Nie dla psa… czekolada

czekolada toksyczna dla psa

Jeśli dzielisz się ze swoim psem łakociami i czekoladą, możesz wyrządzić mu dużą krzywdę. Czekolada jest toksyczna nie tylko dla psów, ale także dla wielu innych zwierząt, bo zawiera teobrominę i kofeinę, które stymulują układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

My, ludzie, często właśnie dla tego efektu pobudzenia sięgamy po czekoladę. Organizm człowieka metabolizuje jednak te substancje dużo szybciej. W przypadku psów trwa to dłużej, więc efekty są bardziej wyraźne.

Jeśli pies zje za dużo kofeiny i teobrominy, może wystąpić u niego szereg niebezpiecznych objawów, m.in. biegunka, wymioty, nadmierne dyszenie i pobudzenie, skurcze mięśni, drgawki i odwodnienie. W skrajnych przypadkach może dojść do znacznego podniesienia temperatury ciała, niewydolności oddechowej, arytmii serca, a nawet śmierci.

Jaka ilość czekolady może zaszkodzić?

Zależy to zarówno od rodzaju czekolady, jak i wielkości psa. Przyjmuje się, że już 100 g czekolady może spowodować poważne problemy u psa wielkości labradora (ok. 27 kg). W przypadku mniejszych psów ta dawka jest zdecydowanie mniejsza. Jeśli pies spożyje toksyczną dawkę czekolady, najlepiej od razu udać się po pomoc do weterynarza, który poda psu leki pomagające usunąć niebezpieczne substancje z organizmu.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

PUPIL Premium JUNIOR MINI bogata w wołowinę

PUPIL PREMIUM JUNIOR MINI – karma bogata w wołowinę 10 kg

zielone szczeniaki

Zielone szczeniaki istnieją