Zadbaj o kocie uszy, oczy i zęby

pielęgnacja uszu oczu jamy ustnej i pazurów

Jeśli czeszesz kota razy w tygodniu, to świetna okazja, by zająć się także pielęgnacją jego uszu, oczu, jamy ustnej i pazurów. Nie trzeba tego robić codziennie, ale warto kontrolować te strefy. Należy też pamiętać, że starsze koty wymagają częstszej pielęgnacji, bo przez ograniczoną sprawność trudniej im zadbać o niektóre obszary swojego ciała.

Pielęgnację zaczynamy od uszu. Należy sprawdzić, czy nie zmienił sie kolor woskowiny, czy ucho nie jest zaczerwienione i czy nie wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach. To wszystko objawy infekcji ucha. Do kanałów usznych kota zakraplamy środek do czyszczenia uszu i usuwamy nadmiar woskowiny watką. Uwaga! Watki nigdy nie wkładamy do wnętrza kanałów usznych kota.

Warto przyjrzeć się także oczom kota – czy nie są zaczerwienione lub opuchnięte. Niepokojące zmiany warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Oczy kota przemywamy roztworem soli fizjologicznej lub specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla kotów.

Kontroli wymaga także pyszczek kota – sprawdzamy, czy na zębach nie odkłada się kamień, a dziąsła nie są zaczerwienione. Oglądamy także język i podniebienie kota, czy nie ma tam ran lub owrzodzeń. Po takich oględzinach można kotu umyć zęby. Jeśli jednak nie był do tej czynności przyzwyczajony od małego lepiej raz w roku odwiedzić weterynarza, który profesjonalnie wyczyści kotu zęby i usunie kamień nazębny.

Kolejnym miejscem, które warto sprawdzić są łapki kota. Zazwyczaj koty czyszczą sobie łapki same, ale te w podeszłym wieku mogą nie robić tego skutecznie. Wtedy trzeba pomóc.

Ostatnim elementem są kocie pazury. Zwierzęta, które dużo czasu spędzają poza domem, ścierają sobie je w sposób naturalny. Te żyjące w domach często wymagają przycinania pazurów. Do obcinania używamy specjalnego urządzenia i przycinamy jedynie ich końce. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc weterynarza, który przeprowadzi instruktaż.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

małe psy żyją dłużej

Małe psy żyją dłużej

czy elektroniczne obroże są bezpieczne

Czy elektroniczne obroże są bezpieczne?