Czy psy mogą jeść zieloną fasolkę?

Czy psy mogą jeść zieloną fasolkę?
05-12-2023

Psy są wszystkożerne, chętnie próbują ludzkiego jedzenia. Warzywa są bardzo dobrą opcją w diecie zwierzaka, ale nie wszystkie gatunki zdrowe dla nas są właściwe dla czworonoga. Czy zielona fasolka należy do grupy bezpiecznych dla psa warzyw? Dziś odpowiemy na to pytanie.

 

Spis treści:

1. Zielone warzywa w diecie psa — czy są potrzebne?

2. Jakie korzyści dla zdrowia psa ma spożywanie fasolki?

3. Podawanie fasolki psu — jak to zrobić mądrze?

4. Wprowadzanie fasolki szparagowej do diety psa

5. Podsumowanie

 

Zielone warzywa w diecie psa — czy są potrzebne?

Warzywa w diecie są potrzebne. Na białym tkle leży buldog i patrzy na zieloną miskę pełną warzyw w tym fasolkę. Po prawej logo pupilkarma.

 

Im więcej zielonych warzyw włączymy do naszej diety, tym lepiej. Czy tak samo to działa w przypadku diety naszych psów? Psy, choć zjedzą prawie wszystko, są jednak przede wszystkim mięsożercami, a ich dieta powinna bazować na karmie najlepszej jakości z wysokim udziałem procentowym mięsa. Dodatek warzyw jest jednak bardzo wskazany jako źródło witamin, minerałów i błonnika. Gotowanie psu samemu jest trudnym wyzwaniem. Trzeba dużej wiedzy, by właściwie zbilansować posiłek dla Pupila. Jeśli nie masz dostatecznej wiedzy na temat proporcji białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin, minerałów, naprawdę lepiej sięgnij po gotowy produkt. Czy to mokra karma dla psa, czy sucha, producent ma obowiązek deklarowania dokładnego składu, dzięki czemu wiesz, co zawiera w sobie posiłek, a dzięki podanemu na opakowaniu dawkowaniu, nie masz wątpliwości jak dużą porcję psu odmierzyć. Warzywa jednak mogą w smakowity i zdrowy sposób urozmaicić dietę psa, zwłaszcza jeśli jej podstawą jest tylko sucha karma dla psa np. Pies chętnie wtedy zasmakuje w aromatycznej fasolce, która stanie się dla niego czymś w rodzaju przekąski.

 

Jakie korzyści dla zdrowia psa ma spożywanie fasolki?

Korzyści z podawania fasolki. Na jasnym tle metalowe małe wiaderko, które leży, a z niego wysypuje się fasolka. W tle talerzyk. Po prawej żółty pas i logo pupilkarma.

 

Fasolka szparagowa dostarcza wielu witamin, m.in. A, która wspiera wzrok i dobrą kondycję skóry, K — odpowiedzialną za krzepliwość krwi i C, która zapobiega stanom zapalnym, a także błonnika i kwasu foliowego. Zielona fasolka jest więc świetnym składnikiem każdej diety. Fasolka to również magnez ważny dla układu nerwowego, kości i zdrowia serca, żelazo i wapń. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i naszych czworonogów. Lekarze weterynarii zalecają zieloną fasolę jako bezpieczną i zdrową przekąskę dla psów. Dzieje się tak, ponieważ oprócz dużej ilości składników odżywczych, fasolka szparagowa jest również niskokaloryczna, chrupiąca i ma lekko słodki smak, który lubi większość psów. Niezależnie od tego, czy Twój pies musi schudnąć, czy po prostu szukasz sposobu na wprowadzenie zdrowej żywności do diety swojego czworonożnego przyjaciela, fasolka szparagowa to doskonały wybór. Powinieneś uczyć psa jedzenia warzyw od szczeniaka, w ten sposób jesteś w stanie przyzwyczaić go do zdrowych przekąsek, w tym właśnie zielonej fasolki. 

Podawanie fasolki psu — jak to zrobić mądrze?

Jak podawać fasolkę mądrze. Po lewej stronie na wiklinie i gazecie leży zielona fasolka. Po prawej na czarnym tle pies baset siedzi i patrzy w stronę zdjęcia po lewej. Po prawej logo pupilkarma.

 

Podobnie jak w przypadku każdej żywności dla ludzi, którą karmisz swojego psa, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli Twój pies nigdy wcześniej nie jadł zielonej fasolki, wprowadzaj mu ją do diety powoli i uważnie, obserwując swojego Pupila. Wysoka zawartość błonnika w tych warzywach może okazać się niekorzystna dla psów z wrażliwymi żołądkami lub problemami żołądkowo-jelitowymi. Nadmiar błonnika może po prostu spowodować biegunkę. Jeśli zaobserwujesz, że Twój pies nie reaguje dobrze na nowe pożywienie, zrezygnuj.

Poza tym, jak z każdym innym jedzeniem, to też kwestia indywidualnych upodobań, pies może zwyczajnie nie polubić fasolki, a kto wie, może właśnie będzie za nią przepadał, większość psów lubi to warzywo.

Podając swojemu psu fasolkę, nie przyprawiaj jej — sól, cukier i inne przyprawy mogą podrażniać żołądek i prowadzić do problemów trawiennych. Możesz karmić swojego psa zieloną fasolką z puszki, parzoną, gotowaną (jakieś 4-10 minut), pieczoną, gotowaną na parze lub surową. We wszystkich przypadkach odetnij łykowate końce i pokrój fasolę w kawałki wielkości kęsa odpowiednie dla Twojego psa lub po prostu zgnieć widelcem, wtedy nie powinna powodować wzdęć i będzie łatwiej strawna, psy bowiem w ogóle nie trawią celulozy zawartej w ściankach fasolki.

Wprowadzanie fasolki szparagowej do diety psa

Pamiętaj też, że chociaż fasolka szparagowa zawiera wiele kluczowych witamin i minerałów, brakuje w niej wielu niezbędnych składników odżywczych, które stanowią zbilansowaną dietę dla psów. Może prowadzić to do poważnych niedoborów żywieniowych dla Twojego psa. Dlatego ważne jest, by Twój Pupil otrzymywał zbilansowaną karmę dla psa, a fasolka może stanowić jedynie jej uzupełnienie. W stosowaniu fasolki należy zachować umiar również dlatego, że zawiera dużo białka, które w nadmiarze może powodować biegunki i wymioty. Zachowując zdrowy rozsądek, podaj pupilowi dosłownie jedną do kilku fasolek — w zależności od wielkości psa.

Jeśli karmisz swojego psa zieloną fasolką w celu zmniejszenia masy ciała, użyj jej jako substytutu smakołyków. Pamiętaj jednak, że same niskokaloryczne przekąski nie wystarczą, by Twój pies stracił na wadze — musisz mu zapewnić również sporo aktywności. W przypadku odchudzania swojego Pupila najlepiej więc plan działania skonsultować z lekarzem weterynarii, który opracuje mu zdrową dietę i doradzi jak postępować. Jeśli Twój pies nie chce jeść samej zielonej fasolki, możesz spróbować przemycić mu ją do diety w innej postaci, np. zmieszać ją z ulubionym daniem.

 

Podsumowanie

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie eksperymentuj na swoim psie, tylko skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nie zapominaj również, że kupując karmę wysokiej jakości, dostarczasz psu to, co jest mu potrzebne. W karmach mokrych i suchych poza wysokim procentowym udziałem mięsa są dodane warzywa właśnie, w tym niekiedy fasolka, szukaj więc dobrych karm gotowych z dodatkiem superfoods.

Warzywa w większości są dla psa zdrowe, zielona fasolka również, dlatego po odpowiedniej delikatnej obróbce możesz śmiało podawać ją Pupilowi

 

 

O autorze
PUPIL Karma
Sklep polskiej firmy PUPIL Foods Sp z.o.o., producenta marek FOLK, VET Response, PUPIL Premium, PUPIL Prime oraz TEO
Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót

Komentarze

Dodaj komentarz
Komentarz
Podpis
Adres e-mail
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zatwierdź