Ile razy dziennie kocięta powinny jeść?

Ile razy dziennie kocięta powinny jeść?
21-09-2020

Małe kotki są energiczne i ciekawskie. Z zaangażowaniem poznają świat. Są przy tym uroczo nieporadne i chwilami zabawne. Ważne jednak, żeby otoczyć zwierzaka profesjonalną i oddaną opieką, na co składa się odpowiednio skomponowana dieta. To kluczowe zadanie, do którego każdy opiekun powinien przykładać szczególną wagę.

 

Kociak już od pierwszych dni pobytu w domu stanie się istotną częścią Twojego życia.

Uroczy pyszczek i ufne spojrzenie rozmiękczą Ci serce. W jednej chwili okaże się, że z całych sił pragniesz zagwarantować pieszczochowi wszystko, co najlepsze, w tym prawidłowy rozwój i pewne wejście w kocią dorosłość.

Twoim głównym zadaniem jest skomponowanie diety dla malucha. Pamiętaj, że nie powinna być identyczna jak dla dorosłego kota, bo i potrzeby zwierzaka znajdują się na całkowicie innym poziomie.

Od czego warto zacząć? Ile razy dziennie powinny jeść kocięta?

 

Spis treści:

1. Jakie są potrzeby żywieniowe kociąt?

2. Ile razy dziennie powinno jeść kocię?

3. Jak często je kotek od narodzin do 2. tygodnia życia?

4. Jak często je kocię od 2. do 4. tygodnia życia?

5. Jak często je kot od 4. tygodnia życia?

6.  Co powinny jeść kocięta?

7. Podsumowanie

 

Jakie są potrzeby żywieniowe kociąt?

Rosną mięśnie, kości, rozwija sie układ immunologiczzny. Na białym tle mały kotek. Po lewej stronie żółty pas, po prawej niebieski. Logo pupilkarma.

 

Organizm małego kota można przyrównać do budowy będącej na zaawansowanym etapie: mimo że widać już imponujące efekty, do wykonania został jeszcze kawał roboty.

Ciało Pupila nieustannie się rozwija i wzmacnia — między innymi rosną jego kości i mięśnie, jak również formuje się tak istotny układ immunologiczny.

Naturalnie więc zwierzaki mają większe zapotrzebowanie kaloryczne niż dorosłe i w pełni ukształtowane czworonogi (nawet o kilkadziesiąt procent). Wymagają specjalnej karmy dla kociąt, o którą dopytaj zwierzęcego dietetyka lub lekarza weterynarii podczas następnej wizyty kontrolnej.

 

Ile razy dziennie powinno jeść kocię?

Opiekunowie małych kociąt zastanawiają się, jak często należy je karmić.

To bardzo ważna kwestia — niedokarmiony zwierzak zmaga się z niedowagą, a jego organizm rozwija się nieprawidłowo. Osłabiony układ odpornościowy nie zapewnia właściwej ochrony, wystawiając kota na działanie groźnych infekcji wirusowych i bakteryjnych.

O tym, ile razy dziennie powinien jeść kociak, decyduje jego wiek — liczony w tygodniach.

Lekarze weterynarii zalecają stosowanie się do poniższych reguł.

 

Jak często je kotek od narodzin do 2. tygodnia życia?

W pierwszych tygodniach kocię pije mleko matki. Na zdjęciu leżąca kotka, patrząca w stronę widza i małe kocię pijące jej mleko. Kotka z dzieckiem lezu na czarnym kocu, w tle biała materia. Po obu stronach żółte paski . Logo pupilkarma.

 

Przez pierwsze tygodnie mały kotek znajduje się pod opieką mamy (o ile nie został osierocony/odseparowany).

W zasadzie nie potrzebuje Twojej pomocy. Początkowo przyjmuje pokarm w postaci tzw. siary, a następnie – kociego mleka. Jest bardzo kaloryczne, daje potężny zastrzyk energii i siły.

Organizm Pupila nie jest jeszcze przystosowany do innego jedzenia. Ślepe pyszczki nawet co trzy godziny zagłębiają się w okolice brzucha mamy w poszukiwaniu pokarmu. Ani im w głowie kocia karma.

 

Jak często je kocię od 2. do 4. tygodnia życia?

Po kilku tygodniach podawaj raz dziennie stały posiłek. Na zdjęciu mały biały kotek przed pomarańczową miseczką. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Po kilku tygodniach koty są na tyle rozwinięte, że mogą powoli próbować innego, stałego pokarmu.

Nie posiadają mocnych i twardych zębów, podawaj im karmę mokrą dla kociąt. Możesz też przygotować papkę z suchych granulek (namaczając je i rozgniatając).

Mleko mamy w dalszym ciągu powinno być głównym składnikiem diety kotków. Raz dziennie częstuj Pupila niewielkimi porcjami karmy — to w zupełności wystarczy.

 

Jak często je kot od 4. tygodnia życia?

 

Młode koty rosną w oczach. Już po pierwszym miesiącu życia stają się wszędobylskimi piszczącymi kulkami.

To dobry czas na urozmaicenie ich diety i na stałe wprowadzenie do niej suchej karmy. Dalej rozmiękczaj ją w wodzie, lecz niekoniecznie rozgniataj na papkę.

Ilość posiłków tak naprawdę powinna być dostosowana do Pupila: jego rasy i usposobienia. Jeśli przejawia spory apetyt, karm go 3 razy dziennie.

Nie serwuj zbyt dużych porcji, kociak dalej popija mleko mamy, co potrwa do około 6-12. tygodnia.

 

Co powinny jeść kocięta?

Używaj karmy specjalnie dla kociąt. Po lewej stronie na niebieskim tle, biały kociak. Po prawej na czarnym tle dwa worki suchej karmy FOLK dla koci ąt. Po skrajnie prawej stronie niebieski pas i logo pupilkarma.

 

Nie licząc mleka mamy, kocięta powinny spożywać tylko i wyłącznie przeznaczoną dla nich karmę.

Jedynie ona zagwarantuje pełnowartościowe posiłki, niezbędne do prawidłowego rozwoju. Produkty dla dorosłych Pupili zawierają w sobie mniej kalorii, witamin, minerałów i innych ważnych składników odżywczych. Nie zaspokoją wszystkich potrzeb malca.

Pod żadnym pozorem nie karm czworonoga mlekiem innych zwierząt, np. krowim lub kozim. Oczywiście kociak przyjąłby je z wielkim entuzjazmem, ale nie byłoby to dla niego dobre.

Krowie mleko może poważnie zaszkodzić kotu, powodując liczne problemy z jego układem trawiennym.

Wyposażaj się w dobrej jakości karmy suche dla kociąt, o które dopytaj lekarza weterynarii lub zwierzęcego dietetyka.

 

Podsumowanie

 

Dieta dla kociąt zmienia się szybko i intensywnie.

Powinna być oparta o specjalistyczną wiedzę, rozsądek i oddanie opiekunów, dzięki czemu zwierzak w końcu zmieni się w dorosłego i zdrowego kota.

Nowonarodzone Pupile żywią się matczynym mlekiem, które spożywają co 3 godziny. Dopiero po kilku tygodniach można wzbogacić ich posiłki o pierwsze próbki kociej karmy — mokrej, dodatkowo rozwodnionej.

Ilość posiłków dostosuj do kota: jego rasy i predyspozycji. Wszelkie wątpliwości zawsze konsultuj ze specjalistą.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót