Agresja psa – niejedno ma imię

agresja psa geneza

Jaka jest geneza omawianego zjawiska? I jakiego rodzaju to problem, przeczytacie w najnowszym artykule.

Mając na uwadze kontekst i reakcje typowe dla gatunku, agresja to zachowanie lub modele zachowań wykorzystywane, aby poprzez grożenie i konfrontację rozwiązać konflikt, który ostatecznie zostaje zażegnany przez konfrontację lub wycofanie. Brak podstawowej wiedzy z zakresu etogramu psów może prowadzić do zaburzeń w relacji człowiek zwierzę. Istnieją badania dotyczące prób określenia czynników zagrożenia pogryzieniem, charakterystyki osób pogryzionych oraz możliwości działań prewencyjnych. Trafne określenie motywacji zachowania zwierząt, będzie stanowiło w przyszłości punkt wyjścia dla podejmowania odpowiednich działań prewencyjnych.

Rodzaje agresji

Najczęstszym rodzajem agresji przejawianym przez psy jest agresja lękowa, następnie agresja łowiecka w kolejności była agresja terytorialna, kolejną redyrekcyjna w połączeniu z międzyosobniczą wewnątrzgatunkową. Z mniejszą częstotliwością obserwowane są agresja z nadopiekuńczości oraz agresja z przeniesienia. Inne rodzaje przypadków agresji to typy mieszane: z przeniesienia w połączeniu z łowną, z przeniesienia w połączeniu z agresją związaną z płcią, łowną w połączeniu z międzyosobniczą, łowną z terytorialną. Określenie właściwego rodzaju agresji jest niezbędna do oceny behawioralnej psa, oznaczenia ryzyka wystąpienia zachowań agresywnych, interpretacji oraz ustalenia metod dalszego postępowania z psem.

Przeczytaj tutaj: co zrobić, gdy pies ugryzie

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Kule włosowe u kota

toksoplazmoza

Toksoplazmoza: przyczyny, objawy, leczenie