Rally-Obedience — czyli, czy posłuszeństwo sportowe może być na luzie?
Zazwyczaj myśląc o posłuszeństwie sportowym mamy przed oczami chodzące idealnie przy nodze owczarki niemieckie lub belgijskie wyglądające, jakby były przyklejone do kolana przewodnika, warujące w biegu bordery lub owczarki australijskie podejmujące aport przez przeszkodę. Pięknie się na to patrzy, ale większość opiekunów psów uważa, że taki sport jest poza ich zasięgiem, bo ich ukochane domowe pieski umieją tylko siad, leżeć i chodzić na spacery.
Spis treści:
1. Rally-Obedience — posłuszeństwo sportowe na luzie
3. Jak długo trzeba trenować by móc wystartować?
4. RALLY-O podstawowe informacje
5. Dlaczego warto trenować Rally-O
Rally-Obedience — posłuszeństwo sportowe na luzie
A co jeśli powiem Wam, że istnieje posłuszeństwo sportowe na luzie? Gdzie udział brać może każdy pies niezależnie od wieku, rasy czy predyspozycji, a nawet niepełnosprawności. Co powiecie na psi sport, w którym mogą startować dorośli, młodzież i dzieci? Sport, w którym można nagradzać psa i dobrze się bawić jednocześnie pracując nad posłuszeństwem Waszego psiaka i wyżej wymienione ćwiczenia to już ponad połowa tego, co piesek musi umieć!
To jest właśnie Rally-Obedience. Posłuszeństwo sportowe na luzie.
Rally-Obedience, w skrócie Rally-O łączy w sobie elementy Obedience (posłuszeństwa sportowego) z agility.
Drużyna, w skład której wchodzi opiekun i pies, muszą pokonać rajd, czyli specjalnie ustawiony tor z rozpisanymi na tabliczkach ćwiczeniami — jak najdokładniej i w jak najkrótszym czasie. Jednak najważniejsze w tym sporcie jest to, aby opiekun i psiak pozostawali w dobrej relacji i mieli pozytywne emocje, w efekcie czego zasady i wymagania są o wiele mniej restrykcyjne niż w przypadku Obedience, bo poza samymi ćwiczeniami liczy się radość ze wspólnego ćwiczenia i dobra zabawa.
Kto może trenować Rally-O?
Unikalną cechą tego sportu jest to, że każdy psiak niezależnie od rasy i wielkości może brać w nim udział. Są osobne kategorie przeznaczone dla szczeniaczków między 6, a 12 miesiącem życia. Kategorie dla psów dorosłych, a także dla seniorów po 8 roku życia. To samo dotyczy opiekunów, bo są osobne starty dla dorosłych, osobne dla juniorów między 8 a 18 rokiem życia i zupełnie osobne dla dzieci do 8 lat.
Co więcej, w regulaminie uwzględniono możliwość startów, a nawet modyfikację ćwiczeń dla opiekunów (a także psów!) z niepełnosprawnościami, co jest niesamowitą możliwością by każdy, dosłownie każdy opiekun i psiak mogli spróbować tego sporu.
Do uprawiania tego sportu zapraszane są również psy z problemami behawioralnymi — o ile nie są agresywne w stosunku do sędziów, a opiekun jest w stanie wprowadzić psa w trening. Dzięki temu zarówno pieski lękowe, jak i reaktywne czy z innymi problemami mogą śmiało wystartować w tych zawodach, bo dzięki możliwości nagradzania treserkami dla psa, motywowania i pochwał — w trakcie rajdu, nawet pieski problemowe całkiem dobrze odnajdują się w tych zawodach.
Jak długo trzeba trenować by móc wystartować?
Wszystko zależy od opiekuna psa i jego zaangażowania w trening, ale prawda jest tak, że do klasy pierwszej bez większego problemu może przystąpić psiak po podstawowym kursie posłuszeństwa. Oczywiście treningi z wykwalifikowanym trenerem może wiele pomóc szczególnie w zrozumieniu samych zasad zawodów, nauce czytania znaków i precyzyjności ćwiczeń, ale jeśli sami pracujemy ze swoim psem, jeśli potrafimy podstawowe ćwiczenia: jak chodzenie na luźnej smycz, siad, leżeć i zostawanie, to z duży powodzeniem możemy spróbować swoich sił w zawodach.
RALLY-O podstawowe informacje:
Jakich ćwiczeń możemy się spodziewać?
Wykaz ćwiczeń dla każdej klasy jest dostępny w regulaminie stowarzyszenia. W zależności od klasy ćwiczenia zmieniają się i stają odpowiednio trudniejsze, natomiast w pierwsze klasie, od której każdy dorosły pies zaczyna, możemy spotkać się między innymi z ćwiczeniami takimi jak: siad, leżeć, zostawanie w tych pozycjach, przywołanie – czyli ustawianie psa przed sobą i ustawianie się przy nodze przewodnika poprzez obejście go dookoła, lub bezpośrednie dostawienie się do lewej nogi. Dodatkowo mamy ćwiczenia kierunkowe nadające kierunek marszu przy nodze z psem, przejścia pomiędzy pachołkami slalomem, czy okrążanie ich w spirali.
W pierwszej klasie ćwiczenia odbywają się na smyczy, w klasach wyższych bez.
Punktacja:
Drużyna wychodząc na swój start, dostaje 200pkt, a następni pokonując rajd, stara się te punkty utrzymać, jak najdokładniej wykonując ćwiczenia. Za niepowodzenia punkty są odejmowane. Np. za napięcie smyczy, szczekanie czy skakanie opiekuna, nieprecyzyjne wykonanie ćwiczenia, poprawianie go, a także za dodatkowe ćwiczenia, których nie ma w trakcie przejścia. Po zakończeniu startu podsumowywane są punkty i czas. Następnie opiekun i psiak mogą przystąpić do ćwiczeń bonusowych, które nie są obowiązkowe, ale wykonując je, możemy zyskać aż 10 dodatkowych punktów, bo w ćwiczeniach bonusowych nie tracimy punktów — możemy je tylko zyskać. Pokonując rajd bez straty punktów i z bonusem możemy skończyć zawody z 210 punktami! Natomiast, żeby ukończyć pozytywnie przejście i dostać kotylion, musimy skończyć nasz występ z minimum 170pkt oraz w wyznaczonym czasie 4min.
Czy można nagradzać psa?
Tak! W przeciwieństwie do innych sportów posłuszeństwa w Rally-O możemy nagradzać psa! Dozwolone są pochwały słowne, głaskanie, motywowanie i zachęcanie psa w każdym momencie np. przez klaskanie. Co więcej, możemy na ring wnieść karmę suchą dla psa która świetnie sprawdzi się jako smaczki, a nawet nagrodzić po wyznaczonych ćwiczeniach stacjonarnych (a pieski pracujące z dziećmi i psi seniorzy mogą dostawać smaczki w dowolnym momencie). Możemy mieć także zabawkę, ale zabawką możemy nagrodzić pieska po skończonym rajdzie.
Zabronione są natomiast wszelkie formy przymusu i zachowania agresywne. Na psa nie wolno krzyczeć, szarpać za smycz czy zmuszać fizycznie do przyjęcia określonej pozycji. Dobre, pozytywne emocje i prawidłowa relacja z psem to podstawa tego sportu!
Dlaczego warto trenować Rally-O
W tym sporcie może wystartować każdy, niezależnie od wieku rasy i doświadczenia. Możliwość nagradzania i motywowania psa w trakcie rajdu pozwala na start piesków, które dopiero zaczynają swoją przygodę z posłuszeństwem, by nie straciły motywacji i chęci do ćwiczeń, a także piesków z problemami. Jest to też niesamowita możliwość sprawdzenia siebie jako opiekuna i przewodnika psa, naszej relacji z psem i pracy w rozproszeniach i w stresie, bo jednak zawody, nawet te na luzie to stres i adrenalina zarówno dla opiekuna, jak i psa.
Systematyczne ćwiczenie psiego posłuszeństwa wpływa pozytywnie na naszą więź z psem i poprawia jego zachowanie w życiu codziennym. Uczy opiekuna rozumieć swojego psa i wybaczać niedoskonałości, których inne psie sporty nie wybaczają. Każda wspólna aktywność z naszym psem pogłębia naszą relację i uczy nas radości ze wspólnego spędzania czasu, a to najważniejsze w posiadaniu psa – by móc razem coś robić i cieszyć się swoją obecnością.
Komentarze