Co mam zrobić, gdy uciekł mi pies

Co mam zrobić, gdy uciekł mi pies
27-12-2017

„Uciekł Ci pies? Na pewno go nie pilnowałeś! Mogłeś lepiej zadbać o niego!” – to standardowa reakcja znajomych na informację, że zwierz zniknął. Czasem niezbyt mądra – dodajmy. Przyczyn psiej ucieczki może przecież być mnóstwo i nie zawsze wina leży po stronie właściciela. Co bywa przyczyną ucieczki? Często wielka psia miłość, chęć zapolowania, strach...

Ten ostatni z powodów interesuje nas dziś najbardziej. Dlaczego? Bo w sezonie na petardy, fajerwerki i inne kapiszony wiele psów przerażonych wybuchami pędzi przed siebie na oślep. O tym, jak zabezpieczyć pupila przed fajerwerkami, pisaliśmy kilka dni temu.

Dziś powiedzmy o tym, co zrobić, gdy jednak po serii wybuchów w czasie spaceru pies uciekł w siną dal.

Oczywiście najlepiej nauczyć zwierzaka posłuszeństwa, skupiania uwagi na człowieku, przywoływania na komendę itd. Ważne też by – szczególnie w nerwowym okresie końca roku – nie puszczać go luzem na terenie otwartym. I żeby miał zawieszkę ze swoim imieniem i numerem Twojego telefonu przypiętą do obroży. Czasem jednak wszystkie wysiłki są na nic. Co wtedy zrobić?

1. Powiadom o ucieczce psa pobliskie schroniska dla zwierząt: wybierz się tam, zostaw zdjęcie Pupila. Przy okazji możesz sprawdzić, czy nie ma go już w którymś z boksów (potem warto odwiedzać schronisko co kilka dni – może akurat pies tam trafi).

2. O swojej sytuacji kryzysowej poinformuj znajomych psiarzy, daj im Twój numer telefonu – zwykle los innych znajomych psów jest dla nich ważny i jeśli zauważą przypadkiem twojego zwierza, dadzą Ci znać. Możesz też rozdać małe ulotki albo telefonicznie rozesłać informację ze zdjęciem psiego uciekiniera.

3. Koniecznie od razu wybierz się w miejsca, które zwykle odwiedzaliście w czasie spacerów. Pies może się tam pojawić. Skuteczną pomocą może się okazać wywieszenie tam ulotki ze zdjęciem zwierzęcia, jego imieniem, Twoim numerem telefonu i obietnicą nagrody za pomoc w odnalezieniu „zguby”.

4. Poinformuj o sprawie Twoich sąsiadów – znają zwierzę, kiedy więc pojawi się w pobliżu, gdy Ciebie tam nie będzie, mogą je zatrzymać.

5. Pilnie umieść ogłoszenie na stronach internetowych poświęconych zaginionym zwierzętom. Większość psich portali ma takie zakładki.

6. Zostaw informację o sprawie w pobliskich gabinetach weterynaryjnych. Podkreśl, że gdyby pojawił się taki pies, pokryjesz wszelkie koszty jego leczenia! Powieś też ogłoszenie w poczekalni (tylko za zgodą właściciela przychodni).

7. Daj ogłoszenie w gazetach lokalnych – większość ma rubryki poświęcone zaginionym zwierzakom.

8. Informację o Twoim uciekinierze przekaż straży miejskiej i policji. Pamiętaj, że to właściciel odpowiada za wszystkie kłopoty, jakie wywoła jego pies.

9. Jeśli pies ucieknie w lesie, nie ruszaj się stamtąd: nie biegaj na oślep po okolicy. Kiedy emocje opadną, zwierz będzie chciał Cię znaleźć po swoich tropach. Przemieszczając się, utrudnisz mu powrót. Pamiętaj, że zgodnie z kulawym, polskim prawem myśliwi mogą zastrzelić psa wałęsającego się samotnie po lesie...

10. Kiedy zwierz się znajdzie, koniecznie zabierz go do lekarza weterynarii: Twój pies może być pogryziony albo mieć inne urazy, które trzeba jak najszybciej opatrzyć. Mówisz, że Ciebie to nie dotyczy? Miejmy nadzieję... Ale nie warto ryzykować. Dlatego zawczasu zrób kilka wyraźnych, porządnych fotek Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Oby się nie przydały do poszukiwań. Lepiej jednak je mieć, gdyby ten jeden raz doszło do sytuacji kryzysowej...

Podziel się na:
Powrót