Dlaczego psy przenoszą jedzenie, by je zjeść?

Chociaż psy mają zwykle własne, odrębne osobowości, istnieją pewne zachowania, które wykraczają poza rasę, wielkość i wiek. Obejmują one takie rzeczy, jak lizanie łap, ślinienie się i traktowanie pracowników pocztowych jak ich śmiertelnych wrogów. Inną rzeczą, którą możesz dostrzec jest to, że kiedy twój pies dostaje jakąś karmę wkłada ją do ust i przenosi w inne miejsce, aby ją zjeść. Jest powód, dla którego tak się dzieje.

Jak się okazuje, istnieje wiele powodów, które mogą wyjaśnić to zachowanie. Po pierwsze ma to swoje korzenie w wilczych przodkach psów. Kiedy wilki zjadają zdobycz, często odgryzają kawałki i niosą je na pewną odległość, aby ich porcja nie została skradziona przez innego wilka lub aby nie musiały o nią walczyć. Ponadto wilki – i psy – mogą to robić, aby przechowywać pożywienie na później, gdy akurat nie są głodne, a jedzenie jest dostępne.

 Innymi słowy niektóre psy mogą to robić ze względów bezpieczeństwa. Wszędzie tam, gdzie Twój pies kończy jedzenie – niezależnie od tego, czy jest to jego legowisko, czy określony kącik – tam czuje się najbezpieczniej. Z tych samych powodów psy również lubią gryźć smakołyki lub zabawki w wygodnym miejscu, więc mogą iść do posłania lub ma dywanik, aby zjeść smakołyk.

W grę mogą wchodzić jednak także inne czynniki. Pies może przynieść jedzenie w inne miejsce, aby je zjeść, ponieważ nie lubi swojej miski. Upewnij się, że jest ona czysta do każdego posiłku i nie przesuwa się, gdy pies próbuje jeść. A może obroża psa wydaje głośny dźwięk, kiedy uderza w miskę?

Jeśli sama miska nie jest problemem, przyczyną może być lokalizacja miski. Zwróć uwagę na to, jak miejsce, w którym karmisz swojego psa, różni się od miejsca, które pies wybiera do jedzenia. Czy zbliża się czy oddala od reszty rodziny? Czy masz inne psy? Czy może twój pupil przechodzi ze śliskiej powierzchni, takiej jak płytki, na bardziej stabilną powierzchnię, jak dywan?

Choć kwestia przenoszenia jedzenia nie jest kwestią konkretnej rasy, ​mniejsze psy robią to częściej niż większe psy. Z drugiej strony psy, takie jak husky syberyjskie, owczarki niemieckie, pierenejskie psy górskie czy malamuty, mają tendencję do przynoszenia jedzenia w inne miejsce, aby je zjeść. Nie należy tego jednak traktować, jak złe zachowanie i nie ma potrzeby szkolenia psa. Próba zmiany nawyków żywieniowych może bowiem wywołać u psa niepokój. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pies staje się agresywny lub broni się, gdy w pobliżu znajdują się ludzie lub inne zwierzęta – wtedy szkolenie będzie konieczne, aby agresja nie wymknęła się spod kontroli.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Jak długo kot może wytrzymać bez jedzenia?

10 najlepszych zawodów dla ludzi kochających psy