Czy psy mogą jeść zieloną fasolkę?

 

 

Im więcej zielonych warzyw włączymy do naszej diety, tym lepiej. Czy tak samo to działa w przypadku diety naszych psów? Fasolka szparagowa, która dostarcza wielu witamin, m.in. A, K i C, a także błonnika i kwasu foliowego, jest świetnym składnikiem każdej diety. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i naszych czworonogów.

Lekarze weterynarii zalecają zieloną fasolę jako bezpieczną i zdrową przekąskę dla psów. Dzieje się tak, ponieważ oprócz dużej ilości składników odżywczych, fasolka szparagowa jest również niskokaloryczna, chrupiąca i ma lekko słodki smak, który lubi większość psów. Niezależnie od tego, czy Twój pies musi schudnąć czy po prostu szukasz sposobu na wprowadzenie zdrowej żywności do diety swojego futrzastego przyjaciela, fasolka szparagowa to doskonały wybór.

Podobnie jak w przypadku każdej żywności dla ludzi, którą karmisz swojego psa, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeśli Twój pies nigdy wcześniej nie jadł zielonej fasoli, wprowadzaj mu ją do diety powoli i uważnie, obserwując swojego pupila. Wysoka zawartość błonnika w tych warzywach może okazać się niekorzystna dla psów z wrażliwymi żołądkami lub problemami żołądkowo-jelitowymi. Jeśli zaobserwujesz, że Twój pies nie reaguje dobrze na nowe pożywienie, zrezygnuj.

Pamiętaj też, że chociaż fasolka szparagowa zawiera wiele kluczowych witamin i minerałów, brakuje w niej wielu niezbędnych składników odżywczych, które stanowią zbilansowaną dietę dla psów. Może prowadzić to do poważnych niedoborów żywieniowych dla Twojego psa. Dlatego ważne jest, by Twój pies otrzymywał zbilansowaną karmę przeznaczoną  dla psów, a fasolka może stanowić jedynie jej uzupełnienie.

Podając swojemu psu fasolkę, nie przyprawiaj jej – sól, cukier i inne przyprawy mogą podrażniać żołądek i prowadzić do problemów trawiennych. Możesz karmić swojego psa zieloną fasolką z puszki, parzoną, gotowaną, pieczoną, gotowaną na parze lub surową. We wszystkich przypadkach odetnij łykowate końce i pokrój fasolę w kawałki wielkości kęsa odpowiednie dla Twojego psa.

Jeśli karmisz swojego psa zieloną fasolą w celu zmniejszenia masy ciała, użyj jej jako substytutu smakołyków. Pamiętaj jednak, że same niskokaloryczne przekąski nie wystarczą, by Twój pies stracił na wadze – musisz mu zapewnić również sporo aktywności. W przypadku odchudzania swojego pupila najlepiej więc plan działania skonsultować z lekarzem weterynarii, który opracuje mu zdrową dietę i doradzi jak postępować.

Jeśli twój pies nie chce jeść samej zielonej fasoli, możesz spróbować przemycić mu ją do diety w innej postaci, np. zmieszać ją z ulubionym daniem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Dlaczego mój pies wciąż liże swoje łapy?

Czy koty mogą jeść borówki?