Obalamy „psie” mity

obalamy psie mity

Wiesz, że twój pies jest najsłodszym, najzabawniejszym i najbardziej sympatycznym psem na świecie, ale prawdopodobnie nie wiesz wszystkiego o swoim przyjacielu. Przez lata wokół psów narosło wiele mitów.

Oto kilka z nich:

  1. Psy nie widzą kolorów – w rzeczywistości nie jest to prawdą. Psy nie widzą wszystkich kolorów, ale mają zdolność widzenia żółtego, zielonego i niebieskiego lub kombinacji tych kolorów. Ponieważ dla psa najważniejsze jest dostrzeganie ruchu, częściowy brak widzenia kolorów nie ma dla nich większego znaczenia.
  2. Psi pysk jest czystszy niż jama ustna człowieka – to również nie do końca prawda. Podczas gdy większość zarazków w pysku psa jest specyficzna dla psa i nieszkodliwa dla człowieka, nie oznacza to, że jama ustna psa jest czystsza niż ludzka. Obie są wypełnione dość równą ilością bakterii, z których nie wszystkie mogą być przenoszone pomiędzy gatunkami. Pies liże wiele rzeczy, których większość z nas nie chciałaby nawet oglądać w pobliżu twarzy. Należy więc do minimum ograniczyć bliskie spotkania z psim oblizywaniem, ponieważ pies może przenosić bakterie powodujące u człowieka różne infekcje.
  3. Psi rok to siedem lat ludzkich – wielu właścicieli psów automatycznie przelicza wiek psa w ten sposób. Tymczasem długość życia psa dzieli się na sześć etapów: szczeniak, młody, dorosły, dojrzały, stary i geriatryczny. Tempo dojrzewania wygląda jednak u psów zupełnie inaczej niż u ludzi. Stadium dorosłości pies osiąga w mniej niż rok, a przejście do dojrzałości zajmuje mu już sześć lat. Innymi słowy: „Psie lata” zależą od samego psa.
  4. Suchy lub ciepły nos oznacza, że pies jest chory – suchość lub przebarwienie nosa psa nie musi oznaczać, że pies jest chory. Nos psa naturalnie wysycha podczas snu, ale wraca do normy około 10 minut po przebudzeniu. Suchość może być również spowodowana alergiami, oparzeniami słonecznymi lub odwodnieniem, a niektóre nosy psów osuszają się wraz z wiekiem naszego pupila.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

mruczenie kotów

Dlaczego kot mruczy

pierwsze dni życia szczeniaka

Pierwsze dni życia szczeniaka