7 ras dla osób z zespołem stresu pourazowego
Dla osób, które cierpią na zespół stresu pourazowego po traumatycznych przeżyciach, pies może być prawdziwym ratunkiem. Badania wykazały, że psy działają na takie osoby pozytywnie i powodują zmniejszenie stanów lękowych. Są jednak rasy psów, które szczególnie nadają się dla takich osób.
Psy terapeutyczne bywają szkolone w taki sposób, aby obudzić właściciela, gdy ten ma zły sen, odwracać jego uwagę w stanach lękowych i dawać poczucie bezpieczeństwa w stanach paniki. Nie każdy jednak towarzyski i kochający pies się do tego nadaje. Oto siedem ras, które mają szczególne predyspozycje jako towarzysze osób cierpiących na zespół stresu pourazowego.
- Golden Retriver
To psy o bardzo wysokiej inteligencji emocjonalnej. Są bardzo rodzinne, często wykorzystywane jako psy terapeutyczne.
- Labrador Retriver
To wyjątkowe psy, często wykorzystywane jako psi przewodnicy. Są inteligentne, ciche i mogą wykonywać kilka poleceń. Mimo, że mają sporo energii, są psami spokojnymi. Do tego są bardzo uważne na wszystko, co dzieje się wokół i potrafią ostrzec właściciela przed niebezpieczeństwem.
- Lhasa apso
Małe, milutkie lhasa apso to genialne psy terapeutyczne. Mają bardzo radosne usposobienie, a do tego potrafią wyczuwać różne nastroje i na nie reagować. Są sympatyczne, lubią obcych, ale gdy właściciel czuje się bezbronny, zawsze staną przy nim.
- Doberman pinczer
Specjaliści twierdzą, że to jedne z najlepszych psów do pomocy psychiatrycznej. Nazywane są psami "rzepowymi", bo przywiązują się bardzo do swojego właściciela i nie opuszczają go ani na chwilę, chodząc za nim krok w krok. Ich czujność, uwaga i głęboka więź ze swoimi właścicielami, a także ich siła fizyczna, czynią z nich niezwykle skuteczne psy do terapii.
- Pudel standardowy
Te psy są bardzo inteligentne i pomocne w pracy z osobami potrzebującymi pomocy psychiatrycznej. Są wyjątkowo podatne na tresurę i mogą pracować jako psy usługowe w różnych specjalnościach. Potrafią wyłapywać przedmioty przywołujące wspomnienia i sobie z tym radzić.
- Bokser
To psy serdeczne, lojalne i gotowe do posłuszeństwa. Dzięki swojemu spokojowi, zdolności adaptacji i sympatycznemu usposobieniu świetnie nadają się na psy terapeutyczne. Trzeba jednak mieć sporo tolerancji na ich ślinienie.
- Cavalier King Charles Spaniel
Nie są to typowe psy usługowe, ale ich czuła natura może być kluczem do terapii i wsparcia. Są towarzyskie i niewymagające w obsłudze, a do tego inteligentne i bardzo szybko się uczą.
Komentarze