Omega-3 dla Twojego Pupila
Omega-3 należy do rodziny kwasów n3, który zaleca się psom w okresie wzrostu i poprawy odporności. Dlaczego kwas DHA jest tak istotny dla rozwoju naszych ukochanych psiaków? I co jest jego źródłem? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi udzieli niezależna jednostka badawcza Pupil Instytut Żywienia Zwierząt.
Podstawowym źródłem kwasu Omega-3 są ryby morskie, kryle, glony oraz ryby słodkowodne. Kwas ten stanowi jeden z wielu bardzo ważnych elementów diety, ponieważ bierze udział w licznych procesach regulacyjnych już na poziomie komórkowym, tkankowym i ustrojowym. Ponadto kwas Omega-3 pełni funkcję łagodzenia stanów zapalnych. Jego dobroczynne właściwości wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Przyczynia się także do rozszerzenia naczyń wieńcowych oraz zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Sami widzicie ile korzyści płynie z aktywności biologicznej kwasu Omega-3. Warto dodać, że kwas podaje się również zwierzętom chorym w dieto-terapii. Zastanawiacie się pewnie, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na kwas DHA. Zdaniem ekspertów zapotrzebowanie wynosi 0,13 g/1000 kcal energii metabolicznej dla szczeniąt w okresach wczesnego (<14 tygodnia życia) i późnego wzrostu (>14 tygodnia) oraz dla psów dorosłych w okresie reprodukcji.
W jaki sposób suplementować nasze psiaki?
Najbardziej znaną formą suplementacji jest po prostu olej rybi. Niemniej jednak w preparatach najnowszej generacji stosuje się z powodzeniem technologię liposomalnej enkapsulacji. Co wybrać- olej czy kapsułkę? Eksperci nadal nie znają odpowiedzi na pytanie, czy w oleju czy w kapsułce znajduję się wyższa dostępność kwasu DHA. Czym zatem jest dostępność biologiczna? To nic innego jak ilość składnika, który podany w pożywieniu (po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym) trafia w niezmienionej postaci do krwioobiegu.
Czas na doświadczenie
W jaki sposób sprawdzono dostępność biologiczną? Za pomocą doświadczenia, w którym zdrowym dorosłym psom rasy Beagle podano jednorazowo około 600 mg DHA w postaci miękkiego-żelowego przysmaku oraz oleju rybiego. Suplementy zostały wymieszane z suchą karmą dla psa bezpośrednio przed jej podaniem. Zespół badaczy monitorował poziom DHA w osoczu krwi psów do tygodnia od jego podania. Przy czym zachowano tygodniową przerwę pomiędzy obiema postaciami podawanego suplementu.
Okazało się, że….
Doświadczenie pokazało, że niezależnie od postaci stosowanego preparatu (olej lub kapsułka) po upływie doby odnotowano aż dwukrotny wzrost stężenia DHA w osoczu krwi. Z kolei, gdy minęły 72 godziny, poziom kwasu wrócił do wartości wyjściowych. Niemniej jednak w powyższym doświadczeniu wskaźnik biodostępności DHA po jego podaniu w postaci żelowego przysmaku okazał się wyższy w porównaniu z drugą postacią – olejem. Warto dodać, że niektóre z psów, biorących udział w doświadczeniu odmówiły zjedzenia porcji pełnoporcjowej karmy suchej świeżo zmieszanej z olejem rybim. Wyniki badania mogą stać się impulsem do produkcji atrakcyjnych form podania kwasu Omega-3 naszym Pupilom. Opracowano na podstawie: Goffin i wsp. 2017. Effects of matrix on plasma levels of EPA and DHA in dogs. Journal of Nutritional Science 6, e37.
Komentarze