Pamiętajmy o zwierzętach!

Światowy Dzień Zwierząt

Dziś Światowy Dzień Zwierząt. To międzynarodowy dzień działań na rzecz praw i dobrostanu zwierząt. Nie przypadkiem świętujemy go 4 października, bo tego dnia przypada święto św. Franciszka z Asyżu. Ten zaś uznawany jest za patrona ekologii i zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt został zainicjowany przez Heinricha Zimmermanna, niemieckiego pisarza i wydawcę magazynu „Mensch und Hund” („Człowiek i pies”). Pierwszy Światowy Dzień Zwierząt odbył się jednak w marcu 1925 roku w Sport Palace w Berlinie, bo… 4 października miejsce to nie było dostępne. Wzięło w nim udział ponad 5 tys. osób. Od 1929 roku Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy 4 października.

Początkowo Światowy Dzień Zwierząt obchodzony był tylko w Niemczech, Austrii, Szwajcarii  Czechosłowacji, aż w końcu w 1931 roku na Międzynarodowym Kongresie Ochrony Zwierząt we Florencji zapadała decyzja o ustanowieniu 4 października Światowego Dnia Zwierząt. Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

Dziś jesteśmy dużo bardziej świadomi i wrażliwi w kwestii zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że to czujące istoty, a ich dobro jest uwzględniane w wielu aspektach życia. Kiedy jednak stanowiono to święto, jego nadrzędnym celem było właśnie uczynić świat lepszym miejscem dla wszystkich zwierząt. 4 października w każdym kraju, niezależnie od narodowości, religii, wiary czy ideologii politycznej Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest na rożne sposoby.

Współcześnie głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.

W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r. Skupia się on na takich problemach, jak los bezdomnych zwierząt, znęcanie nad zwierzętami, warunki w schroniskach, sterylizacja bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Choć, aby poprawić los zwierząt na całym świecie potrzebne są działania prowadzone na szeroką skalę, każdy z nas może zrobić choć małą rzecz dla naszych braci mniejszych. Może właśnie dziś warto pójść do schroniska i przygarnąć zwierzaka lub zanieść tam niepotrzebne koce, które przydadzą się przed zbliżającą się zimą?  Może warto wesprzeć organizację zajmującą się ratowaniem ginących gatunków? A może warto właśnie dziś odwiedzić ogród zoologiczny, by porozmawiać z naszymi pociechami o losach zwierząt?

Bez względu na to, jak będziemy świętować 4 października, pamiętajmy jednak o zwierzętach przez cały rok! W końcu i te domowe, i te dzikie, swoją obecnością i możliwością obcowania sprawiają nam wiele radości!

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję w sklepie PUPIL Karma. Użyj w koszyku kuponu WAD, a otrzymasz aż 20% rabatu na całe zamówienie. Promocja obowiązuje od 4 do 6 października 2019 r. Zapraszamy na zakupy.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

kastracja sterylizacja

Pies żyjący w mieście lub na wsi – czym różni się opieka nad Twoim psem?

choroby zakaźne u kotów

Choroby zakaźne u kotów – cz. I