Prawidłowa dieta dla psa z nadwagą — jak ją skomponować?

Prawidłowa dieta dla psa z nadwagą — jak ją skomponować?
09-03-2023

 

Utrzymująca się nadwaga jest bardzo niebezpieczna dla psa. To olbrzymie obciążenie dla organizmu, które zakłóca prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i jest bezpośrednią przyczyną wielu groźnych chorób. Rolą opiekuna jest dbanie o kondycję Pupila, zwłaszcza kiedy ten przejawia tendencję do niekontrolowanego przyrostu masy ciała. Jak zatem powinna wyglądać dieta dla otyłego psa?

 

Coraz więcej jest grubych psów. Zdjęcie grubego jamnika na trawie. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Lekarze weterynarii przyznają, że prawie co drugi piesek odwiedzający ich gabinety zmaga się z nadwagą, a co dziesiąty jest otyły.

To niepokojące statystyki i niestety widać to gołym okiem — na chodnikach i w parkach coraz częściej spotykane są grube pieski. Poruszanie się sprawia im znaczny problem, szybko się męczą, przez co jakąkolwiek aktywność fizyczną ograniczają do niezbędnego minimum.

W tych przypadkach konieczna jest zdecydowana reakcja. Podjęcie profesjonalnej diety i szeregu czynności prowadzących do przywrócenia prawidłowej (zdrowej!) wagi u czworonoga.

Oczywiście, wszystko powinno odbywać się stopniowo, pod okiem specjalisty (lekarza weterynarii i zwierzęcego dietetyka), aby dodatkowo nie zaszkodzić Pupilowi.

Tylko taka dieta psa z nadwagą przyniesie pożądane skutki.

 

Spis treści:

1. Pies z otyłością — jak nadwaga wpływa na stan zdrowia

2. Dieta dla psa otyłego — podstawowe zadania

3. Jak powinna wyglądać dieta dla psa otyłego?

4. Dieta to nie wszystko

5. Podsumowanie

 

Pies z otyłością — jak nadwaga wpływa na stan zdrowia?

 

Nadwagę lub otyłość określa specjalista. Zbliżenie na jasnego grubego psa leżącego w gabinecie weterynaryjnym. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Poszczególne rasy psów różnią się między sobą usposobieniem, energią, ale również budową ciała.

Niektóre Pupile z natury są bardziej masywne, ociężałe, jak np. buldogi angielskie. Nie oznacza to jednak, że są grube.

O tym, czy mają nadwagą lub są otyłe, powie specjalista, porównując aktualną masę ciała zwierzaka z oficjalnym wzorcem.

Jeśli waga psa przekracza prawidłową o 9%, mówimy o nadwadze prostej — to pierwszy, istotny sygnał do działania. Przekroczenie masy ciała nie więcej jak o 19% oznacza nadwagę. Powyżej tej liczby zaczyna się otyłość — ostatnie, niebezpieczne stadium.

Ponadto lekarz weterynarii określi prawdziwą przyczynę problemu. Wcale nie musi to być nieodpowiednia dieta i brak ruchu. Niektóre choroby, jak np. niedoczynność tarczycy, wywołują nagły przyrost masy ciała.

W takich sytuacjach, oprócz specjalnej diety, należy rozpocząć leczenie psa, które nie tylko ułatwi mu zrzucenie zbędnych kilogramów, ale też poprawi ogólną jakość życia.

 

Gruby piesek i jego problemy

 

Psy z nadwagą i otyłe częściej zapadają na różnego rodzaju choroby. Do najpowszechniejszych należą: cukrzyca, choroby serca i układu oddechowego, nadciśnienie, artropatia.

Zbyt duża waga wpływa również na stan mięśni i stawów pieska. W skrajnych przypadkach najdrobniejszy ruch (jak np. podniesienie się z posłania, nie mówiąc o bieganiu czy skakaniu) sprawia mu ból.

Taki czworonóg za wszelką cenę unika aktywności fizycznej, nawet ulubionych zabaw z właścicielem. A to tylko przyspieszy przybieranie na wadze.

 

Dieta dla psa otyłego — podstawowe zadania

 

Nie dawaj psu ludzkiego jedzenia. Zdjęcie młodej kobiety trzymającej dużego psa przed otwartą lodówką. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Chcąc poprawić stan zdrowia pieska, w pierwszej kolejności należy wykluczyć z jego diety produkty nieprzeznaczone dla zwierząt.

Chodzi tutaj szczególnie o resztki jedzenia ludzkiego. Zawarta w ich składzie sól daleko przekracza zapotrzebowanie czworonogów.

Zwróć uwagę, czy Pupil rzeczywiście jest głodny, czy po prostu próbuje wymusić od Ciebie coś do przekąszenia. W wielu przypadkach  żebranie jest zwykłą nudą lub ciekawością.

Dieta psa z nadwagą powinna składać się z regularnie rozłożonych posiłków. Najtrudniejszym zadaniem jest oduczenie Pupila zapychania się dodatkami. Pyszne psie smaczki to zawsze dodatkowe kalorie, których w końcu próbujecie uniknąć.

Z początku pieszczoch będzie się ich natarczywie domagał , ale nie poddawaj się błagalnemu spojrzeniu.

Dieta dla psa otyłego nie jest równoznaczna z tym, że zwierzę trzeba głodzić. W dalszym ciągu potrzebuje ono niezbędnych do życia składników odżywczych — witamin i minerałów. Głodówki nie dość, że nie są skuteczne (spalanie tłuszczu przebiega wielokrotnie szybciej przy zdrowej, pełnowartościowej diecie), to powodują dodatkowe problemy zdrowotne.

 

Jak powinna wyglądać dieta dla psa otyłego?

 

Stałe posiłki i zero smaczków. Na białym tle pies jedzący z metalowej miski. Po prawej  żółty pas i logo pupilkarma.

 

Lekarz weterynarii lub dietetyk rozpiszą Ci dokładne wytyczne, ile kalorii powinien przyjąć Twój zwierzak. Liczba ta różni się w zależności od rasy pieska, jego płci, wieku i zażywanej aktywności fizycznej.

Psiej miseczki nie napełniaj po brzegi, jednorazowo wrzucając tam cały dzienny przydział. Pupil nie powinien zapychać żołądka do oporu (a na pewno to zrobi, jeśli otrzyma taką możliwość). Negatywnie wpływa to na proces odchudzania, a po kilku godzinach znowu będzie głodny i zacznie upominać się o dokładkę.

Wybieraj wysokiej jakości karmy dietetyczne dla psa dedykowane dla zwierząt z nadwagą. O preferowany rodzaj dopytaj specjalistę: lekarza lub dietetyka.

Wskazuje się, że pies w ciągu doby powinien jeść około 3-4 razy. Zauważ, że jest to podobna ilość posiłków do ludzkich. Dobrym pomysłem jest więc wspólne „zasiadanie” do stołu. Pierwsze i drugie śniadanie, obiad, kolacja — doskonały grafik diety dla otyłego psa.

 

Dieta to nie wszystko

 

Zadbaj o aktywność fizyczną Pupila. Zdjęcie w jesienne scenerii. Para ludzi, którym widac tylko w kadrze nogi idzie z psem na smyczy. Po prawej stronie żółty pas i logo pupilkarma.

 

Nawet drobiazgowo rozpisana i przestrzegana dieta nie na wiele się zda, jeśli nie będzie wspierana przez aktywność fizyczną.

Psi organizm musi wrócić do kondycji, rozruszać ciało, a w szczególności zastane mięśnie.

Brzmi łatwo i przyjemnie, lecz praktyka pokazuje, że jest to bardziej wymagające zadanie niż przyzwyczajenie Pupila do diety!

Zachęcaj zwierzaka do zabaw, kiedy tylko masz ku temu sposobność. Wykorzystuj jego ulubione zabawki, zarażaj go pieszczotami i entuzjazmem.

Nieocenioną rolę odegrają także spacery — wychodź z czworonogiem często i regularnie. Uważaj przy tym, żeby go nie przeciążyć. Na pewno lepszym pomysłem jest kilka krótszych spacerów niż jeden rozciągający się na kilka kilometrów.

Przemęczenie nie jest wskazane.

Ponadto długość spacerów i ich intensywność powinna być dostosowana do rasy Pupila.

I w tym zakresie możesz liczyć na pomoc lekarza weterynarii.

 

Podsumowanie

 

Pies z otyłością lub nadwagą narażony jest na nieustanne pogorszanie się stanu zdrowia, co finalnie doprowadzi do przedwczesnej śmierci.

Nadmierne przybieranie masy ciała pojawia się u zwierząt znajdujących się na różnym etapie życia, niezależnie od rasy, płci i codziennej aktywności fizycznej.

Mogą ją wywołać: nieprawidłowa dieta, podjadanie (w tym pokarmu przeznaczonego dla człowieka), brak ruchu, przewlekłe choroby, też o podłożu genetycznym.

Zanim wprowadzisz dietę dla psa z nadwagą, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Przeprowadzi on szereg badań określających przyczynę tego stanu rzeczy.

Jak powinna wyglądać dieta dla otyłego psa?

Musi być przemyślana, niezagrażająca zdrowiu i życiu Pupila.

Nigdy nie stosuj głodówek lub karmy dla psa o zbyt małej kaloryczności. Pies do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje pełnowartościowych posiłków.

Jedzenie podziel na 3-4 porcje i podawaj je w regularnych odstępach czasu.

Zachęcaj pieszczocha do ruchu: zabaw i spacerów.

Dopiero profesjonalna dieta i aktywność sprawią, że stopniowo powróci on do dawnej formy.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót