Te olejki eteryczne są toksyczne dla zwierząt!

olejki eteryczne toksyczne dla zwierząt

Jesteś właścicielem psa lub kota, ale kochasz także aromaterapię i olejki eteryczne? Uważaj, niektóre olejki eteryczne mogą być niebezpieczne dla twojego zwierzaka. Są one najczęstszą przyczyną zatruć u kotów, często także ze skutkiem śmiertelnym.

Choć wydawać się może, że olejek jest niebezpieczny tylko wtedy, gdy zostanie spożyty, w przypadku zwierząt wystarczy tylko kontakt ze skórą. Wystarczy więc, że mamy w domu urządzenia, które rozpraszają drobniutkie kropelki olejków w powietrzu. Mogą one gromadzić się na futrze zwierzaka lub podrażniać drogi oddechowe podczas wdychania.
Dla kotów szczególnie niebezpieczne są olejki: golteriowy, z brzozy cukrowej, cytrusowy, sosnowy, ylang ylang, miętowy, cynamonowy, mięta polna, goździkowy, eukaliptusowy oraz olejki eteryczne z drzewa herbacianego.
W przypadku psów zagrożenie jest nieco mniejsze. Na liście niebezpiecznych olejków są: cynamonowy, cytrusowy, mięta polna, mięta pieprzowa, sosnowy, z brzozy cukrowej, golteriowy oraz ylang ylang.
Olejki eteryczne są szybko wchłaniane doustnie i poprzez skórę. Zwierzęta mają problemy z metabolizowaniem niektórych z nich, co może powodować niepożądane reakcje. W przypadku młodych zwierząt są to m.in. problemy z wątrobą.
Objawem zatrucia olejkiem eterycznym u kotów jest ślinienie się, wymioty, drażliwość, chwiejność, zaburzenie oddychania, niskie tętno, niska temperatura ciała oraz niewydolność wątroby. W przypadku psów objawy mogą być różne w zależności od olejku. Będą to wymioty, biegunka i ogólne osłabienie.
Jeśli masz podejrzenie, że twoje zwierzę zatruło się olejkiem eterycznym, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. By zminimalizować ryzyko, przechowuj olejki oraz dyfuzory w miejscach niedostępnych dla zwierząt. W domu staraj się stosować te olejki, które nie szkodzą twojemu pupilowi, ale mimo wszystko używaj ich rozsądnie i raczej w pomieszczeniach, w których nie przebywa zwierzę.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

8 oznak psiej depresji

8 oznak psiej depresji

dlaczego niektóre koty nie lubią drapania po brzuchu

Dlaczego niektóre koty nie lubią drapania po brzuchu?