego zadania podejdzie z pełnym zaangażowaniem, dostosuje się do Pupila, jego charakteru i możliwości.

Zachowuj spokój i cierpliwość. Na przejawy niesubordynacji reaguj stanowczo, ale bez jakichkolwiek znamion agresji. Nieposłuszeństwo jest dla czworonoga niebezpieczne, np. kiedy zerwie się ze smyczy.

W szczególnie złożonych przypadkach udaj się do specjalisty. Zwierzęcy behawioryści posiadają bezcenną wiedzę.

Buduj pozytywne skojarzenia ze spacerem i posłuszeństwem, nagradzając każdy najdrobniejszy sukces psiaka. Głaszcz go, przemawiaj czule i zawsze miej pod ręką jego ulubiony smaczek — potrafi zdziałać cuda.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót