Dlaczego psy przenoszą jedzenie, by je zjeść?

Dlaczego psy przenoszą jedzenie, by je zjeść?
23-08-2021

Chociaż psy mają zwykle własne, odrębne osobowości, istnieją pewne zachowania, które wykraczają poza rasę, wielkość i wiek. Obejmują one takie rzeczy, jak lizanie łap, ślinienie się i traktowanie pracowników pocztowych jak śmiertelnych wrogów. Inną rzeczą, którą możesz dostrzec jest to, że kiedy Twój pies dostaje jakąś karmę wkłada ją do ust i przenosi w inne miejsce, aby ją zjeść. Jest powód, dla którego tak się dzieje.

Istnieje wiele wyjaśnień takiego zachowania i dziś opowiemy nieco o nich.

 

Spis treści:

1. Instynkt przodków

2Poczucie bezpieczeństwa

3. Niechęć do miski

4. Zła lokalizacja 

5. Podsumowanie

 

Instynkt przodków

 

Instynkt przodków. Na zdjęciu zbliżenie na jedzącego upolowana ofiare wilka. Sceneria zimowego lasu. Po prawej stronie różowy pas i logo pupilkarma.

 

Po pierwsze  chowanie jedzenia ma swoje korzenie w wilczych przodkach psów. Kiedy wilki zjadają zdobycz, często odgryzają kawałki i niosą je na pewną odległość, by uchronić porcję przed kradzieżą przez innego wilka lub uniknąć ewentualnej walki o jedzenie. Wilki i psy mogą też chować pożywienie na później, bo np. w momencie, w którym jest ono dostępne, nie odczuwają głodu.

Poczucie bezpieczeństwa

Niektóre psy mogą to robić ze względów bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie Twój pies kończy jedzenie, niezależnie od tego, czy jest to jego legowisko, czy określony kącik, tam czuje się najbezpieczniej. Z tych samych powodów psy również lubią gryźć smakołyki lub zabawki w wygodnym miejscu, więc mogą iść na posłanie lub dywanik, by zjeść w spokoju smakołyk.

Niechęć do miski

 

Niechęć do miski. Zdjęcie czarnego mopsa stojącego przed metalową miską. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

W grę mogą wchodzić także inne czynniki. Pies czasami spożywa swój posiłek w miejscu nieprzeznaczonym do tego, bo po prostu nie lubi swojej miski. Upewnij się, czy naczynie jest czyste i czy nie przesuwa się podczas jedzenia. Najlepsze są miski z gumową obręczą pod spodem, która skutecznie stabilizuje ją na podłożu. Psu może też przeszkadzać obroża, która podczas jedzenia uderzając w miskę, wydaje głośny dźwięk. Sprawdź wszystko, co może psa rozpraszać. 

 Zła lokalizacja 

 

Zła lokalizacja. Zdjęcie małego psa schowanego pod kanapa. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Jeśli sama miska nie jest problemem, przyczyną może być jej lokalizacja. Zwróć uwagę na to, jak miejsce, w którym karmisz swojego psa, różni się od miejscówki, którą pies do jedzenia sam sobie wybiera. Czy w trakcie posiłku zbliża się czy oddala od reszty rodziny? Jeśli masz inne psy, to czy chce z nimi jeść, czy odchodzi? Czy może Twój Pupil unika śliskiej powierzchni, takiej jak płytki i wybiera bardziej stabilną powierzchnię, jak dywan? Karma dla psa powinna być podawana w miejscu, które pies uznaje za bezpieczne i komfortowe.

Podsumowanie

Choć kwestia przenoszenia jedzenia nie jest ściśle związana z konkretną rasa, ​mniejsze psy robią to częściej niż większe osobniki. Z drugiej strony psy, takie jak husky syberyjskie, owczarki niemieckie, pirenejskie psy górskie czy malamuty, mają tendencję do przynoszenia jedzenia w wybrane przez siebie miejsce. Nie traktuj tego jednak, jak objaw złego zachowania, nie ma potrzeby szkolenia. Próba zmiany nawyków żywieniowych może bowiem wywołać u psa niepokój. Wyjątkiem jest sytuacja, w której Pupil staje się agresywny, gdy w pobliżu znajdują się ludzie lub inne zwierzęta – wtedy szkolenie jest konieczne, by agresja nie wymknęła się spod kontroli.

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:
Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź