Czy mokrą karmę dla kotów można mrozić?
Zdecydowana większość kotów, jeśli dać im wybór, mogłaby każdego dnia jeść tylko i wyłącznie karmę mokrą. Różnego pochodzenia mięso zamoczone w pysznym sosie ma dla Pupili olbrzymie walory smakowe. Jednocześnie dostarcza do ich organizmu szereg witamin, minerałów i innych wartościowych składników odżywczych. Jest tylko jeden problem — przechowywanie mokrej karmy jest o wiele trudniejsze niż suchych granulek. Jak walczyć z psuciem się produktów?
Do przechowywania suchej karmy dla kota tak naprawdę wystarczy pozbawione wilgoci i zacienione miejsce.
Teoretycznie puszki i saszetki dla zwierzaków, dopóki są hermetycznie zamknięte, również nie powinny ulec zepsuci — oczywiście stosując się do daty ważności produktu, nadanej przez producenta. Sytuacja zmienia się po otwarciu opakowania.
Powietrze, bakterie i grzyby, co całkowicie naturalne, uruchamiają proces rozkładu. Jeśli nie zabezpieczysz kociej karmy, ulegnie popsuciu. Zmagają się z tym opiekunowie czworonogów, które mają mniejszy apetyt.
Wyrzucanie jedzenia to zwykłe marnotrawstwo zarówno pieniędzy, samego mięsa, jak i zasobów naturalnych potrzebnych do jego wyprodukowania. Nie dopuść do tego.
Z powodzeniem możesz mrozić karmę, postępując ekonomicznie i ekologicznie.
Spis treści:
1. Zalety mrożenia mokrej karmy dla kotów
2. Przygotowanie mokrej kociej kramy do zamrożenia
3. Przygotowanie mokrej kociej kramy do zamrożenia
4. Wpływ mrożenia karmy na jej wartość odżywczą
5. Podsumowanie
Zalety mrożenia mokrej karmy dla kotów
Mrożenie mokrej karmy dla kota to bezpieczny i łatwy sposób na wydłużenie jej terminu przydatności.
Wprowadzisz tym znaczne oszczędności do budżetu domowego, ale również zapewnisz czworonogowi stały dostęp do zawsze świeżych posiłków.
Co istotne, taki produkt zachowuje wszystkie walory smakowe. Pupil nie będzie kręcił nosem, że coś nagle przestało mu smakować. (Przed podaniem karmy zadbaj o jej temperaturę, niektóre koty nie przepadają za zimną — nieznacznie podgrzej ją w mikrofali).
Przygotowanie mokrej kociej kramy do zamrożenia
Unikaj mrożenia mokrej karmy w oryginalnych opakowaniach: puszkach i saszetkach.
Sosy to w większości woda, która zwiększa swoją objętość podczas procesu zamrażania. Pozostawiając karmę w puszce, powstaje ryzyko pęknięcia i wydostania się zawartości na zewnątrz.
Całość podziel na kilka mniejszych porcji (później odmrozisz tylko tyle karmy, ile będzie potrzebne). Umieść je w czystych i szczelnych opakowaniach, np. podpisanych woreczkach lub pojemnikach.
Pamiętaj, że raz odmrożona żywność nie powinna być ponownie wkładana do zamrażarki. Ulega popsuciu.
Przechowywanie mokrej karmy dla kotów
Mokrą karmę dla kota po otwarciu przechowuj w lodówce. Pozostawienie jej w temperaturze pokojowej, doprowadzi do zepsucia zaledwie w ciągu kilkunastu godzin.
Ponadto potęgujący się zapach mięsa zwabi do mieszkania muchy, a nawet większe szkodniki, np. myszy.
Mrożenie karmy to najlepsze możliwe rozwiązanie.
Wpływ mrożenia karmy na jej wartość odżywczą
Mrożone jedzenie nie traci swoich wartości odżywczych.
Ma to szczególne znaczenie dla wysokiej jakości produktów, w tym mokrych karm dla kota junior i karm weterynaryjnych.
Zalecane jest ustawienie w zamrażarce możliwie najniższych temperatur, dzięki czemu cały proces odbywa się w krótszym czasie, jeszcze lepiej zabezpieczając żywność.
Po odmrożeniu przeznaczaj produkty od razu do spożycia. Pozostawiając je nawet w lodówce, psują się stosunkowo szybko.
Podsumowanie
Mokra karma dla kota nadaje się do mrożenia.
Wydłużysz tym jej termin ważności, jednocześnie nie zmieniając walorów smakowych i wartości odżywczych.
Ponadto unikniesz konieczności wyrzucania jedzenia, w ciągu roku oszczędzając sporo pieniędzy. To również wsparcie dla środowiska naturalnego (oszczędność wody i energii elektrycznej).
Przed mrożeniem podziel karmę na kilka porcji odpowiadających posiłkom kota. Umieszczaj je w woreczkach lub pojemnikach. Nigdy nie wkładaj do zamrażarki całych puszek.
Po rozmrożeniu nie przechowuj karmy w lodówce lub szafkach. Staraj się ją od razu podać kotu.
Komentarze