Objawy podeszłego wieku, czyli jak starzeje się nasz pies

Objawy podeszłego wieku, czyli jak starzeje się nasz pies
21-05-2018

Niestety podeszły wiek naszego Pupila niesie za sobą szereg dolegliwości i zmian w jego fizycznym wyglądzie. Jakie są objawy starości i jak często kontrolować stan zdrowia starszego psa? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym dzisiejszym artykule.

Warto wiedzieć, że jeden rok życia jest równy siedmiu latom życia ludzkiego. Statystycznie psy żyją około 12 lat. Starzenie się to proces naturalny podczas którego pies staje się coraz słabszy, tracąc swoją sprawność. Częstymi objawami starości są apatia, senność i znużenie. Pamiętaj, że wymienione objawy nie zawsze bywają oznaką starzenia się. Jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu swojego psa, niezwłocznie udaj się do lecznicy i poproś o wykonanie badań kontrolnych. Starsze psy są często zdezorientowane, a ich relacje z ludźmi ulegają zmianie. Jakiej? To ograniczenie kontaktów i zabaw. Starsze psy śpią więcej w ciągu dnia, mniej w nocy. Nierzadko zdarza się, że szukają cichych i ustronnych miejsc. Psiaki bywają mniej odporne na zmiany temperatury, czyli upał i zimno. Eksperci zauważają, że agresywność u samców wraz z wiekiem maleje, ale wzrasta u wysterylizowanych suczek. Pamiętaj, że szybka diagnoza choroby starczej pozwoli Ci na szybsze leczenie. Jeśli jesteś właścicielem starszego psa, który jest miedzy siódmym a dziesiątym rokiem życia możesz poprosić swojego weterynarza o wykonanie badań dla „starego obywatela”. Badania pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium. Przejawy podeszłego wieku:

  • Spowolniony metabolizm
  • Siwa sierść
  • Sierść traci połysk
  • Słaby wzrok
  • Słaby słuch
  • Sztywnienie stawów
  • Utrata napięcia mięśni

Wszystkie zmiany natury fizycznej i psychicznej wynikają ze zmian zachodzących w układzie nerwowym i mózgu. Chcąc opóźnić proces starzenia  możesz spędzać ze swoim Pupilem więcej czasu na zabawie, która będzie ćwiczyć jego zmysły i ciało.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót